EUFORIE. Český záložník Bořek Dočkal slaví gól.

EUFORIE. Český záložník Bořek Dočkal slaví gól. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Když dá gól, Česko vítězí. Tenhle byl nejdůležitější, řekl Dočkal

• 26
Když dá Bořek Dočkal v reprezentačním dresu gól, čeští fotbalisté vyhrají. Tohle pravidlo platí i po úterním kvalifikačním zápase proti Nizozemsku. Právě 25letý záložník se na cenné výhře 2:1 proti třetímu týmu nedávného mistrovství světa výrazně podílel.

„Nevím, jestli to byl nejhezčí gól, ale určitě byl nejdůležitější. Bylo to v důležitém a hlavně vítězném zápase,“ pochvaloval si Dočkal po výhře nad Nizozemskem.

Poprvé se trefil hned při své reprezentační premiéře v přípravném zápase proti Slovensku před dvěma lety. Česko tehdy i díky tomu vyhrálo 3:0.

Podruhé se radoval loni v kvalifikačním utkání v Bulharsku, kde zajistil vítězství 1:0.

Třetí gól si do statistik připsal v úterý večer proti Nizozemsku, čímž Česko dostal do vedení 1:0. Ve druhém poločase sice favorit vyrovnal a vypadalo to, že Dočkal svou sérii neprodlouží, ale v nastavení strhl vítězství na českou stranu Pilař.

Běžela 22. minuta, když se předvedlo trio sparťanů a jejich domovský stadion v Praze na Letné propukl v jásot. Z levé strany odcentroval Krejčí na útočníka Lafatu, jenž si v pokutovém území zpracoval míč zády k bráně a sklepl ho před šestnáctku právě na Dočkala.

Ač je blonďatý záložník pravák, vystřelil levou nohou. Míč se odrazil od jedné tyče do druhé a zapadl do brány. Ke krásnému gólu mu ihned blahopřáli spoluhráči.

A zaplněný stadion burácel: "Bořek! Dočkal! Bořek! Dočkal!“

„Připadalo mi, že míč letí hrozně dlouho. Nejdřív tyč, pak druhá tyč a až potom do brány. Doufal jsem, že to zapadne do sítě a ne někam ven,“ popisoval šťastnou chvilku. „Na to, v jak těžké situaci David Lafata byl, mi ten balon nachystal výborně. Pak je to i o štěstí. Když takových šancí budu mít pět, tak nemůžu čekat, že z toho dám čtyři góly.“

Minulý týden v přípravném utkání proti USA (0:1) v základní sestavě chyběl. Ale proti Nizozemsku byl bronzový medailista z mistrovství Evropy do 21 let na hřišti od první minuty, ač nikdy vyšponovanější zápas nehrál.

Přesto patřil k nejvýraznějším mužům zápasu. Naskočil na pravé straně zálohy, kde pravidelně nastupuje také ve Spartě, ale občas si sbíhal i do středu hřiště. Ne, nepředváděl úchvatné přihrávky nebo úniky podél postranní čáry, ale na slavnější protihráče si troufal.

Všechno pak přehlušila jeho parádní trefa v polovině prvního poločasu. Díky ní má na záložníka solidní reprezentační bilanci - 11 zápasů, 3 góly.

„Na počet zápasů je moje bilance efektivnější než na klubové úrovni. Na druhou stranu jsem žádnou jinou šanci v tomhle zápase neměl. Jindy se stane, že se dostanu do tří šancí a gól nedám. A tohle vlastně ani nebyla šance,“ usmál se Dočkal.

Ten pak ještě byl u zárodku vítězného gólu. Právě po jeho centru dával obránce Janmaat malou domů, čehož využil dotírající Pilař.

„Ten obránce to mohl hrát bezpečněji, i když to neměl to jednoduché. Možná se trochu lekl vybíhajícího Václava Pilaře, ale nemyslím, že to od něj bylo zrovna šťastné řešení,“ řekl Dočkal.

Nadále tak platí pravidlo: Dočkalův gól = reprezentace vítězí. „Ale neviděl bych to tak, že jsem nějaký talisman,“ dodal.