Chlapi sice štípou dřevo zásadně ručně, ale štípačku nakonec ocení každý

  • 16
Dokud jsme mladí, zdá se nám směšné mluvit o tom, že bychom tento chlapský sport přenechali stroji. Dříve narození však ocení, jak cenný je štípačka dřeva pomocník.

Je pravda, že kdo tuto mašinu jednou vyzkoušel, nedal by ji, ať má jakýkoliv věk. Štípačka má tu výhodu, že se neptá, zda je dřevo vyschlé či zda má suky. Prostě do ní strčíte špalek a o víc se nestaráte.

Vizuálně se zdá, že pracuje velmi pomalu. Podívejte se na video, tam je dobře vidět, že chvilku trvá, než se štípací klín posune z horní úvrati do spodní a zpět. Vedle toho si borec se sekyrkou bude připadat jako sprinter. Ale jen do okamžiku, než natrefí třeba na 30cm špalek, který nepřesekne najednou. Jakmile přijdou na řadu komplikace s použitím štípacího klínu, je rázem po rychlosti.

Fotogalerie

Štípačka má také tu výhodu, že se nemusíte řídit časem vysychání, poradí si se suchým i mokrým dřevem. A když naštípete hned za mokra, bude vysychání pro topení trvat kratší dobu než u kulatiny.

Zbývá se už jenom rozhodnout, kolik investovat. Malé horizontální štípačky stojí kolem pěti tisíc korun, jsou však určeny jen pro menší průměry špalků, málokterý typ koupíte se stojanem, abyste s ní mohli pracovat vestoje.

Vertikální štípačky mívají výkon 6–10 tun. Tím se určuje, s jakým špalkem si poradí. Rozdíl ve výkonu určuje, zda rozštípne maximálně 32cm, nebo 40cm špalek. Uvažte, zda je to pro vás důležité. Ceny se pohybují zhruba mezi 10 a 15 tisíci korun.

Podstatná pro výběr je také možnost napájení. Pokud nemáte u chalupy zásuvku 400 V, budete odkázaní na jednofázových 230 V. Příkon je však v tomto případě 3 500 W, potřebujete tedy minimálně 16A jistič, a to už na něj při práci nesmí jet pomalu ani tranzistorák.

Při koupi si zkontrolujte další drobnosti, třeba jak výrobce vyřešil nastavení stolu pro umístění špalků různé délky: nastavení do různých výšek by mělo být beznástrojové. Pro zkrácení času pro štípání stejně dlouhých špalků se vyplatí aretace horní úvrati.

Součástí štípačky by měl být i doplňkový křížový klín. Největší špalky nebo obtížně štípatelné sukovité kusy by se měly štípat jen na poloviny, u bezproblémových kusů lze štípat rovnou na čtvrtiny.