Situace u zříceného mostu v pátek dopoledne. (5. září 2014)

Situace u zříceného mostu v pátek dopoledne. (5. září 2014) | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Zřícení mostu mohla zavinit špatná koordinace prací, oznámilo hejtmanství

  • 34
Za zřícením opravovaného mostu ve Vilémově, při němž ve čtvrtek zahynuli čtyři dělníci, mohla být podle náměstka hejtmana Libora Joukla špatná koordinace prací stavebních firem. Prohlásil to na mimořádné pondělní tiskové konferenci. Mrtvé dělníky se dosud nedaří identifikovat.

„Je to na prošetření policie. Dle našich závěrů k nehodě došlo zřejmě vinou špatné koordinace prací stavebních firem,“ uvedl na tiskové konferenci Joukl.

Podle něj firmy vykonávaly práce podle předem schváleného projektu. „Je ovšem otázka, zda se některé činnosti oproti projektu nepředbíhaly. To ukáže vyšetřování policie,“ pravil Joukl.

Most se rozlomil a zřítil v době, kdy pod ním pracovalo šest dělníků. Ve dvou skupinách po třech na obou koncích budovali bednění a podpěry. Zaměstnanec jiné firmy při tom bagroval zeminu okolo jednoho z pilířů. „Bagrovalo se i proto, aby se ze staveniště odvedla voda,“ sdělil Joukl.

"Jestliže je zaklenutý most a z jedné strany odkopete zeminu u paty mostu, tak potom vám dojde k uvolnění a odsunutí konstrukce," vysvětlil Joukl na tiskové konferenci, kde vidí největší chybu. "Kde došlo přesně k pochybení, to je na policii, aby to prošetřila," dodal.

Generálním dodavatelem rekonstrukce je královéhradecká firma M-Silnice. Ta se na opravě silnice z Golčova Jeníkova do Chotěboře podílí společně s firmou Strabag. „Společnost M-Silnice má na starosti mosty, Strabag vozovku. M-Silnice část prací na vilémovském mostě předaly subdodavateli, kterým byla firma Bögl & Krýsl,“ poodhalil Libor Joukl. Právě dělníky firmy Bögl & Krýsl most přimáčkl.

Místo neštěstí prohledávali záchranáři:

5. září 2014

Hlavní dodavatel nechce spekulace kraje komentovat

Zástupci společnosti M-Silnice se i v pondělí odmítli k pádu mostu vyjádřit. Irena Bubeníková, která v tomto případě komunikuje s médii, pouze odkázala na zprávu, kterou firma vydala hned ve čtvrtek, pár hodin po zřícení mostu.

„Přesné příčiny neštěstí bude možné určit až na základě konečných výsledků vyšetřování. Do jeho skončení nebudeme o možných příčinách události spekulovat,“ píše se v ní.

Firma se nevyjádřila ani k předání části prací subdodavateli. Tím byla firma, která se už dvakrát nachomýtla k tragédii. Právě ona opravovala či stavěla mosty ve Studénce a u slovenských Kuriman.

Jak náměstek upozornil, Kraj Vysočina jako investor nemohl do smluv mezi firmami vstupovat. Nemohl předání prací subdodavatalům nikterak ovlivnit. „Pokud nebude vzneseno obvinění, nemá Kraj Vysočina žádné zákonné důvody zasahovat do stavby,“ dodal Joukl.

Most měl jít k zemi i kvůli podmínkám dotace z EU

Kraj Vysočina zahrnul most do rekonstrukce silničního tahu z Golčova Jeníkova do Chotěboře. „Nebyl v havarijním stavu, deset let by ještě vydržel bez jakéhokoliv zásahu,“ poznamenal náměstek hejtmana.

Na rekonstrukci ale kraj dostal peníze z Evropské unie. Jednou z podmínek pro to bylo dodržení desetiletého období, kdy nesmí do dokončené investice zasahovat. Kraj proto nechal most vyměnit hned. Stavebníci ho měli zdemolovat a postavit most nový.

Ve fakultní nemocnici v Hradci Králové se zotavuje jeden ze zavalených dělníků. Hasiči sedmačtyřicetiletého muže vytáhli z trosek po zhruba čtyřech hodinách od pádu mostu. Měl rozdrcenou pánev a množství dalších zranění, zejména ve spodní části těla.

Zůstává i nadále ve vážném stavu, čekají ho další operace. Komunikuje jen omezeně, je u něj manželka a oba odmítají i kvůli vyšetřování policie cokoliv říkat.

„Je při vědomí. Pokud nenastanou neočekávané komplikace, měl by být mimo ohrožení života. Nicméně má polámanou pánev, do budoucna ho čekají další rekonstrukční operace. Zatím není schopen pohybu, v nemocnici zůstane ještě týdny,“ uvedl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl.

Totožnost mrtvých policie zatím nezveřejní, je třeba testů DNA

Oproti původním odhadům policie ani v pondělí nezveřejní totožnost čtyř jeho kolegů, kteří takové štěstí neměli a pád mostu nepřežili.

„Jejich ztotožnění příbuznými není možné. Budeme čekat na výsledky testů DNA,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková. Podle jejího dřívějšího vyjádření jsou mrtvými tři čeští kmenoví zaměstnanci firmy Bögl & Krýsl, kteří nejsou z Vysočiny, a jeden slovenský agenturní zaměstnanec.

Samotné staveniště si firmy od vyšetřovatelů převzaly zpět už v pátek. Od té doby kolem něho vyrostl plot, který zamezuje přístupu nepovolaných osob. V pondělí na staveništi proběhl běžný kontrolní den. „V tuto chvíli už tam bude probíhat normální stavební činnost,“ sdělil Libor Joukl.

Podle vilémovského starosty Jiřího Lebedy ale byl na staveništi v pondělí ještě klid. „Pokračovat by se mohlo hned. Dnes tu ale nejsou dělníci ani technika,“ přiblížil.

Sám se domnívá, že by se rekonstrukce průtahu městysem neměla zdržet. Hotová by měla být na konci října. „Most měl jít dolů tak jako tak. Ke zdržení by proto nemělo dojít. Bohužel, v době demolice pod ním neměli být lidé,“ pravil vilémovský starosta.

,