Lékař s maniodepresí přiznal, že svoji nemoc před zaměstnavateli tajil

  • 116
Bývalý primář Klatovské nemocnice Jiří H., na kterého si stěžovali rodiče dětí, že jejich potomky trýznil a mučil, se léčí s maniodepresivní psychózou už dvacet let. Před zaměstnavatelem ale vážnou nemoc zamlčel. Nemocnice zváží, zda na něj kvůli tomu podá trestní oznámení.

K tomu, že svoji nemoc tajil, se Jiří H. přiznal v rozhovoru pro televizi Nova.

„Pro mě je to lidská tragédie, která mě postihla, protože jsem s ničím takovým nepočítal. Teprve z novin jsem se dozvěděl, co se děje okolo mé osoby. Nedostal jsem možnost nahlédnout do spisu a nevím, na co si lidé stěžovali,“ řekl v rozhovoru Jiří H.

Popsal také svou nemoc. Uvedl, že bipolární afektivní porucha, dříve známá jako maniodeprese, spočívá v tom, že povětšinu času člověk bere léky a je bez obtíží.

„Může dojít k přechodnému zhoršení, které se pak musí řešit další léčbou. S tímto onemocněním se léčím řadu let a bylo dlouhou dobu stabilizované. Zhoršilo se to během mého působení právě v Klatovech. Reagoval jsem na to nejdříve tím, že jsem vystoupil ze služeb a následně jsem sám dobrovolně odešel na neschopnost,“ řekl Jiří H.

Vysvětlil, že zhoršení nemoci se u něj projevovalo zvýšenou únavou, nesoustředěností, poruchami spánku.

Přiznání, že se člověk léči u psychiatra, chce velkou odvahu

„Stávalo se i to, že jsem přijížděl na pracoviště i ve dvě hodiny ráno. Tyto problémy se bohužel nikde nezmínily a k těm bych se přihlásil. Ty, co se objevily, jsou buď čisté lži, nebo zkreslené informace. Připouštím, že na léčbě i diagnostice se to mohlo projevit, ale ne v takové míře, v jaké to je popisováno. Ve chvíli, kdy jsem věděl, že nejsem schopen podávat stoprocentní výkon, jsem odešel na neschopenku,“ hájí se lékař.

Přiznal ale, že zaměstnavatelé o jeho nemoci nevěděli.

„Bylo to z toho důvodu, že by na mě bylo pohlíženo jinak. Zatímco lidé, kteří onemocní rakovinou, mohou sklidit trochu lítosti, soucitu, možná úlevu, ale na lékaře, který se léčí s psychiatrickým onemocněním, je pohlíženo jinak. Je to můj názor i názor mých přátel,“ uvedl Jiří H. s tím, že v dnešní době chce přiznání, že se člověk léčí u psychiatra, velkou odvahu.

„Protože je to spojené se slovem 'blázen' a společnost takového člověka vyřazuje,“ míní lékař.

Kauza lékaře Jiřího H.

Policie prověřila oznámení, která se týkala neadekvátní péče Jiřího H. o asi deset zejména nezletilých pacientů v době od srpna 2012 do února 2013. Podle znalců ale lékař nemohl rozpoznávat škodlivost svého jednání kvůli své duševní nemoci a případ policie odložila. Jiří H. loni v červnu nastoupil do nemocnice v Rakovníku. Ředitel Jaromír Bureš říká, že když ho přijímal na post primáře, neměl informace o jeho problémech. V současné době je Jiří H. v pracovní neschopnosti. Příběhy matek, které promluvily o tom, jak lékař jejim dětem ubližoval, čtěte zde.

Rezolutně ale odmítl, že by kvůli své nemoci falšoval dokumenty pro zaměstnavatele. Prý o své diagnóze jen nemluvil.

„Jen jsem to neuváděl, když se mě ptali, zda se s něčím léčím nebo na trvalou medikaci. Kdyby padla konkrétní otázka, přiznal bych to,“ řekl Jiří H. a zcela odmítl tvrzení o tom, že mučil a  týral malé děti.

„Ti, co mě znají, vědí, že všechny zákroky provádím v takzvané analgosedaci, což znamená, že dítě dostane kombinaci léků proti bolesti a sedativ, aby si to ty děti nepamatovaly,“ doplnil. 

Nemocnice vyzvala poškozené, aby se ozvali

Ředitel Klatovské nemocnice František Lešundák se na středeční tiskové konferenci omluvil všem, kterých se případ dotkl. Uvedl, že zdravotnické zařízení nemá k dispozici jména poškozených pacientů a vyzval jejich rodiny, aby se ozvaly.

„Pokusili jsme se ta jména od policie získat, abychom mohli kontaktovat ty konkrétní rodiny, ale nedostali jsme tu možnost, protože nejsme účastníky řízení,“ řekl Lešundák.

Podotkl, že nemocnice je připravena každý takový případ probrat a hledat řešení. Doplnil také, že zdravotnické zařízení je připravené zaplatit odškodnění poškozeným, pokud k tomu budou právní podklady.

Jiří H. neváhal personálu vyhrožovat, řekl primář Kutílek

Lešundák také připustil, že Jiří H. byl zastáncem velmi invazivních výkonů, protože dříve pracoval na jednotce intenzivní péče. 

„Toto bylo diskutováno a konzultováno. Probírali jsme to na úrovni holdingu i s krajskými odborníky. Pak jsme mu některé tyto zákroky doporučili nevykonávat,“ vysvětlil Lešundák. 

Současný primář dětského oddělení Štěpán Kutílek podotkl, že neadekvátní postupy jeho předchůdce byly odhaleny díky personálu, který na pochybení upozorňoval.

"Není to tak jednoduché, když na něco upozorníte. Občas stojí tvrzení proti tvrzení a vzhledem k tomu, že tento kolega neváhal personálu vyhrožovat v případě, že budou jakýmkoli způsobem s ním nesouhlasit, ti lidé se i báli. Ale přesto měli tu odvahu informovat o tom, co se děje," prohlásil Kutílek.

Ředitel také uvedl, že nemocnice zváží, zda podá na Jiřího H. trestní oznámení kvůli tomu, že zaměstnavateli zamlčel zásadní informaci o svém zdravotním stavu.