Pavel Káčerek, radioamatér z Nejdku s volací značkou OK1AW, v obývacím pokoji u svého radioamatérského zařízení. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Japonci v Pacifiku marně hledali zdroj signálu SOS zachycený v Nejdku

  • 22
Průzkumný letoun japonské Pobřežní stráže se vrátil s nepořízenou z oblasti mezi Okinawou a Mariánskými ostrovy v Pacifiku, kde pátral po možném původci nouzového signálu SOS. Ten počátkem týdne zachytil radioamatér Pavel Káčerek z Nejdku na Karlovarsku.

Jakmile Pavel Káčerek OK1AW v pondělí zavolal na linku 112, že z Pacifiku zachytil nouzový signál SOS, tak si ze všeho nejvíce přál, aby se po nešťastníkovi začalo pátrat.

Nicméně chvíli trvalo informace předat a letadla nestartovala hned. Pomoc přišla po téměř 48 hodinách od zachycení signálu díky spolupráci Policejního prezidia ČR, japonského Interpolu a českého velvyslanectví v Tokiu.

„Od Jana Juchelky z českého velvyslanectví v Tokiu jsem se ve čtvrtek dopoledne dozvěděl, že Pobřežní stráž Japonska ukončila ve 22 hodin místního času pátrání. Kromě vyslání pátracího letounu byla kontaktována i plavidla, která se tou dobou nalézala v oblasti vyslání signálu. Ani od nich stráž nedostala žádné informace, které by potvrdily výskyt nouzové situace," řekl Pavel Káčerek.

Předpokládá, že SOS vyslal z oceánu osamělý jachtař bez satelitní komunikace.

Podívejte se, jak Pavel Káčerek popisuje zachycení signálu:

Protože nejdecký radioamatér dvacet let sloužil na zaoceánských nákladních lodích jako radiodůstojník, tak ví, jaká je jachtička na oceánu, kde se každou hodinu může měnit počasí, bezmocná. Jednu takovou lodičku s ostatními námořníky zachraňoval v Biskajském zálivu.

Teoreticky existuje možnost, že tísňové volání SOS v krátkovlnném radioamatérském pásmu 20 metrů někdo v Pacifiku zneužil. I když vysílané zeměpisné údaje nebyly úplné, poloha podle mapy a natočení Káčerkovy směrové antény na střeše paneláku i souřadnic ukazovala na moře mezi Okinawou a Mariánskými ostrovy.

Navíc operátor během dvacetiminutového spojení neudával svoji značku, stejně jako Pavel Káčerek. Důvodem podle něj byla úspora času. Několik minut dlouhé spojení totiž bylo v digitálním modu PSK. Oba operátoři místo telegrafního klíče nebo mikrofonu používají klávesnici počítače. Komunikaci v éteru pak vidí na monitoru.

„Vzhledem k časově prodlevě dvou dnů mezi vysláním SOS a počátkem záchranné akce jsem ani nedoufal, že vše dobře dopadne. Ale pro záchranu člověka na moři je třeba pokaždé udělat všechno. Kvůli zmlknutí signálu se mohlo přihodit milion věcí,“ konstatoval Pavel Káčerek.

 Oceňuje ale, že čeští policisté i velvyslanectví v Japonsku ihned předali informace o SOS na náležitá místa.