Před skotským parlamentem v Edinburghu zavlála skotská vlajka.

Před skotským parlamentem v Edinburghu zavlála skotská vlajka. | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Teď přijde britská kocovina. Bude těžké spát v jedné posteli

  • 121
Skotské referendum nakonec zachránilo Velkou Británii, takže se nestala malou, ale také zachránilo několik dalších států a dokonce Evropskou unii před těžkým zemětřesením. Co bylo v sázce, je patrné až tehdy, když si uvědomíme, co by se stalo, kdyby Skotové hlasovali pro odtržení. Spustili by řetězec událostí, které by většinou nebyly příjemné.

Od roku 1990 vzniklo na světě na pětadvacet nových zemí, ale Británie je něco jiného než třeba Československo. Ztělesňuje jakousi nadčasovu sílu, tradici a neměnnost. Když by se rozštípl i tenhle dub, bylo by to velmi silné povzbuzení pro separatisty napříč Evropou i světem.

Skotská volba

Británie byla svým způsobem vždy vzorem, teď by posloužila těm, kdo by se chtěli odtrhnout. Kataláncům, znovu Quebečanům, Vlámům, Galicijcům a dalším. Tyhle regiony brblají už dlouho, ale skotské „yes“ by je napumpovalo energií jako rok v posilovně. A jistě by se přidali další, které bychom nečekali. Separatismus by přišel do módy úplně stejně jako kdysi dlouhé vlasy Beatles.

To, že Skotové nyní porazili vlastní snahu o nezávislost, však neznamená, že bude klid. Separatisté je sledovali a vědí, že stačilo opravdu málo. Koneckonců, žijeme v době miniaturizace. Zatímco svět se celá staletí spojoval do větších a větších celků, nyní se naopak atomizuje. Moc přechází do regionů.

A teď k Británii. Oddechla si, protože odchodem Skotska by ji čekala revoluce. Skotové dodávají 59 poslanců, z toho jsou jen čtyři konzervativci. V případě skotského „yes“ by byla Malá Británie vysloveně konzervativní zemí. To by věštilo problémy pro Evropskou unii – Britové by byli věčnou brzdou a možná by si i odhlasovali vystoupení. Země, které se po ní rády opičí (a víme dobře, o kom je řeč), by mávaly pěstičkou a zvažovaly by to také.

Nikdo by si nepolepšil. Ani Britové. Londýn těží z postavení finančního srdce EU, jak by jím ale mohl být, když by neležel na jejím území? Ekonomové odhadli, že by přišel o desetinu byznysu, což je děsivé číslo.

Ale dnes se slaví. Tedy jak kdo. Oněch téměř padesát procent Skotů, kteří byli pro nezávislost, nemá důvod. A to je problém. Skotsko je rozděleno, Británie vlastně taky. Takže zítra kocovina dopadne na všechny, neboť půlka Skotů řekla, že chce rozvod.

To je vyjádření nedůvěry, po tomhle je obtížné spát v jedné posteli. Navíc britská vláda Skotům narychlo hodně slíbila: velkou autonomii, vlastní daně a výdaje.

Po mejdanu přijde ráno. Bude třeba uklidit dům, někde ho opravit a hlavně se tvářit, jako že bylo zapomenuto to, co si nájemníci o sobě v rauši všechno řekli. Británie je kultivovaná a zdvořilá země, mohla by to zvládnout.

Konec to však není. Epidemie pojede dál, Skotsko bylo jen pacientem číslo jedna. Brzy se přihlásí Katalánci, Grónsko, Nová Kaledonie... Snad si ani nekupujte atlas, byly by to vyhozené peníze.

Skotsko zůstává ve Spojeném Království, příznivci se radují:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue