RECENZE: Do budoucna pořiďte psu právníka, radí vtipně ironický Vodička

  • 1
Stručná historie příštích 20 let, což je podtitul výborné sbírky úvah Milana Vodičky Co s námi bude?, se na první pohled nejeví moc lákavě. Kniha redaktora MF DNES je realistická a zároveň i vtipně ironická.

Na knize lze vlastně krásně ilustrovat posun světového vývoje a myšlení zhruba za poslední půlstoletí. V porovnání se šedesátými lety, kdy autoři sci-fi a futurologové předvídali už na konec tisíciletí suroviny z Měsíce, kolonie na Marsu, města bez zplodin, čistou energii a málem věčný mír, je Vodičkův pohled výrazně pochmurnější. Ovšem - realistický.

Milan Vodička, redaktor MF DNES

A hlavně vtipně ironický, díky tomu čtenář nepropadne depresi. „Vlády byly nejdříve kritizovány, že nezajistily dostatek léků, a později byly kritizovány ještě jednou, že za ně naopak zbytečně vyhodily peníze,“ píše se v pasáži o hrozbě pandemií. A jinde: „Jelikož v knize o budoucnosti by neměly scházet pořádné katastrofy, protože z hollywoodských filmů jsme poučeni, že jsou naší jedinou jistotou, vybral jsem jednu za všechny.“

Jednu za všechny - konkrétně srážku s asteroidem - použil Vodička v příslušné kapitole, ale jinak jich nashromáždil povícero. Děsit nechce. Jen si srovnal v hlavě fakta, která načerpal za svou třicetiletou novinářskou praxi, doplnil je současnými poznatky vědců a občas údaji z různých webů (Vzpomínka na den, kdy skončil internet, je nejen pro autora naštěstí rovněž až záležitostí budoucnosti) a napsal, v co se mu to složilo.

Věnováno dětem

Redaktor MF DNES věnoval knihu „dětem, protože to bude hlavně jejich svět“. Dvojicím, které právě uvažují o zplození potomka, bych její četbu nedoporučila, mohla by je zviklat. Nebo přinejmenším vyvolat v nich chuť odložit rozhodnutí do doby, kdy jim genetika sestaví dítě na míru. Nicméně když si člověk představí, co všechno by si lidé pro synka či dcerku mohli vymyslet, neví, zda to je ta nejlepší varianta.

Se šváby nebo housenkami na talíři se lze celkem snadno smířit, když „svět po cestě k lepším a výnosnějším sklizním poztrácel tři čtvrtiny genetického fondu plodin“. Ale taková vize války o vodu by přinejmenším měla vést k disciplině každého, kdo ji nechává zbytečně téct během těch dvou minut, než si vyčistí zuby. A popis týdne, kdy nešel proud, vyvolává mrazení v zádech - vždyť se to může stát kdykoliv.

Co s námi bude?

80 %

autor: Milan Vodička

vydavatel: Práh

302 stran, 299 Kč

V té spoustě  geopolitických, sociologických, ekologických, biologických a dalších údajů Vodičkovy knihy najdeme samozřejmě i místa povzbudivější - například přehlídku budoucích dovolených - až úsměvná. „Má už váš pes právníka?“ Pokud ne, je možná nejvyšší čas mu ho pořídit.

Autor „vycházel z toho, že budoucnost už začala, ale my jsme si toho jako obvykle nevšimli“. Manželství jako ohrožený druh, sex na dálku, zanikající obří nákupní centra a vznikající megaměsta plná slumů - ano, to je naše současnost. A pokud jde o ty roky příští, optimista si řekne - nějak bylo, nějak bude, pesimista si nejspíš koupí kvalitní provaz a půjde se poohlédnout po vhodném stromu.