Klatovská nemocnice. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Lékař podle rodičů ubližoval dětem. Ukázalo se, že je duševně nemocný

  • 186
Policie odložila případ bývalého primáře dětského oddělení Klatovské nemocnice Jiřího H. Byl podezřelý, že neadekvátně postupoval při léčbě pacientů a ubližoval jim. Při vyšetřování vyšlo najevo, že trpí vážnou duševní poruchou a tudíž není za své jednání trestně odpovědný.

„Je to přes rok a já kdykoli o tom mluvím, tak mi jdou slzy do očí,“ uvedla Irena C. z Klatovska. Dvaačtyřicetiletý lékař Jiří H. léčil před rokem jejího syna. Ten trpí cystickou fibrózou a cukrovkou, takže potřebuje zvýšenou péči.

„Byla jsem v porodnici v Plzni, rodila jsem třetí dítě a osmnáctiletému synovi nebylo dobře. Tak jsem mu řekla, aby jel do nemocnice. Ve 12 hodin nastupoval do Klatovské nemocnice, volala jsem mu večer a on mi řekl: ‚Maminko, mně je strašně špatně, já nemůžu dýchat.‘ Druhý den ho v těžkém stavu převezli do fakultní nemocnice na Lochotín, kde jsem ležela po porodu,“ uvedla žena.

Zpětně se dověděla, že doktor v Klatovech jejímu synovi sedm hodin řezal do tepen a snažil se zavést mu do nitrožilní kanylu.

„Syn mu prý povídal, že se mu to nezdá a on řezal pořád dál, nakonec mu prořízl tepnu pod krkem, která ho zavzdušnila. Otekl mu krk, to způsobilo pneumotorax, začalo haprovat srdce, on se začal dusit. Druhý den ho převezli do fakultní nemocnice, kde mi sdělili, že mu to způsobil lékař v klatovské nemocnici,“ popsala Irena C.

Podle ní syn dříve normálně chodil na střední školu, po zákroku v Klatovské nemocnici se jeho život zásadně změnil a on nemůže školu navštěvovat, protože je závislý na dýchacím přístroji.

Žena proto bude po nemocnici požadovat odškodnění. Hodlá se sejít se všemi dalšími postiženými a věc znovu otevřít.

Lékař je dosud zaměstnaný jako primář v Rakovníku

O případu informoval jako první deník Právo. Uvedl, že Jiří H. trpí bipolární afektivní poruchou, což je vážná duševní choroba dříve známá pod označením maniodepresivní psychóza.

Podle mluvčí klatovské policie Dany Ladmanové kriminalisté prověřovali několik oznámení, která se týkala neadekvátní péče zmíněného lékaře o zhruba deset zejména nezletilých dětských pacientů, a to v době od srpna 2012 do února 2013. 

„Podle závěrů znaleckého posudku z oboru zdravotnictví ale nemohl lékař rozpoznávat škodlivost svého jednání i chování. Případ byl odložen, protože muž v době činu nebyl pro nepříčetnost trestně odpovědný,“ sdělila Ladmanová.

Po odchodu z Klatovské nemocnice nastoupil Jiří H. loni v červnu do Masarykovy nemocnice v Rakovníku na post primáře dětského oddělení.

Ředitel Masarykovy nemocnice v Rakovníku Jaromír Bureš uvedl, že když lékaře přijímal, neměl informace o tom, že měl nějaké pracovní problémy. Ty podle Bureše neměl ani v rakovnické nemocnici. „Nebyly na něj žádné stížnosti, oddělení fungovalo standardně,“ uvedl Bureš.

Podle něj je Jiří H. od srpna na nemocenské. „Celou věc s ním budu řešit, až se vrátí z nemocenské, a to ve spolupráci s právním oddělením a v souladu se zákoníkem práce,“ řekl Bureš.

První stížnosti rodičů přišly po více než půl roce

Podle vyjádření mluvčího Klatovské nemocnice Jiřího Kokošky splňoval Jiří H. při přijetí v květnu 2012 všechny profesní podmínky a měl velmi dobré reference. Prošel pohovorem a lékařskou prohlídkou.

„Žádné avízo z předešlého pracoviště jsme nedostali, přestože jsme se vedení nemocnice na lékaře ptali. Po nástupu s ním byla mezi personálem i rodiči pacientů spokojenost,“ sdělil Kokoška.

První náznaky problémů se podle jeho slov objevily po více než půl roce. Jednalo se o stížnosti personálu na lékařovo zvláštní chování. Nemocnice se jimi zabývala, namátkově testovala lékaře na alkohol, ale kontroly byly negativní.

„Následně padlo podezření na léky a po stížnostech rodičů jsme na základě osobního pohovoru identifikovali, že má lékař psychické problémy. Až v této chvíli problém přiznal a od té doby se již na oddělení a k pacientům nedostal. Ještě v únoru 2013 byl přinucen jít se léčit a v květnu 2013 s ním byl ukončen pracovní poměr,“ uvedl Kokoška.

O tom, že lékaře vyšetřuje policie, se Klatovská nemocnice podle Kokošky dozvěděla až ve chvíli, kdy byl již primář na léčení a v nemocnici nepůsobil.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je z klatovského případu v šoku: