Poslanci nezrušili, že se má Kalousek omluvit za komunistického fízla

  • 2028
Poslanci krátce před pětadvacátým výročím Listopadu 1989 vážně řešili, zda se smí o muži, který mlátil na Václavském náměstí demonstranty proti komunismu, říkat, že je komunistický fízl. Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek neuspěl s žádostí na poslance, aby se za to nemusel omlouvat poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi.

Kalouskovu žádost o zrušení usnesení mandátového a imunitního výboru poslanci nepodpořili. Kalouska podpořilo jen 37 z přítomných 117 poslanců. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

Poslanci hlasovali i to tom, zda usnesení výboru potvrdí, nestalo se. Kalousek reagoval, že tak rozhodnutí sněmovny chápe, ale v žádném případě se omlouvat nebude. „My, co jsme byli před listopadem 1989 na Václavském náměstí, jsme jim jinak neříkali,“ hájil před tím Kalousek před poslanci slovo „fízl“, který na Ondráčkovu adresu použil.

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS řekla iDNES.cz, že chce od právníků rozbor, jak přesně má teď sněmovna vůči Kalouskovi postupovat - zda je usnesení výboru nyní nevymahatelné, nebo zda je možné od něj požadovat pokutu za to, že nerespektuje usnesení výboru.

Nebyl jsem fízl, nikdy jsem nikoho neudal, řekl Ondráček

„Za dobu, kdy jsem sloužil, se nemám za co stydět,“ řekl naopak poslancům Ondráček, který byl jako mladý policista v roce 1989 v pohotovostním pluku SNB, jenž mlátil lidi v Praze na Václavském náměstí při demonstracích proti komunistickému režimu. 

„Slovník vykládá slovo fízl jako příslušník tajné policie nebo osoba, která udává jiné. Nikdy jsem nikoho neudal. Mě se pojem fízl dotýká,“ řekl Ondráček. Proto tvrdí, že by se mu měl Kalousek omluvit.

„Zůstal jsem věrný lidu,“ prohlásil s tím, že po roce 1989 získal od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na stupeň přísně tajné. „Výrok o fízlovi je urážlivý,“ trvá na svém. Dostává prý i e-maily, které mu vyhrožují fyzickou likvidací. Při jeho slovech byla sněmovna, kde běžně není slyšet vlastního slova, potichu a poslanci ho opravdu poslouchali.

Nemáte právo se omlouvat, žádali Kalouska demonstranti

Kalouska přišli ve čtvrtek před sněmovnu podpořit i demonstranti. „Jen jste pojmenoval skutečnost. K omluvě nemáte mandát od svých voličů,“ píše se v dopise, který Kalouskovi předali.

Šéf poslanců TOP 09 je ujistil, že se k omluvě Ondráčkovi nechystá. „Samozřejmě se neomluvím, protože bych urazil ty zástupy lidí, kterým komunističtí fízlové zničili život, kromě jiných mého tatínka a dědečka,“ řekl Kalousek lidem, kteří ho přišli podpořit.

„Dostal jsem od řady lidí podpůrné e-maily, jsem rád za tu podporu. Tak trochu jsem si zoufal, jestli to opravdu nikomu nevadí, že máme na vysokých pozicích komunistické fízly a z té korespondence i z verbálních projevů zjišťuji, že jsou ještě lidé, kterým to vadí a to je velmi potěšující zpráva,“ řekl Kalousek a poděkoval za podporu, kterou dostal.

Zastal se ho i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD. „Už zase poslouchám, že imunitní výbor chce pokutovat poslance za jeho výrok ve sněmovně. Ač Kalouska moc nemusím, přesto jsem přesvědčený, že trestat poslance za vyslovený názor na půdě sněmovny je v příkrém rozporu s Ústavou ČR,“ napsal Škromach na své facebookové stránce.

„Parlament by měl okamžitě ukončit podobné praktiky, kdy bude nějaká politická většina rozhodovat o tom, co se smí a co se nesmí říkat. A dokonce za to trestat. Politik musí umět unést i urážky a nadávky. Zastavme včas tento soumrak demokracie v českém parlamentu,“ uvedl Škromach.

Taky jsme jim říkali gustapáci, řekl poslancům Kalousek

Nejen příslušníci StB, ale i pohotovostního pluku SNB, kteří potlačovali snahu o demokratické změny v zemi, jednoznačně podle Kalouska byli komunističtí fízlové. Přidal, že se jim kromě toho říkalo i gustapáci. „Nešlo o urážku, ale o názorový střet, jak vnímáme činnost těchto lidí,“ hájil Kalousek označení Ondráčka za komunistického fízla.

Ondráček jako poslanec KSČM nyní podle něj nyní horlivě slouží členům současné vlády Bohuslavu Sobotkovi, Andreji Babišovi a Milanu Chovancovi, tak jako dříve šéfovi bývalé StB Aloisovi Lorencovi či komunistickému ministrovi vnitra Jaromíru Obzinovi.

Byl v Národní frontě, nemá právo moralizovat, řekl Tejc

Sociální demokrat Jeroným Tejc, který je členem mandátového a imunitního výboru, řekl poslancům, že nikdo z jeho rodičů ani prarodičů nebyl v KSČ, zatímco Kalousek byl před rokem 1989 v Československé straně lidové, která byla v Národní frontě. „Nemá právo moralizovat ostatní, když má sám máslo na hlavě,“ prohlásil Tejc.

Oznámil, že se nebude účastnit hlasování o tom, zda sněmovna zruší usnesení, co má Kalousek udělat. „Nebudu se účastnit kampaně jiné strany, než za kterou sám kandiduji,“ prohlásil sociální demokrat Tejc.

„Minulost pana Ondráčka je vyřešena tím, že ho lidé zvolili do Poslanecké sněmovny,“ hájil člena svého klubu, který před rokem 1989 mlátil lidi na Václavském náměstí, předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Zajímavé by podle něj bylo, kdyby museli zvednout ruku všichni ti, kdo dříve byli v komunistické straně. Na takové hlasování ale ve sněmovně nedošlo.

Poslanec ANO Matěj Fichtner, člen mandátového a imunitního výboru, vysvětloval poslancům, proč výbor rozhodl, že se má omluvit. Podle Fichtnera použil slova „komunistický fízl“ jako vulgární alternativu ke slovům „komunistický esenbák“, jímž jak připustil, Ondráček nesporně byl.

„Jestli někomu z vás nepřipadá případné označení komunistický fízl, tak jste žili v jiné zemi,“ zastal se naopak Kalouska předseda ODS Petr Fiala. Každý, kdo má pochybnosti, měl by se podle Fialy podívat na video, v němž Ondráček hájí to, jak před Listopadem 1989 mlátil občany na Václavském náměstí.

Podívejte se, jak Zdeněk Ondráček před Listopadem hájil zásah SNB:

zdroj: www.youtube.com

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video