Vlajka Svatého Davida se žlutým křížem a černým pozadím

Vlajka Svatého Davida se žlutým křížem a černým pozadím | foto: iDNES.cz

A co náš Union Jack? Skotské referendum ohrožuje i britskou vlajku

  • 133
Více než dvě stě let už vlaje nad Velkou Británií známý Union Jack. To se však nyní může změnit. Pokud se Skotsko od Británie odtrhne, zmizí ze státní vlajky i skotský kříž svatého Ondřeje. Britská média nyní spekulují, jak by nová vlajka mohla vypadat.

Britská vláda v čele s premiérem Davidem Cameronem stále doufá, že se Skotové nakonec rozhodnou zůstat ve svazku s Londýnem. Zároveň trvá na tom, že se na případnou variantu odtržení nepřipravuje a to ani na změnu státní vlajky.

Nová vlajka Británie?

Co by se vlajkou stalo, pokud si Skotové v referendu samostatnost odsouhlasí, zůstává nejasné. Ve hře je i varianta, že by skotský element zastoupily barvy Walesu. Ten může nabídnout zelené pole místo skotské modři nebo žlutou a černou, tedy barvy kříže sv. Davida, vlajky velšských nacionalistů.

Experti na ústavu a zastánci zachování unie tvrdí, že by Britové nemuseli současnou vlajku nutně měnit.

„Neexistuje předpis v ústavě, podle kterého by bylo nutné vlajku změnit. Když v roce 1922 vzniklo samostatné Irsko, nezbavovali jsme se červeného kříže sv. Patrika. Proč odstraňovat ten skotský?“ argumentuje zastánkyně unie Avril McTickleová pro Daily Mail.

S tím ale nesouhlasí sněmovní výbor pro vlajky a heraldiku. „Představa, že by modré pole sv. Ondřeje mohlo ve znaku zůstat, je nesmysl,“ prohlásil předseda výboru Alan West.

Skotská volba

V loňském průzkumu se 65 procent Britů vyslovilo  ve prospěch změny vlajky, v případě, že se Skotsko stane samostatným státem.

Union Jack vlaje nad Británií už více než dvě stě let

Britská vlajka je složená z vlajek Anglie, Skotska a irského kříže sv. Patrika. Kořeny vzniku vlajky sahají do roku 1603, kdy skotský král Jakub VI. zdědil anglický trůn a stal se i anglickým králem Jakubem I. Stuartem. Obě království nicméně zůstala samostatná a zachovala si vlastní parlamenty i vlajky.

V roce 1606 Jakub I. nařídil spojení kříže sv. Jiří (anglický červený kříž na bílém poli) a kříže sv. Ondřeje (skotský bílý diagonální kříž na modrém poli). Waleský kříž sv. Davida (žlutý kříž na černém poli) už do vlajky zahrnut nebyl, protože Wales byl k Anglii připojen už o 70 dříve. Pod touto novou vlajkou se plavily všechny anglické a skotské lodě.

V roce 1707 se Anglie a Skotsko spojili a vzniklo království Velké Británie, které adoptovalo společnou vlajku ke všem účelům. Union Jack tak, jak ho známe dnes, se používá od roku 1801, kdy se Spojené království Velké Británie rozrostlo o sousedící Irské království a kříž sv. Patrika doplnil barvy Anglie a Skotska.

Historické okamžiky. Skotsko a jeho osud:

26. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue