Ona

Na udržení hmotnosti stačí 30 minut pohybu denně, říkají odborníci

  • 59
Pohyb je důležitý nejen pro hubnutí, ale také pro vaše zdraví. Bez něho to prostě nejde. Jaký sport vybrat a kolik času bychom mu měli věnovat? Výživoví specialisté Petr Havlíček a Karolína Hlavatá v projektu "Vím, co jím" opět radí, jak zdravě žít.

Sportování je zdravé, zlepšuje nám náladu, uvolňuje endorfiny, máme po něm menší chutě na sladké a také nás motivuje se tolik nenacpat a dát si něco nezdravého, když už jsme se tak nadřeli. To jsou jen některé výhody, na které odborníci upozorňují.

"Pravidelný pohyb je ale také základem úspěšného hubnutí i relaxace. Ideální je, pokud se pro vás pohyb stane radostí i odpočinkem," říká výživový poradce Petr Havlíček.

Když ale nemáte dostatečnou vůli změnit svůj životní styl, dejte raději na radu výživáře, osobního kouče a fyzioterapeuta. "Než udělat na začátku chybu, která vás bude demotivovat, je lepší se nejdříve poradit. To platí hlavně u obézních lidí, kteří mají většinou s pohybem a hubnutím potíže," vysvětluje Havlíček. 

Půl hodiny každý den

Cvičte s Raketou

Začněte s pohybovou aktivitou, z pestré nabídky na Raketa.cz si určitě vyberete. Zkuste power jógu nebo cvičení ve vacushape, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Lidé s normální hmotností nebo mírnou nadváhou by se podle slov dietoložky Karolíny Hlavaté měli pohybu věnovat alespoň třicet minut každý den.

Ideální je, pokud tuto fyzickou aktivitu dokážete provozovat v optimální intenzitě. Tu si odměříte buď pomocí sporttesteru, nebo zjistíte takzvaným řečovým testem. "V optimálním tempu jste v okamžiku, kdy jste ještě schopni mluvit, ale už nemůžete říct plynule větu," vysvětluje dietoložka Hlavatá.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

Obézní lidé by měli začít s pohybem postupně. Podle rad odborníků stačí na začátku pět minut přirozeného pohybu jako je například chůze. Zkusit ale můžete i plavání, jízdu na kole či rotopedu. Pak postupně přidávejte další minuty. "Důležité je to nevzdávat a najít si pohyb, který vám dělá radost," uvádí Petr Havlíček.

Je přirozené, že motivace kolísá

Jestliže po čase ztratíte motivaci, nevzdávejte to. Je naprosto přirozené, když motivace kolísá. Je ale důležité znát své možnosti a zbytečně si nedávat velké cíle. 

"Nejčastější chybou začátečníků je totiž to, že pohyb přepálí a výsledkem je únava nebo dokonce zdravotní potíže z nevhodného posilování. Dalším prohřeškem je nevhodná intenzita pohybu, při které sice budujeme kondici, ale tuky téměř nespalujeme," říká výživový specialista.

Myslete také na to, že je dobré zařadit pohyb do každodenního života. Nejezděte výtahem, vystupte o zastávku dříve, při telefonování se procházejte, běžte s dětmi nebo psem na procházku. 

"Každý den byste totiž kvůli svému zdraví měli ujít minimálně deset tisíc kroků, což je asi 7 kilometrů," dodává Petr Havlíček. 

Co jíst a pít před a po cvičení? Rady odborníků nejdete ve videu.