Pětiletý Ashya King při příjezdu do motolské nemocnice, kde budou chlapci léčit...

Pětiletý Ashya King při příjezdu do motolské nemocnice, kde budou chlapci léčit nádor na mozku. (8. září 2014) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Britský chlapec může na proton, rozhodli lékaři z Motola

  • 9
Lékařské konzilium ve středu stvrdilo, že pětiletý britský chlapec Ashya King může podstoupit protonové ozařování. Právě proto jej jeho rodiče přivezli do Prahy. Chlapec má zhoubný nádor mozku.

„Lékařské konzilium ve Fakultní nemocnici v Motole na základě výsledku vyšetření potvrdilo možnost ozařování v Protonovém centru. Paralelně s ozařovací léčbou poběží i chemoterapie,“ stojí v tiskové zprávě Fakultní nemocnice Motol.

Žádné konkrétnější informace ke stavu malého pacienta nemocnice nezveřejnila. "Jsme optimisté a malému Ashyovi držíme palce, ovšem na jakékoliv prognózy je příliš brzy," řekl Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči v Motole.

Lékaři předpokládají, že délka chemoterapie přesáhne pět týdnů, které zde malý pacient stráví. „Terapie cytostatiky bude pokračovat i po ukončení hospitalizace ve Fakultní nemocnice v Motole,“ uvádí v tiskové zprávě. Otec chlapce už dříve uvedl, že by ji mohl čerpat ve Španělsku s ohledem na cenu léčby.

Třicet ozařovacích dávek

Kingovi do Česka přiletěli v pondělí. Z Ruzyně je do Motola přivezla sanitka a černý mercedes. Hned v úterý absolvovalo dítě vyšetření v Protonovém centru, kde mu připravují speciální fixační masku a počítají ozařovací dávku. Celkem jich bude 30. Léčbu by měli platit rodiče.

Otec malého pacienta se byl v Protonovém centru podívat v úterý:

Ashya má meduloblastom, který patří k nejzhoubnějším dětským nádorům. Vzniká v centrálním nervovém systému a bývá v malém mozečku či prodloužené míše. Může být i v mozku. V Česku se s touto nemocí ročně léčí 15 až 20 dětí.

Boj o léčbu se změnil v únos

Cestě Ashyi do Prahy předcházely dramatické události. Chlapce původně léčili v Británii, ale jeho rodiče Brett a Naghemeh Kingovi chtěli léčbu, kterou britské zdravotnictví podle nich nebylo s to nabídnout. Syna proto koncem srpna bez vědomí lékařů z nemocnice odvezli. Británie manžele podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač.

Kingovy nakonec zadržela policie ve Španělsku, kam se prý rodina vydala proto, aby prodejem své rekreační nemovitosti získala peníze na speciální protonové léčení. Manželé skončili na několik dnů ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze.

Rodiče byli na svobodu propuštěni poté, co britské úřady pod tlakem veřejného mínění stáhly mezinárodní zatykač. Kingovi se již v srpnu obrátili na pražské Protonové centrum, které souhlasilo s tím, že Ashyu přijme. Britský soud v pátek povolil převoz pětiletého Brita do České republiky.

Podívejte se, jak funguje protonová léčba:

31. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue