Výstava hub v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích potrvá do čtvrtka.

Výstava hub v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích potrvá do čtvrtka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Výstava v muzeu nabízí 300 druhů hub, třeba vzácnou lesklokorku lesklou

  • 0
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích přivítalo v pondělí po dvouleté rekonstrukci první návštěvníky. Do čtvrtka tam láká oblíbená výstava hub, v dalších dnech začnou krátkodobé expozice, například o Ferdinandu d’Este.

Ryzec ďubkovaný, pavučinec vlnatý nebo hřib medotrpký. Houby, ze kterých si smaženici kvůli jejich ochraně neuděláte. Ale pro mykology jsou to unikáty a hlavní ozdoby aktuální výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

"Třeba tohle je dolarová houba. Lesklokorka lesklá. Má léčivé účinky, podporuje imunitní systém, používá se k prevenci i léčbě rakoviny. Viděl jsem ji v jednom zahradnictví prodávat za 999 korun," provádí Alexandr Jegorov z Mykologického klubu Jihočeského muzea.

Podle členů klubu je letošní expozice jednou z nejbohatších za poslední desítky let. K vidění je okolo 300 druhů hub. Sklánějí se nad nimi děti ze škol, které je poznávají, a zkušení houbaři vášnivě diskutují. Mykologové každý den navíc úlovky doplňují a obměňují.

Že pro návštěvníky začala v Jihočeském muzeu nová éra, poznají hned při vstupu. Hlavní vchod je totiž místo z Dukelské ulice ze Senovážného náměstí, kde je po příchodu přivítá rozlehlá aula.

Výstava hub proběhla minulý týden také na Zlínsku:

15. září 2014

Obrazy i kola a motorky pošty

Do konce tohoto roku přichystalo muzeum několik kratších výstav. Ve čtvrtek otevře kolekci obrazů od Dimitrije Kadrnožky s názvem Pod tropickou oblohou. Vznikla ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií. Představuje autorovy rané práce, které spojuje tematika Písku a Putimi a jež byly na Expu v Montrealu v roce 1967 vystavené vedle děl Henriho Mattise. Výstava potrvá do 16. listopadu.

Výstava hub v muzeu

O den později začne expozice s názvem František Ferdinand d’Este mapující životní etapu habsburského následníka trůnu a jeho manželky Žofie. Až do 9. listopadu připomíná i události z doby vypuknutí první světové války.

Jízdní kola a motocykly používané poštou od 80. let 19. století až po současnost ukáže expozice Pošta jednou stopou. Vernisáž je 6. října. Návštěvníci zhlédnou například vysoké kolo, na němž se jen udržet bylo skutečným uměním.

"Budou zde i skvosty z Národního technického muzea, například motocykly Laurin a Klement, Itar a Ariel nebo tříkolka Jawa Pérák," upozornil sběratel motocyklů Petr Hošťálek.

Na říjen a listopad pak plánuje muzeum ještě expozici Příběhy míst - Topografie soudobé paměti národa i tradiční vánoční výstavu. Ta se tentokrát zaměří na dětský svět, ale ukáže také život měšťanského a vesnického lidu.

Postroj koně císaře Matyáše

Klíčová stálá expozice o dějinách města je však teprve ve fázi příprav a muzeum ji chce slavnostně zahájit příští rok v červnu k 750. výročí založení Českých Budějovic.

Podle hrubých odhadů vyjde investice na pět až šest milionů korun. Výstava o Budějovicích bude lákat například na torzo středověké podlahy z katedrály svatého Mikuláše, na unikátní gotický pohár či koňský postroj bratra Rudolfa II., císaře Matyáše.

"Ten se při návštěvě Budějovic tak zadlužil, že tu musel nechat zástavou šperky a postroj. Už je nikdy nevyplatil, takže postroj skončil v muzeu," naznačila Nora Jelínková, náměstkyně ředitele Jihočeského muzea.

Na novou expozici Jihočeského muzea přispěje také město České Budějovice. Radní na jednání minulou středu schválili, že z rozpočtu dají 20 procent všech nákladů, maximálně však do výše jednoho milionu korun.

"Muzeum předpokládá, že výstava bude stát zhruba šest milionů korun. Pro nás je to dobrá zpráva, protože z dřívější expozice v muzeu zaměřené zejména na husitství jsme se toho o Českých Budějovicích mnoho nedozvěděli," podotkl primátor Juraj Thoma.

Celková oprava muzea vyšla na 120 milionů korun a celou ji hradil Jihočeský kraj jako zřizovatel. Byl to vůbec největší finanční příspěvek od kraje do svého kulturního zařízení. Novorenesanční budova má nové krovy, střechu, půdní vestavbu, okna, fasádu i vchod a je bezbariérová. Zrenovované byly také dveře, štuková výzdoba a podlahy.

,