VIDEO: Veřejnost v Praze uvidí originál mírové smlouvy Jiřího z Poděbrad

  • 0
Originál mírové smlouvy Jiřího z Poděbrad, kterou český král uzavřel se svým francouzským protějškem v 15. století a další historické archiválie uvidí návštěvníci, kteří od pátku do pondělí zavítají do Národního archivu v Praze na Chodově. Cenné exponáty sem ve středu dorazily pod dohledem těžkooděnců.

Výstava je koncipována k 550. výročí snahy krále Jiřího z Poděbrad na vytvoření mírové organizace spojených národů. K vidění bude od pátku 26. do pondělí 29. září vždy mezi 10. - 17. hodinou. Vstup je zdarma.

Spolu s česko-francouzskou mírovou smlouvou z roku 1464 zde Pražané uvidí také tzv. Rozšíření Zlaté buly sicilské z roku 1462, které králi Jiřímu udělil císař Fridrich III. za pomoc proti vídeňským vzbouřeným měšťanům a také faksimile Pulkavovy kroniky z roku 1601, kde jsou na miniaturách vyobrazeny historické osobnosti jako například Přemysl Oráč či kněžna Libuše.

Všechny dokumenty jsou součástí tzv. Archivu české koruny.

„Jde o velmi cenné dokumenty, které se v dejvickém trezoru uchovávají v teplotě kolem 15 stupňů Celsia a vlhkosti kolem 55 procent. A které tedy mohou být vystaveny jen po omezenou dobu,“ řekla iDNES.cz Alena Pazderová z Národního archivu.

Hodnota vystavovaných dokumentů je především historická, proto je nevyčíslitelná. „Samozřejmě každá taková věc bývá pojištěna na částku jeden milion a více korun,“ upřesnila Pazderová. Archiválie proto budou vystaveny v bezpečnostních vitrínách, každá z nich bude navíc pod přísným dozorem.

Česko-francouzská smlouva českého krále Jiřího z Poděbrad s jeho francouzským protějškem Ludvíkem XI. je podle historičky jakýmsi vedlejším produktem Jiříkových mírových snah. Pro silný odpor stoupenců papežské politiky ve francouzské královské radě, především biskupů, Ludvík návrh nepřijal a celý projekt skončil nezdarem.

Mírovou smlouvou pak oba panovníci obnovili prostřednictvím svých zplnomocněných zástupců přátelské a spojenecké smlouvy uzavřené v minulosti mezi francouzskými a českými králi.

Ostatně - koncept smlouvy uvidí návštěvníci archivu také - její faksimile zapůjčené z Polska budou vystaveny v předsálí hlavní výstavy.

Předloni zde Národní archiv vystavoval originál Zlaté buly sicilské z roku 1212. Tehdy si sem našlo cestu přes 10 tisíc návštěvníků a lidé čekali i tři hodiny ve frontě (čtěte zde). Historici tentokrát nepředpokládají až takový zájem veřejnosti. K výstavě je vydána rovněž publikace.

Už teď je ale v plné přípravě výstava Národního archivu pro příští rok.

„Bude 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Můžeme odtajnit, že bychom chtěli vystavit faksimile jednoho z osmi protestních listů, které byly zaslány kostnickému koncilu s 98 pečeťmi českých šlechticů,“ prozradila historička Pazderová.