Ona

Červený obličej vzbudil posměch i soucit. Pocítili to Bouček i Váchová

  • 33
Permanentní začervenání obličeje, pupínky či hnisavé puchýřky, tak se projevuje chronické zánětlivé onemocnění kůže rosacea. Málokdo nemoc zná, a tak jsou lidé na ulici z pohledu na takového pacienta hlavně rozpačití. Být v kůži nemocného si vyzkoušel moderátor Libor Bouček i miss Lucie Křížková.

Jak se žije s touto nemocí si v rámci kampaně vyzkoušel moderátor Libor Bouček i bývalá Miss Lucie Křížková Váchová. Týden chodili nalíčení jako pacient trpící rosaceou.

„Na pivním festivalu si leckdo myslel, že jsem přebral, na ulici se na mě kvůli ostychu raději nedívali a rodiče, kteří o experimentu nevěděli, projevili starost,“ líčí své zážitky Libor Bouček - podívejte se na video.

Rosacea - Libor Bouček

Bývalá Miss Lucie Křížková Váchová

„Styděla jsem se. Lidé se na mě divně koukali, nebylo to nic příjemného. Chtěla jsem být neviditelná a nejraději bych zůstala doma a mezi lidi vůbec nechodila. Je neuvěřitelné, jak taková věc zahýbe se sebevědomím. To jsem měla v tuto chvíli nulové,“ svěřila se se svou zkušeností Miss ČR 2003.

Rosacea postihuje asi 40 milionů lidí na celém světě a jen v Česku jí trpí asi půl milionu lidí. Mnozí ani nevědí, že je to nemoc, kterou by měli léčit.

Onemocněním rosacea postihuje až trojnásobně více ženy než muže. Nejčastěji se objevuje u lidí mezi 30 až 50 lety a náchylnější jsou hlavně jedinci se světlejší pokožkou.

"Rosacea je z valné části dána geneticky, existují však spouštěcí faktory, které stav mnohonásobně zhoršují," řekla iDNES.cz kožní lékařka Jana Marešová. 

A dodala, že mezi tyto faktory patří například přímé vystavování se slunečnímu záření, kořeněná a pálivá jídla, alkohol, horké nápoje a kofein, vystavování postižené pokožky nadměrně vysokým teplotám (sauna, horké koupele..) nebo naopak mrazům, stres, intenzivní cvičení a přípravky na kůži obsahující alkohol, vilín, mentol, mátu, eukalyptový olej či parfémy. 

Začervenalost mohou také způsobit sekundární zdravotní problémy jako vysoký krevní tlak či menopauza.

Červenání obličeje nepodceňujte

Pokud občas zčervenáte v obličeji, není se čeho bát. Zpozornět by ale měli lidé, kteří mají viditelné zarudnutí tváře již delší dobu. 

To potvrzuje i dermatoložka Jana Marešová: "Mezi typické znaky onemocnění totiž patří právě přetrvávající začervenalost v obličeji s vlastnostmi gradace, pupínky, hnisavé puchýřky a malé viditelné cévky v obličeji. Následně může dojít až k pálení pokožky v obličeji, otokům obličeje či ztluštění kůže na tvářích, nose, bradě a čele. V ohrožení jsou pak také oči, které je třeba chránit včasnou léčbou." 

Kampaň Červená červené, která byla v Česku spuštěna 18. září, má pomoci pacientům s onemocněním rosacea. Více informací najdete zde

Jelikož je ale rosacea dána z velké části geneticky, není možné ji zcela vyléčit. Krycí kosmetika na obličej neřeší příčinu a spíše ještě více podráždí pokožku. I proto je důležité včas zahájit léčbu u dermatologa, abyste předešli dalším zhoršujícím se problémům, které mají na nemocné často i psychický dopad. 

"Léčebná terapie zahrnuje topickou léčbu (aplikovanou na obličej), která hojí pokožku a následně odstraňuje permanentní začervenalost. V horších případech je pak nasazována léčba celková," uvedla lékařka Jana Marešová. 

Nezdravé červenání

O tom, jak se léčí rosacea, se diskutuje na eMimino.cz.

A doporučila, aby se lidé s rosaceou vyhýbali rizikovým faktorům a také mysleli na permanentní celoroční ochranu před sluncem, která je u takto citlivé pokožky zvláště důležitá.