Tisíce lidí protestovaly v Moskvě proti ruskému zásahu na Ukrajině

  • 1630
Až okolo dvaceti tisíc lidí mohlo být v neděli v mírovém pochodu Moskvou. Lidé tak chtěli protestovat proti podílu Kremlu na válčení na Ukrajině. Pochod prošel skrze hlavní bulváry metropole a skandoval "Ne válce!". Demonstranti také nesli ruské a ukrajinské vlajky. Podobné akce se pořádaly i v dalších ruských městech.

„Pochod míru je pochod kolaborantů s fašisty!“ skandovala ještě před akcí skupinka odpůrců demonstrujících, než ji varovala policie. Na plánované trase pochodu se objevily nápisy vyjadřující podporu proruským separatistům válčícím na východu Ukrajiny a odsuzující „kyjevskou juntu“.

„Junta je v Kremlu, ne v Kyjevě,“ odpovídala na to hesla na transparentech demonstrantů. Moskva označuje únorové svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče za ozbrojený puč. Kreml také odmítá tvrzení Kyjeva a Západu, že vyzbrojuje povstalce na východě Ukrajiny a vysílá tam své vojáky. Obviňuje naopak Západ z podpory tažení ukrajinské armády na východě, včetně bombardování měst, jehož oběťmi jsou často civilisté.

Jeden z organizátorů pochodu a přední kritik Kremlu Boris Němcov uvedl pro agenturu Reuters, že doufá, že pochod donutí Kreml změnit názor. „Putin chce válku, je vůdcem válečné strany. Pokud nás dnes bude hodně, Putin couvne, protože se vlastních občanů bojí, “ řekl. V davu pochodujících byly vidět transparenty s hesly jako „Putine, mám dost tvých lží“ nebo „Nechci válku s Ukrajinou“.

Na moskevském pochodu organizátoři čekali až 50 tisíc lidí. Reportér agentury AP odhadl počet demonstrantů na místě na zhruba 20 tisíc. Moskevská policie uvedla, že pochodu se účastní 5000 lidí.

I v pochodu míru může dojít na zatýkání

Policisté kontrolující demonstranty kontrolovala transparenty, před vpuštěním aktivistů do průvodu. Ty, které odporovali Putinovu režimu, demonstrantům prý okamžitě zabavovala.

Zatímco v Moskvě šlo o povolenou demonstraci, v Petrohradu úřady akci nepovolily. Policie podle Radia Svoboda však zatkla jen několik z asi 1 500 demonstrantů, kteří prošli centrem druhého největšího ruského města s plakáty „Ne válce“ a „Ukrajino, odpusť“. Zato v Novosibirsku policie nepovolenou demonstraci rovnou rozehnala.

Krize na Ukrajině

Ani v Tomsku úřady demonstraci nepovolily, a tak se na hlavním náměstí střídali jednotliví aktivisté s protiválečnými transparenty. Protesty osamocených jednotlivců totiž nevyžadují úřední schválení.

Někde však byli trnem v oku i jednotlivci. V západosibiřském městě Barnaulu přepadli osaměle demonstrujícího opozičního aktivistu Arťoma Kosareckého neznámí pachatelé a sebrali mu plakát "Sibiř proti válce". Následně demonstranta podle serveru OVD-Info, sledujícího policejní přehmaty, zatkli strážníci, ale po sepsání protokolu ho zase propustili na svobodu.

Mírové pochody žádají ruské vedení, aby stáhlo ruské vojáky z Ukrajiny, ukončilo podporu separatistům, skoncovalo s dezinformační kampaní ve státních televizích a přestalo pronásledovat občany odsuzující agresi proti sousednímu státu a anexi Krymu. Také chtějí zrušit zákaz dovozu západního zboží, který vyvolal prudký nárůst cen, uvedl server newsru.com.

Předchozí „pochod míru“ se v Moskvě odehrál bez jakýchkoliv incidentů v polovině března. Policie tehdy odhadla počet účastníků na tři tisícovky, pořadatelé na 50 až 70 tisíc, zatímco podle novinářů se sešlo několik tisíc demonstrantů, a to včetně frontmana populární rockové kapely Mašina vremeni Andreje Makareviče. Ten vzápětí začal mít potíže.

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina po anexi Krymu dosáhla rekordní výše 84 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video