Video zachycující vraždu Hainese islamisté zveřejnili v neděli.

Video zachycující vraždu Hainese islamisté zveřejnili v neděli. | foto: Profimedia.cz

Britští muslimové odsoudili stětí Hainese, bratr vzpomínal na dětství

  • 34
Vražda britského humanitárního pracovníka Davida Hainese rukou stoupenců Islámského státu přinesla další vlnu pobouření po celém světě. Opovržení nad činy islamistů vyjádřila i britská muslimská obec. Mike Haines pak v dojemném dopise zavzpomínal na svého zesnulého bratra.

Vyjádření bratra Hainese Mika přineslo v plném znění britské Ministerstvo zahraničí. „Jmenuji se Mike Haines, jsem bratr Davida Hainese, který byl nedávno chladnokrevně zavražděn,“ začíná krátký dopis. Mike pak popisuje svého zesnulého bratra jako obyčejného člověka, který se ničím nelišil od ostatních.

„David a já jsme byli vychováni k tomu, abychom dokázali rozpoznat dobré od špatného. Byl dobrým bratrem, byl tu, když jsem ho potřeboval (...). Doufám, že stejně smýšlel i on o mně,“ napsal Mike. V dobrém rozpoložení byl podle něj životem a duší svého okolí. „Jindy dokázal být umíněnou otravnou osinou v zadku,“ píše s nadsázkou Mike (plné znění prohlášení v angličtině si můžete přečíst zde).

Smrt rukojmích

Na závěr dopisu napsal: „David byl nejživějším a nejzanícenějším v roli humanitárního pracovníka. Jeho radost a nadšení do práce v Sýrii je pro mě a mou rodinu nejdůležitější částí celé této smutné události. Byl a stále je milován celou rodinou a bude nám strašně moc chybět.“

Muslimové čin odsoudili

Na vraždu Hainese už reagovala většina zahraničních státníků. Britský premiér David Cameron označil zavraždění Hainese za „čiré zlo“ a prohlásil, že jeho vláda udělá „vše, co je v jejích silách, aby vrahy dopadla“. „Je to ohavná, děsivá vražda nevinného humanitární pracovníka. Soucítím s rodinou Davida Hainese, který projevil mimořádnou odvahu a sílu v této tvrdé zkoušce,“ uvedl premiér. Cameron kvůli incidentu na neděli svolal mimořádnou schůzku šéfů armády a bezpečnostních složek.

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil „barbarskou vraždu“ Hainese a slíbil, že USA budou spolupracovat s Británií a dalšími státy, aby byli vrazi postaveni před soud a aby byla zničena hrozba, kterou představují islamisté pro lidi na celém světě. „Spojené státy stojí po boku Británie,“ zdůraznil Obama.

Vraždu odsoudila také Francie, která vyzvala k mezinárodní mobilizaci proti IS. „Odporná vražda Davida Hainese opět ukazuje, že mezinárodní společenství musí mobilizovat proti islámskému státu,“ uvedl v prohlášení Elysejský palác, který pro IS použil arabský akronym staršího názvu tohoto hnutí. To je podle Elysejského paláce odpornou a zbabělou organizací.

Do vraždy humanitárního pracovníka se ostře pustili také zástupci britské muslimské komunity, píše server BBC. „Útok na občana Velké Británie je útokem na samotnou Británii a my jako komunita dáváme vědět, že odsuzujeme akce teroristů z Islámského státu,“ prohlásil hlavní imám z mešity v britském Leedsu.

Sajíd Ali Abás Razáwí, který je hlasem šíitských muslimů v Evropě, prohlásil, že ozbrojenci se skrývají za „falešnou interpretaci islámu“. Organizaci Islámský stát pak pospal jako bandu „padouchů a zločinců“.

Prezident Britské islámské společnosti Sughra Ahmed po zveřejnění videa s vraždou Hainese prohlásil: „Pokud nikdo spáchá takto zlý zločin a říká si přitom Islámský stát, pak musíme pochopit, že na tom, co dělají, není nic islámského ani státotvorného či legálního.“

Pošťák, voják a humanitární pracovník

David Haines byl 44letý rodák z anglického Holdernesssu. Vyrůstal ve Skotsku, kde dodnes žijí jeho rodiče. Do školy chodil v Perthu. Jeho prvním zaměstnavatelem byla britská poštovní společnost Royal Mail. Do roku 1999 sloužil dvanáct let v britském Královském letectvu a dobře tak znal krizové oblasti. Mimo jiné byl nasazen jako člen mise OSN během války na Balkáně. Po odchodu do civilu se věnoval pomoci potřebným.

Nejprve se jako pracovník německé humanitární organizace Arbeiter Samariter Bund (ASB) v letech 1999 až 2004 podílel na obnově zničených oblastí v Chorvatsku. K jihovýchodní Evropě měl i osobní vazby - podruhé se totiž v roce 2010 oženil s Chorvatkou z města Sisak, kde v poslední době také bydlel. Haines měl z druhého manželství nyní čtyřletou dceru. Z prvního manželství měl dceru Bethany.

V roce 2011 se Haines připojil k charitativní organizaci Handicap International a odjel do Libye, kde pomáhal invalidům. Předloni působil jako pozorovatel v Jižním Súdánu. Loni se rozhodl jako čerstvý spolupracovník francouzské humanitární organizace ACTED odjet do Sýrie.

Zajat byl v březnu 2013, deset dní po svém příjezdu do Sýrie, poblíž uprchlického tábora na severu země spolu s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video