Radek Březina pod dohledem těžkooděnců Vězeňské služby. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Březinova lihová mafie obrala stát o 6,7 miliardy, sečetla policie

  • 38
Lihová mafie kolem Radka Březiny ze Zlína připravila stát na daních o 6,7 miliardy. Vyplývá to z vyšetřování, které uzavřela policie. Takový případ nemá v Česku obdoby. Policie navrhla obžalovat sedm lidí. Jeden z osmi původně obviněných už zemřel.

Organizovaná zločinecká skupina podle závěrů policie od roku 1998 do letoška obchodovala nejméně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu, v tajných uložištích měla mafie ukrytých minimálně 2,6 milionu litrů nelegálního lihu (více o nálezu zde).

Největší odhalené daňové podvody

Kromě podvodů kolem lihu přichází stát o stamiliony až miliardy také kvůli machinacím s pohonnými hmotami, podle předloňského vyjádření tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska jde ročně až o osm miliard korun, vesměs z DPH.

Největší odhalený případ krácení daně přesáhl 2,5 miliardy korun, šlo o dovoz pohonných hmot se Slovenska v letech 1997 až 2002. Stát tehdy zřejmě přišel o obrovské částky při obchodech společností Bena a Tukový průmysl, trestní stíhání ale v lednu 2013 zastavila amnestie prezidenta Václava Klause.

Letos v březnu protikorupční policie obvinila 15 lidí z krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami a z účasti na organizované zločinecké skupině. Daňové úniky vznikly od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska a stát přišel podle policie o 2,3 miliardy korun.

Škodu 1,25 miliardy pak způsobila státní pokladně skupina, která od léta 2010 do jara 2012 dovážela paliva z Německa a Rakouska. Policie ji zadržela v prosinci 2012.

Zdroj: ČTK

Navíc se jí podařilo vyčistit nejméně 1,3 milionu litrů technického lihu, který byl následně prodaný na výrobu alkoholických nápojů bez přiznání a odvedení daně.

Právě z toho všeho je vyčíslená celková škoda zhruba 6,7 miliardy korun, které měly skončit ve státním rozpočtu.

„Způsobenou škodou nemá tento případ v historii České republiky obdoby,“ prohlásil mluvčí policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Jeho vyšetřovatelé spolu s kriminalisty z protimafiánského Útvaru odhalování organizovaného zločinu před pár dny dokončili svou práci a v pondělí spis čítající asi 9 600 stran předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci s návrhem na obžalobu.

„Trestně je stíháno celkem sedm mužů pro trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Mužům hrozí až třináctileté vězení.

Osmý obviněný podle něj během vyšetřování zemřel, proto policisté navrhli státnímu zástupci zastavení trestního stíhání.

20. února 2014

Používali speciálně upravené telefony

Podle závěrů kriminalistů byly mezi obviněnými nastaveny vztahy vzájemné podřízenosti a nadřízenosti se stanovenými kompetencemi a vymezenou dělbou úkolů.

Hlavou lihové mafie je čtyřiačtyřicetiletý Radek Březina ze Zlína-Kostelce.

„Obvinění z důvodu konspirace a zamezení možnosti odposlechu či sledování měli používat speciálně upravené telefonní přístroje. Při transportech lihu také měli doprovázet nákladní vozidla po celé trase svými osobními motorovými vozidly, aby zamezili kontrole vozidel příslušníky Celní správy, a při skladování lihu pak měli užívat důmyslných skrýší a maskování buď v odlehlých areálech v zaskládaných či zazděných prostorách, nebo v podzemních nádržích,“ poznamenal mluvčí protimafiánského útvaru Hanták.

Kriminalistům se podařilo v souvislosti s trestnou činností zajistit nemovitosti, peníze, auta, cenné papíry a asi 127 tisíc litrů nezdaněného lihu.

Březinovy procesy soud zřejmě spojí

Březina už je spolu se svým mladším bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem souzený kvůli dřívějším nálezům obřích skladů nelegálního lihu (více o nálezu čtěte zde). Daňový únik zde byl vyčíslen na téměř půl miliardy korun, hrozí jim desetileté vězení.

Aktuálně dovyšetřená kauza dosáhne nesrovnatelně větších rozměrů. Soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek proto vyhověl žádosti státního zástupce, počká na podání obžaloby a potom zřejmě oba případy, které spolu úzce souvisí, spojí. Dosavadní část soudního líčení tak bude muset zopakovat.

„Žalobce navrhl, aby se hlavní líčení na přelomu září a října nekonalo a to z důvodu, že v nejbližší době bude podávat obžalobu a navrhne spojení obou věcí. Já jsem jeho návrhu vyhověl, důvodné spojení tady je,“ uvedl soudce Ondrášek. „Těch jedenáct dní, co jsme soudili, si zopakujeme,“ doplnil.

„Mám ambiciózní plán, že obžalobu podám do dvou nebo možná tří týdnů,“ uvedl státní zástupce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Miroslav Stoklásek.

Nález milionu litrů nezdaněného lihu ukrytého pod podlahou:

21. května 2013