Letka strojů F-22 Raptor před startem. V operačním nasazení jsou od roku 2005, USA jich mají 178. Ruské či čínské letouny s ambicí být protějšky raptorů jsou teprve ve fázi prototypu.

Letka strojů F-22 Raptor před startem. V operačním nasazení jsou od roku 2005, USA jich mají 178. Ruské či čínské letouny s ambicí být protějšky raptorů jsou teprve ve fázi prototypu. | foto: Lockheed Martin

Raptory nad Sýrií. Nejvýkonnější stíhačky F-22 jsou prvně v ostré akci

  • 1328
Neexistuje výkonnější stíhačka, zařazená do výzbroje jakéhokoliv letectva světa, než americký F-22 Raptor. A neexistuje způsob, jak více zdůraznit obtížnost vojenských operací nad Sýrií, než nasazením té nejlepší techniky. Spojené státy poslaly do útoků na islamisty klenot svého letectva.

O přelomovém nasazení jediné operačně nasazené stíhačky páté generace informoval web listu The Wall Street Journal.

„Při leteckých úderech v Sýrii vůbec poprvé Spojené státy nasadily F-22, svůj nejmodernější stíhací letoun, v bojové misi. Ani při útocích na libyjskou protivzdušnou obranu Pentagon nesáhl po nasazení F-22, rozmístěných na základně ve Spojených arabských emirátech,“ uvedl list (placený přístup).

Vzhledem k charakteru syrské protivzdušné obrany a skutečnosti, že vláda v Damašku podle dostupných informací neodsouhlasila nálety na syrské území (třebaže o nich byla v předstihu několika hodin informována), byť pod kontrolou islamistů, dává zpráva o nasazení nejvýkonnější stíhačky světa smysl.

Sýrie totiž od válek s Izraelem klade důraz na protivzdušnou obranu jako protiváhu silnému letectvu židovského státu, byť jsou baterie syrských protiletadlovců rozmístěné spíše na západě a jihozápadě země.

„Spojené státy se rozhodly vyhnout se silám Asadova režimu, takže bylo důležité, aby americké stíhačky pronikly do hloubi syrského vzdušného prostoru nezpozorovány,“ podotkl The Wall Street Journal.

Podle pozdějšího vyjádření mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psaki, citovaného listem The Washington Post, USA nežádaly syrskou vládu o svolení k úderům a útoky s ní nekoordinovaly. Naopak „varovaly Sýrii, aby nezkoušela americké letouny napadnout“. O nasazení F-22 tedy bylo skutečně rozhodnuto v době, kdy Američané nevěděli, jak se Sýrie k útokům postaví.

Incident s dronem

Loni USA zveřejnily případ, kdy íránské letouny F-4 pronásledovaly nad mezinárodními vodami v březnu bezpilotní letoun Predator. Podle USA Íránci hon vzdali, když se vedle jejich postaršího phantomu „zjevila“ stíhačka F-22, jejíhož přibližování si vzhledem k vlastnostem a naprosté generační převaze amerického stroje vůbec nevšimli (více zde).

Právě k útokům proti silnému nepříteli, ať už jeho síla tkví v letectvu či protivzdušné obraně, jsou raptory navrženy. Umějí letět nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování, jsou prakticky neviditelné na radarech. Ukryté v uzavřených šachtách - právě kvůli nízkému radarovému odrazu - nesou v typické konfiguraci pro útok na pozemní cíle dvě tisícilibrové pumy, které systém GPS navede vražedně přesně, odchylka bývá sedm až třináct metrů.

Neupřesněný počet těchto stíhaček rozmístily USA na základně Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech v roce 2012. Aby odtud mohly vzlétnout nad Sýrii a vrátit se zpět, musely F-22 tankovat za letu.

Raptory nebyly dosud použity v žádné bojové akci - nad Irákem, Afghánistánem ani Libyí. Buď proto, že takto pokročilý a drahý stroj nebyl vzhledem k možnostem protivníka zapotřebí, nebo - a to je případ Libye - kvůli limitům v komunikaci s jinými přátelskými letouny (dle serveru DefenseNews např. možností jen přijímat, nikoliv vysílat skrze Link-16, standardní datalink letectev NATO) a tudíž omezené možnosti kooperovat se silami evropských spojenců.

Objevily se i pochyby o bezchybnosti chodu systému identifikujícího vlastní a cizí letouny. Třebaže je v operačním nasazení už od roku 2005, je na F-22, který Američané neradi ukazují byť i jen na leteckých show, stále co zlepšovat (více o pokračujícím vývoji zde).

Do úderu se zapojily i predatory, reapery a tomahawky

Dostupné zprávy hovoří také o tom, že do útoků proti islamistům byly nasazeny také bezpilotní letouny MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper. První z nich může nést dvě protizemní střely Hellfire a původně byl navržen jako relativně levný a snadno nahraditelný průzkumný stroj. I vzhledem ke skutečnosti, že řada jeho systémů není zálohovaných, letectvo o relativně dost predatorů přišlo při nehodách (podrobněji jsme o tom psali zde).

Do roku 2018 mají být všechny predatory - už se ostatně nevyrábějí - nahrazeny větším a spolehlivějším Reaperem, nesoucím až čtyři řízené střely.

Oproti premiérově nasazeným stíhačkám F-22 Raptor jsou střely Tomahawk, rovněž nyní použité, veteránem válečných operací. Nasazeny byly například už v první válce v Zálivu. Nyní byly odpalovány z lodí rozmístěných na severu Perského zálivu (kde je i letadlová loď George H. W. Bush) a v Rudém moři. Podzvuková střela kopíruje terén, letí podle publicisty Lukáše Visingra takříkajíc „ve výšce stromů“ a během cesty k cíli se umí vyhýbat místům s koncentrací protivzdušné obrany. Její přesnost je u novějších verzí udávaná do deseti metrů.

Podívejte se na F-22 Raptor v akci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video