Proruský separatista poblíž doněckého letiště (3. září 2014)

Proruský separatista poblíž doněckého letiště (3. září 2014) | foto: AP

Ruský konvoj dodal povstalcům radary a munici, tvrdí ukrajinský analytik

  • 847
Ruské kamiony s humanitární pomocí podle vojenského analytika Dmytrije Tymčuka nepřivezly do Doněcku pouze jídlo, ale také munici a špionážní techniku. Kyjev začal stahovat těžké zbraně z dohodnuté nárazníkové zóny. Na východě Ukrajiny zemřely podle povstaleckého vicepremiéra už čtyři tisíce civilistů a „ozbrojených dobrovolníků“.

Na východě Ukrajiny funguje podle armádního experta a publicisty Tymčuka hned několik mobilních špionážních stanic ve službách Kremlu. „Posádku tvoří ruští experti, o jejich ochranu se starají výlučně ruští vojáci. Pohybují se jen v noci a jsou důkladně maskované. Podrobnosti o nich neznají ani sami teroristé,“ citoval Tymčuka server Ukrajinska pravda.

Krize na Ukrajině

Některé stanice vybavené radary, rušičkami nebo radiostanicemi se podle něj na Ukrajinu dostaly prostřednictvím ruských kamionů, které v sobotu dorazily do Doněcku se zásobami jídla, vody, léků a elektrických generátorů. „Do Donbasu přivezly i munici, která skončila ve zbrojních skladech Doněcké a Luhanské lidové republiky,“ dodal na Facebooku Tymčuk.

Ukrajinská Národní bezpečnostní rada v pondělí na Twitteru oznámila, že Kyjev začal připravovat stažení svých těžkých zbraní z „nárazníkového pásma“, na jehož vytvoření se zástupci ukrajinské vlády, Ruska i separatistů dohodli minulý týden v běloruském Minsku.

Mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko na tiskové konferenci v Kyjevě oznámil, že část těžké vojenské techniky už své původní pozice opustila.

„Připravují se plány na její nové pozice, technika samozřejmě nemůže zůstat v poli. Musí být připravena k nasazení v kterémkoli okamžiku. Vojáci zůstávají na místě,“ prohlásil Lysenko.

Kyjev se zatím nestahuje, tvrdí povstalci

Podle informací ukrajinské vlády se na stažení své těžké techniky připravují rovněž separatisté. Ti ovšem v pondělí odpoledne nic takového neoznámili, naopak zpochybnili Lysenkovo prohlášení o stahování ukrajinských zbraní. „Nemáme žádné zprávy o tom, že by ten proces začal. Ale pokud ustane střelba, budeme to považovat za důkaz, že se ukrajinská těžká technika začala stahovat,“ řekl agentuře ITAR-TASS „vicepremiér“ Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. 

Memorandum, které v pátek uzavřeli představitelé Kyjeva, povstaleckých republik, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, velmi konkrétně definuje, jak daleko od obydlených oblastí mohou být konkrétní typy těžkých zbraní. Všechny se navíc musejí stáhnout nejméně 15 kilometrů od frontové linie, čímž vznikne třicetikilometrové nárazníkové pásmo.

Dohoda, k níž všechny strany v Minsku dospěly, navíc počítá s odminováním celé vytyčené oblasti. Nad názazníkovou zónou rovněž nesmějí létat žádná vojenská letadla ani bezpilotní stroje kromě těch, které do oblasti vyšlou mezinárodní pozorovatelé (kompletní znění dohody v angličtině zdev ruštině zde).

U Doněcku zemřely už čtyři tisíce civilistů, hlásí povstalci

Obě strany mezitím pracují na dalších bodech minského mírového plánu. Ruská státní agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčí Doněcké lidové republiky Darju Morozovovou píše, že ve středu proběhne další kolo výměny válečných zajatců. Ruské i povstalecké úřady v tuto chvíli sepisují přesný seznam zadržených, kteří se během tohoto týdne dostanou na svobodu.

Kyjev se s povstalci na začátku září dohodl, že obě strany postupně propustí všechny zajatce. ČTK připomíná, že se od té doby uskutečnily už čtyři výměny. Bezprostředně po podepsání dohody se na svobodě ocitlo z každé strany 37 zajatců, při druhé 70, při třetí 38. Zatím poslední výměna proběhla minulý víkend, týkala se 28 zajatců z každé strany.

Podle ukrajinských úřadů vyšlo od začátku září na svobodu už víc než 1 200 ukrajinských vojáků a „zajatých“ civilistů.

O aktuální statistiky se na začátku nového týdne podělil i samozvaný vicepremiér Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Netýkaly se však osvobozených zajatců, nýbrž počtu mrtvých „civilistů“. V Doněcké oblasti jich podle Purgina od začátku ukrajinské krize zemřely už čtyři tisíce. Vedle skutečných civilních obyvatel povstalci do statistik započítali i „ozbrojené dobrovolníky“ bojující proti Kyjevu, vynechali z nich pouze mrtvé ukrajinské vojáky.

Proti ruským vojenským operacím na Ukrajině protestovali o víkendu lidé v Moskvě:

21. září 2014

Ukrajina se řeší i v Kremlu, Putin oprášil svůj mírový plán

Naplňování východoukrajinského mírového plánu důsledně monitoruje i Kreml. Agentura ITAR-TASS píše, že ruský prezident Vladimir Putin situaci v sousední zemi v pondělí probíral se stálými členy své bezpečnostní rady. Vrcholní představitelé ruské vlády, armády a tajných služeb hodnotili, do jaké míry se oběma znepřáteleným táborům daří plnit jednotlivé body mírového plánu.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova ruská elita nehodnotila jen naplňování minské dohody. Soustředila se i na sedmibodový mírový plán, který krátce před mírovým jednáním v běloruské metropoli vypracoval a představil samotný šéf Kremlu (jeho kompletní znění najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue