Keňské nákupní centrum rok po tragédii. Na fasádě jsou patrné stopy po střelbě,

Keňské nákupní centrum rok po tragédii. Na fasádě jsou patrné stopy po střelbě, budova je uzavřená a parkoviště osiřelo. | foto: Reuters

Keňa rok po masakru v obchodním centru strádá, turisté ji odepsali

  • 47
Obchodní centrum Westgate v Nairobi obklopuje plechový plot, na fasádě jsou stále patrné stopy po střelbě. Před rokem zde zahynulo 67 lidí a zákazníci se dosud nevrátili. Obavy z islámských militantů však odrazují turisty od návštěvy celé Keni, donedávna klidného koutu východní Afriky.

„Podnikám tady třináct let, ale horší situaci jsem ještě nezažil,“ stěžuje si řezbář Geoffrey Mwange. „Skoro všichni turisté jsou pryč. Musím shánět půjčky, kde se dá, abych se udržel na nohou a mohl zaplatit tři své zaměstnance,“ vylíčil reportérovi britského listu The Guardian.

Nairobi vzpomíná

V den prvního výročí teroristického útoku odhalí úřady pamětní desku věnovanou všem obětem, píše britská BBC. Pozůstalí následně položí věnce do lesíka, kam bezprostředně po útoku vysadili 67 stromů. Každého mrtvého symbolizuje jeden z nich.

Na jeho dřevěné modely exotických zvířat se do keňských zábavních parků chodily každoročně dívat stovky tisíc turistů. Od loňského září se však většině lidí vybaví jen jeden keňský model. Před rokem svět obletěly záběry falešného slona, za nímž se před smrtí pokoušel schovat jeden z návštěvníků nákupního centra Westgate. Pak přišel zakuklený islamista, vypálil několik střel a sloní kopyta pohltila krvavá louže.

Somálské radikální milice Šabáb vzaly obchodní centrum útokem 21. září, během třídenního dramatu zemřelo v tamních obchodech nejméně 67 lidí. Islamisté vraždili zákazníky, prodavačky, návštěvníky multikina, zabili i televizní moderátorku a děti, které se účastnily její kulinářské soutěže (více se dočtete zde).

Westgate je jen špička ledovce, útoků je přes sto

Z nákupního centra Westgate, oblíbeného cíle zahraničních turistů a zámožnějších Keňanů, se neměl dostat nikdo, kdo nebyl muslim. Mnohé z obětí teroristé před smrtí mučili. Útok ukončil až zásah keňské armády. Během přestřelky se ozývaly mohutné exploze a část budovy se dokonce zřítila.

O co jde Šabábu

Kořeny somálského hnutí Šabáb sahají do konce 90. let, kdy se milice zrodily jako součást islamistiského Svazu islámských soudců.

I po jeho rozpadu Šabáb bojuje za vytvoření islámského státu. Prosazuje přísný výklad práva šaría a vymýcení „západních mravů“. Radikálové chtějí například zakázat promítání filmů nebo zákaz vycházení žen bez doprovodu.

Milice působí i v severní Evropě nebo ve Spojených státech, kde často verbuje mladé muslimy.

Následné vyšetřování ukázalo, že o hrozbě útoku na tuto konkrétní budovu věděly keňské tajné služby s ročním předstihem. Úřady přesto nebyly schopné teroristům zabránit, aby si v nákupním centru pronajali obchod, nanosili do něj zbraně a začali střílet.

Ačkoli se podle policie podařilo všechny ozbrojence zabít, krveprolití somálské militanty povzbudilo k dalším útokům. A opět mířily zejména na turisty. Například v červnu vtrhli islamisté do hotelů ve městě Mpeketoni na pobřeží Indického oceánu a zavraždili 48 lidí.

Jde přitom pouze o špičku ledovce, která pronikla do světových médií. Server AllAfrica s odvoláním na keňské protiteroristické jednotky píše, že od roku 2011 podnikli v zemi teroristé 133 útoků, při nichž zemřelo nejméně 264 lidí. Militanti se na Keňu zaměřili poté, co země do Somálska vyslala své vojáky, aby islamisty z Šabábu pomohli porazit.

Cestovní ruch v Keni živoří, daří se výrobcům kamer

Somálským islamistům po útoku na Westgate začalo téct do bot. Teroristické hnutí napojené na al-Káidu je sice už od roku 2008 na americkém seznamu nejnebezpečnějších teroristických organizací, až loni na podzim však začalo ve velkém pronikat na titulní stránky novin.

Do boje s islamisty se poté výrazně zapojilo mezinárodní společenství. A před dvěma týdny Pentagon oznámil, že jeho dron zabil v Somálsku Ahmeda Abdího Godana, samotného velitele Šabábu. „Jeho odstranění z bitevního pole představuje pro Šabáb symbolickou i operační ztrátu,“ stojí v prohlášení Washingtonu.

Keňany však údery proti Šabábu nechávají chladnými. Mnohem více je zajímá jejich vlastní bezpečnost. A také jejich výdělky, které po útoku na Westgate dostaly tvrdou ránu. Zahraniční turisté se totiž od Keni odvrátili a turistický ruch, který v Nairobi do loňska bujel, od tragických zářijových dnů skomírá.

A spolu s ním i celá keňská ekonomika. Hned po pěstování čajě byl cestovní ruch jejím nejdůležitějším pilířem. Keňská vláda podle prestižní agentury Bloomberg předpokládala, že hospodářství letos poroste o 5,8 procenta. Kvůli výpadkům příjmů z cestovního ruchu však už svůj odhad o procento srazila. Ekonomický propad částečně snižují jen rostoucí příjmy bezpečnostních firem nebo továren na kamerové systémy.

„Vzhledem ke zvýšenému riziku opakování loňského útoku na nákupní centrum Westgate v Nairobi Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje se vyhýbat nákupním a zábavní střediskům v době jejich největší návštěvnosti,“ varuje Černínský palác české občany, kteří se chtějí do Keni vypravit. Odrazuje rovněž od návštěvy masových akcí. A české ministerstvo není zdaleka jediné.

„Nairobi už dělí pouze jeden větší bombový útok od obrovské katastrofy. Nejen bezpečnostní, ale i ekonomické,“ shrnul v rozhovoru pro Bloomberg afrikanista Nic Cheeseman z Oxfordské univerzity. „Většina mých známých přitom další velký útok očekává. Neptají se, jestli přijde, ale kdy,“ uzavírá.

Chladnokrevnou střlbu v obchodním centru Westgate zachytily kamery:

18. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue