Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Egypt soudí osm mužů za svatbu gayů. Byla to oslava, brání se účastníci

  • 40
Osm mužů stane v Káhiře před soudem kvůli údajné svatbě gayů. Podle úřadů se odehrála na lodi na Nilu počátkem září, účastníci akce však tvrdí, že to byla běžná oslava narozenin. Homosexualita přitom není v Egyptě nelegální. Případ tak zneklidnil sexuální menšiny, někteří jejich příslušníci raději nevycházejí ven.

Egyptské úřady začaly případ řešit v návaznosti na v září zveřejněné video na YouTube, které zachycuje dva muže vyměňující si prstýnky a slavící s přáteli. Tato scéna v zemi, kde sice není homosexualita zakázána, ale ve společnosti je toto téma silně tabuizované, pobouřila konzervativní Egypťany, píše The Guardian.

Egyptské zákony se o homosexualitě přímo nezmiňují, vězením však trestají kohokoli, kdo se dopustí obscénnosti či naruší veřejnou morálku. Obvinění muži však odmítají, že by se něčeho takového dopustili. Podle jednoho z účastníků akce neprobíhala na lodi svatba, ale obyčejná oslava narozenin.

„Nejsem ženich, jsem jen normální chlap, který měl narozeninovou párty s jedním z našich kamarádů. Nic víc, nic míň,“ řekl. Navíc doplnil, že má přítelkyni. „Věděl jsem, že on chce prstýnek, tak jsem mu ho dal jako narozeninový dárek,“ vysvětlil.

zdroj: www.youtube.com

Členové gay komunity tvrdí, že policie v rámci snahy o dopadení účastníků akce zadržela dalších 35 mužů. Razie byla podle jednoho z policistů „nařízena z vyšších pater“. Komunita na protest zahájila na Twitteru kampaň proti zatýkání.

Postup policie děsí menšiny

Počty zatčených v Egyptě vzrostly od minulého podzimu. Řadu gayů zadržela policie na veřejných místech, proto další raději zůstávají doma. „Přestali chodit do kaváren, kde se obvykle scházeli, a všechny aktivity na lodích z pochopitelných důvodů ustaly,“ řekl Abdulláh, novinář a příslušník sexuální menšiny. V posledních týdnech navíc místní gayové z obav před postupem policie přestávají využívat i webové aplikace na vyhledávání partnerů.

Někteří Egypťané vidí v tvrdém postupu vlády snahu dokázat lidem, že může být i přes loňské svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího stejně konzervativní jako on. „Tyto případy jim pomáhají ukázat, že ochraňují morální základy společnosti,“ uvedl aktivista genderové problematiky Mahmúd. „Hádám, že se snaží dokázat, že i když islamisté jsou pryč, oni dohlídnou na chování, které podle nich narušuje společnost,“ vysvětlil Mahmúd.

Muslimské bratrstvo, které loni přišlo o moc a nyní je postaveno mimo zákon, video naopak využilo k tvrzení, že sesazení hnutí vedlo ke zničení egyptských hodnot. „Lídrové převratu převzali západní agendu,“ napsala na Twitter dřívější poslankyně Bratrstva Azza Džarfová. Uvedla, že Egypt se změnil v „místo hříchu“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video