Roman Janoušek a jeho advokát Vít Široký přichází k pražskému vrchnímu soudu. (16. září 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Odcházení pražského lorda Voldemorta

  • 139
Pravomocný trest pro politického podnikatele či kmotra Romana Janouška je tečkou za jeho odcházením z pražského výsluní - a vlastně i za celou jeho érou. Snaha dát této tečce podobu exemplárního trestu je však založena na naivní víře, že Janoušek sejme hříchy ze všech ostatních, kdo se na této éře podíleli.

Roman Janoušek v úterý nedoběhl svůj běh o svobodu, který trval dva a půl roku. Vlastně to byl závod mnohem delší, nejméně desetiletý, který začal už dávno před osudnou srážkou jeho porsche s jednapadesátiletou Vietnamkou. Pravomocný nepodmíněný trest ve výši čtyř a půl let, což v případě předčasného propuštění fakticky znamená přes dva roky jistě fešáckého kriminálu, to není žádný konec světa. Spolu s pokračujícím šetřením v jiných kauzách je však zřejmě úterní verdikt Vrchního soudu v Praze tečkou za svéráznou kariérou muže, jehož jméno se stalo symbolem celé jedné epochy.

Janouškovou profesí byl obchod s vlivem. Zčásti skutečným a také trochu předstíraným. Sám nepochybně pracoval na legendách, že se v Praze zejména v éře primátora Pavla Béma bez jeho vědomí řadu let nehnulo ani stéblo. Figuroval v mnoha kauzách, kde se politika překrývala s byznysem, ať to byly obchody s VZP, Opencard, nebo privatizace ruzyňského letiště.

Bývá mu přičítáno manipulování s veřejnými zakázkami, územním plánem a developerskými projekty v metropoli. Znal se dobře nejen s primátorem Bémem, ale také s ministry Řebíčkem, Gandalovičem, Bendlem či Chalupou, se šéfem ČEZu Romanem, měl dobré kontakty v justici, ve státním zastupitelství i v BIS. Několikrát byl vyšetřován, ale vyjma své autonehody nebyl nikdy z ničeho ani obviněn.

Zlomem byly odposlechy

První pravomocný rozsudek a nástup do vězení znamenají jen konec Janouškova odcházení. Za jeho začátek lze považovat už zveřejnění odposlechů mezi ním a Bémem na jaře 2012. To byl skutečný začátek konce Janouškovy éry v Praze. Muž, jemuž přezdívali Lord Voldemort a který si vždy zakládal na tom být všudypřítomný a přitom neviditelný, stál najednou na pranýři a v médiích se detailně popisovaly jeho vazby.

Janoušek znervózněl, přestal být opatrný a neubránil se chybám. Jeho kancelář i telefon začaly být pro politiky i vlivné podnikatele příliš nebezpečné - a od kontaktů odříznutý obchodník s vlivem si léčil stres alkoholem. Následná autonehoda v opilosti v pražské Vyskočilově ulici byla zřejmě jen logickým vyústěním tohoto stavu. A také definitivním zlomem, po němž už nebylo návratu zpět.

Janoušek je velký hráč, proto i v minulých dvou letech, po něž se vyšetřování nehody a soud táhly, rozjel ještě poslední bitvu o své přežití. Po nepochopitelném selhání se z něj sice rázem stala persona non grata, z opět uniklých odposlechů je však zřejmé, že se snažil mobilizovat poslední zbytky vlivu. A zdá se být příliš velkou shodou náhod, že postup policie byl právě v tomto případu velmi nestandardní a policejní prezident se za to následně musel omlouvat. A jakkoli je z odposlechů patrná snaha manipulovat i žalobce a přes vstřícného soudce dosáhnout úplného zproštění viny, Janouškovy akcie měly v tu dobu už hodnotu tragicky nízkou.

Kvůli muži, který je vyšetřován v několika kauzách, je permanentně odposloucháván a policie prohledává i jeho chorvatskou haciendu, si už nikdo prsty pálit nebude.

Čas nových ryb

Pavouk vazeb v politice, byznysu i represivních složkách, které Janoušek důmyslně vybudoval, okamžikem jeho autonehody samozřejmě nezmizel, ale kdysi velemocný pražský šíbr už pro něj ztratil cenu. Také se sérií mocenských změn personálně proměnil a má dnes úplně jiný půdorys. Jedna éra skončila, na scénu přišli noví hráči, vedle nichž jsou Janoušek či Rittig s maximálně jednotkami miliard na kontě jen příštipkáři.

U soudu s mužem minulosti šlo už jen o to, zda nejprve obecný a v úterý i vrchní soud podlehnou pokušení odsoudit spolu s Janouškovou autonehodou i kmotrovství jako takové. Ačkoliv vrchní soud k trestu rok a půl přihodil, i konečných čtyři a půl roku se někomu může zdát málo. Na druhé straně je to trest pro muže, který měl dosud oficiálně čistý rejstřík, svého činu litoval a zraněnou oběť finančně odškodnil.

Žalobkyně se i úterý u soudu zarputile snažila těžké ublížení na zdraví překvalifikovat na pokus o vraždu s trestem od deseti let výše. Ale že by chtěl Janoušek někoho úmyslně usmrtit kvůli promáčklému plechu na autě, to už si žádá slušnou dávku fantazie. A je trochu naivní doufat, že exemplárně potrestaný muž, který dal jméno jedné epoše, sejme hříchy ze všech, kdo se na ní spolupodíleli.

Soud zpřísnil Janouškovi trest:

16. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue