Skotsko rozhoduje o své samostatnosti. (18. září 2014)

Skotsko rozhoduje o své samostatnosti. (18. září 2014) | foto: AP

Skotské referendum skončilo, podle průzkumu uspěli odpůrci nezávislosti

  • 1711
Obyvatelé Skotska celý čtvrtek hlasovali o budoucnosti své země. Volební místnosti se uzavřely v jedenáct hodin večer středoevropského času. Podle agentury YouGov proti nezávislosti bylo 54 procent voličů, konečné výsledky budou známy v pátek ráno.

Podle deníku The Telegraph dorazily nejméně čtyři pětiny voličů. Po uzavření volebních místností bylo zahájeno sčítání hlasů. Výsledky volební komise oznámí v pátek ráno. Podle britských médií by mohly být oznámeny mezi 7:30 a 8:30 SELČ.

Výsledky z prvních z celkem 32 volebních obvodů mohou podle agentury Reuters být známy okolo 3:00 SELČ. Experti za rozhodující považují hlasování v největších městech Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu, v nichž žije čtvrtina Skotů.

Hlasovací místnosti zažily první velký nápor hned po otevření v sedm hodin místního času (8:00 SELČ). Lidé podle serveru CNN chtěli odvolit cestou do práce nebo při doprovázení dětí do školy. Největší vlna voličů však dorazila až v odpoledních a večerních hodinách.

Skotská volba

„Právě jsem odevzdal svůj hlas proti nezávislosti. Takhle rušno ještě v naší volební místnosti v půl osmé ráno nebylo,“ citoval jednoho z voličů server The Guardian. „Neuvěřitelné fronty před volební místností v sedm ráno. Pochybuji, že něco podobného ještě někdy uvidím,“ uvedl další z hlasujících podle zmíněného britského listu.

Mezi prvními voliči v Glasgow se objevila i skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová, která již dříve samostatnost označila za velkou příležitost pro Skotsko. Hlas ve prospěch skotské nezávislosti přidal také tenista Andy Murray, který patří k nejznámějším skotským rodákům (jak se k referendu staví další slavné osobnosti, se dočtete zde). 

Skotský premiér Alex Salmond dopoledne odevzdal svůj hlas v domovské vesnici Strichen. „Náš osud je v rukou skotského lidu a já musím říct, že neexistuje bezpečnější místo,“ odpověděl Salmond na otázku, zda věří ve vítězství stoupenců nezávislosti.

Lidé vzali hlasovací místnosti útokem i jinde. „V Leithu (čtvrť v Edinburghu) se netrhnou dveře, sice se nestojí fronty, ale proudí sem konstantní příval lidí,“ hlásila odpoledne přímo ze Skotska reportérka iDNES.cz. Kampaň podle ní probíhala i během hlasování. „Přímo před volební místností v Leithu je plakát kampaně NO, stojí tam tři lidé z kampaně YES. Nikoho „nepřepadávají“, ale každého zdraví. Jsou tam podle svých slov proto, aby zodpověděli případné otázky,“ popsala situaci.

Do hlasovací místnosti ve čtvrtek vyrazil i 57letý kuchař Will Hughes. „Ještě nevím, jak budu volit. Když jsem se přiklonil k jedné straně, vždy se něco stalo, a zase jsem začal váhat,“ řekl iDNES.cz a s úsměvem dodal, že se rozhodne „s boží pomocí“. Nakonec se rozhodl pro setrvání Skotska ve Spojeném království. „Kvůli ekonomice. A také proto, že jsem neměl dost informací o tom, co by se stalo, kdyby se Skotsko oddělilo,“ vysvětlil své rozhodnutí.

„Myslím, že se hodně lidí rozhodne tak jako já na poslední chvíli. Dost z nich se ale asi rozhodne srdcem a zvolí možnost ANO,“ prohlásil Hughes. Řada lidí je podle něj naštvaná na Westminster. Když Skotsko dostane další pravomoci, jak slibuje Londýn, bude to podle Hughese lepší, než kdyby se osamostatnilo. Není totiž ještě na nezávislost připravené a mohlo by upadnout do recese.

Na výsledky se čekalo i u piva

I přes vzrušené diskuze a hektickou volební kampaň obou táborů z posledních dní proběhlo hlasování podle očekávání v klidu a bez incidentů. Na sociálních sítích se objevily i fotografie zobrazující stoupence obou táborů v přátelském objetí.

„Výsledek bude důležitý nejen pro nás, ale také pro naše děti a vnoučata. Atmosféra je však přátelská. Nemyslím si, že tady bude nějaké napětí,“ konstatoval devětapadesátiletý Tom Dumphie, který byl první ve frontě před základní školou Mill of Mains ve městě Dundee.

Na výsledky řada Skotů čekala u piva. Skotské hospody dokonce požádaly o povolení podávat alkohol po celou noc a úřady jim to schválily, ačkoli policie toto rozhodnutí označila za „naprosté šílenství“ a varovala před možnými rvačkami. „Budu sedět s pivem v ruce a sledovat přicházející výsledky,“ popsal podle agentury AP své plány na nadcházející noc volič Thomas Roberts, který podpořil skotskou nezávislost 

Referendum bylo tématem číslo jedna také pro ranní britský tisk, který v úvodnících označil čtvrtek za „den pravdy“. Podle deníku The Times může být „rozklad Spojeného království okamžitý“. Deník Daily Mirror vyzývá Skoty, aby „nenechali slunce zapadnout nad 307 lety společných dějin“. Volte NE a zachovejte Británii skutečně velkou, vzkázal list do Skotska.

Jednoduchá otázka, velké rozhodnutí

Voliči odpovídali na jednoduchou otázku: Mělo by Skotsko být nezávislou zemí? Volit mohli jen ze dvou možností: ANO, či NE. Pro uznání samostatnosti podle skotského zákona o referendech postačí zisk minimálně nadpoloviční většiny všech hlasů.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč Skotové touží po nezávislosti? A mají šanci?

K referendu se přihlásilo celkem 4 285 323 lidí. Díky loni schválenému zákonu se mohli referenda zúčasnit také mladiství ve věku 16 a 17 let.

Podle ve čtvrtek zveřejněného průzkumu agentury Ipsos Mori setrvání Skotska ve Spojeném království ještě před referendem podpořilo 53 procent dotázaných, zatímco 47 procent se vyslovilo pro skotskou samostatnost. Plných 95 procent respondentů uvedlo, že je rozhodnuto se referenda zúčastnit.

Průzkum rovněž ukázal, že Skotové příliš nevěří tomu, že by dokázali nezávislost prosadit. O vítězství přívrženců samostatnosti bylo přesvědčeno pouze 30 procent dotázaných, opačný názor mělo 46 procent účastníků průzkumu.

Historické okamžiky. Skotsko a jeho osud:

26. června 2017

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue