První robot získal řidičák „nestandardně“. Jel, kudy si Google řekl

  • 225
V roce 2012 složilo samořídící auto Google řidičák ve státě Nevada. Záznamy ze zkoušky, které vyšly na povrch, ukázaly, že inspektoři byli na Google hodní a nechali jej naplánovat trasu. Za dva roky nicméně Google pokročil a železniční přejezdy už dnes zvládá, jak ukazuje letošní video z tréninku auta na kalifornských ulicích.

Robotická auta Google tajně jezdila po Kalifornii ještě dříve, než se oficiálně vědělo, že na této technologii Google pracuje. Když pak v říjnu 2010 Google oznámil, že jeho auta už najezdila bez řidičů čtvrt milionů kilometrů, odstartovalo to velký zájem médií i právníků. Co to vlastně znamená, že auto řídí? Může dostat řidičský průkaz, pokutu, zavinit nehodu? Na otázky zatím nejsou jednoznačné odpovědi, technologie jako obvykle předběhla právo.

Jako první oficiálně povolila jízdu autonomních aut bez řidiče americká Nevada, která s Kalifornií sousedí. Google tehdy o speciální licenci zažádal a skutečně ji 4. května 2012 také jako první dostal.

Nebylo by fér testovat auto z toho, co neumí

Magazín IEEE Spectrum se po dvou letech dostal - díky žádosti o zveřejnění dokumentu v rámci svobodného přístupu k informacím - k zápisu inspektora z jízdy. Dohlížel na ni Bruce Breslow, politik, moderátor a v té době i šéf Oddělení pro motorová vozidla státu Nevada.

Dokument ukazuje, že jízda neproběhla tak úplně standardně - což je ostatně pochopitelné, šlo o první jízdu tohoto typu vůbec. Za zmínku stojí už fakt, že odborníci ze společnosti Google vybrali trasu, kterou pak inspektor pouze schválil. Auto se tak například vyhnulo kruhovým objezdům a železničním přejezdům, které tehdy ještě nezvládalo. „Nemůžeme žadatele o řidičský průkaz vyhodit za neschopnost projet kruhovým objezdem, pokud žadatel říká, že to jeho auto zatím neumí,“ uvedl v interním e-mailu Breslow. V USA nejsou kruhové objezdy zdaleka tak běžné jako v Česku.

Dále si inspektor poznamenal:

  • v normálním provozu se auto chová velmi dobře a plynule
  • dává pozor na chodce a správě se řadí do pruhů
  • při příjezdu k semaforům je možná auto až příliš opatrné
  • testované vozidlo také správně reagovalo na cyklistu a dalo mu dostatek prostoru
  • auto naopak nezvládlo práce na silnici - zcela zastavilo, přepnulo se do manuálního režimu a daný úsek musel odřídit operátor

Přes poznámky výše auto společnosti Google prošlo a stalo se prvním držitelem zlaté poznávací značky AU 001. Pro Google ale daný „robotický řidičák“ zřejmě příliš neznamenal - firma se netají tím, že většinou testuje tato auta v Kalifornii. Když nevadský řidičák v roce 2013 vypršel, Google si jej neprodloužil.