Báň Bílé věže už prošla rekonstrukcí. Než makovice získá patinu, mohou se...

Báň Bílé věže už prošla rekonstrukcí. Než makovice získá patinu, mohou se Hradečané kochat měděným leskem. (srpen 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oprava Bílé věže se kromě zdržení také prodraží. O šest milionů

  • 4
Nejenže potrvá déle, oprava Bílé věže bude navíc také zhruba o šest milionů dražší. Za zdražení a také zdržení rekonstrukce hradecké renesanční památky může velmi špatný stav zvonové stolice, s nímž stavaři nepočítali.

„Když odhalili ukotvení trámů, zjistili, že zvonová stolice je výrazně poškozena vlivem dešťů a vzlínající vlhkosti,“ vysvětluje mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Nestihnou proto původní termín dokončení rekonstrukce, který byl naplánovaný na 5. prosince letošního roku a věž městu předají až 30. dubna 2015.

„Rekonstrukce Bílé věže je záležitostí nadčasovou a jsme jí zavázání minulým i budoucím generacím, takže je nutné ji provést maximálně kvalitně. Z tohoto důvodu je prodloužení o pár měsíců nicotné,“ míní náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Město nyní čeká na vyjádření Evropské unie k časové změně čerpání dotace,“ říká Vlčková. Původní cena opravy měla být 56 milionů korun, nově se zvedne zhruba o šest milionů, 80 procent zaplatí Evropská unie.

Novou dřevěnou stolici pro zvon Augustin museli tesaři vyrábět ručně postaru. Dubové dřevo už od května osekávali sekyrami přímo před katedrálou sv. Ducha. Bylo potřeba šest obrovských klád, které pečlivě vybrali v oboře Kinských u Chlumce nad Cidlinou.

Opravou projde i samotný plášť věže, neboť rekonstrukce se nese v duchu „Bílá věž zase bílá“. Obložení věže projde očistou horkou párou. Velkou proměnu dozná interiér, v němž bude turistické informační centrum s moderními technologiemi. Projektanti se inspirovali v New Yorku (čtěte zde).

16. dubna 2014