Srbský reprezentační pivot Miroslav Raduljica

Srbský reprezentační pivot Miroslav Raduljica | foto: AP

Z chyby byla spása. Padl nejšťastnější koš mistrovství světa

• 12
Nosí sice číslo 13, ale jeho šťastným dnem byl pátek dvanáctého. Miroslav Raduljica trefil během semifinálového duelu s Francií nešťastnější koš světového šampionátu. A možná tím pro Srbsko uhájil postup do souboje o zlato.

Po americku by se chtělo zvolat: „Luckyshot!“

Jenže srbský hromotluk Raduljica se o střelu ani nepokusil. Prostě se uvolňoval zády ke koši a zároveň se snažil zpracovat prudký a nepřesný pas Bogdana Bogdanoviče.

Dokázal jen zlehka tečovat míč. Jak to dělávají volejbalisté, když se ho pokoušejí udržet ve vzduchu. Pak už se jen ohlédl. A začal se smát.

Míč po jeho teči skončil v koši.

Jak to s Raduljicovou trefou bylo? Po zápase přišel čas na žerty. Takhle to Srbové samozřejmě trénují, bavil okolí. (Srbské ohlédnutí za utkáním čtěte zde.)

Ty dva body byly každopádně šťastné. Ale hlavně: pro Srbsko strašně důležité.

Balkánská basketbalová velmoc po tři čtvrtiny suverénně mířila do finále, deset minut před koncem vedla nad Francií o 15 bodů. Do poslední části však Srbové nevstoupili dobře, sami ne a ne skórovat a Francouzům dodali kuráž.

Raduljicova trefa z 35. minuty (teprve druhý koš Srbů v závěrečné čtvrtině) posunula skóre na 65:57 a zase na chvíli zastavila lavinu.

V dalších minutách francouzská kanonáda pokračovala, obrat však nenastal. Srbové si hodně oddychli, radovali se z výhry 90:85.

Ale nebýt Raduljicova „náhoďáku“, kdo ví, zda by se dnes nepsalo třeba o francouzském zázraku z Madridu.