Michail Kalašnikov na fotografii z roku 1997 předvádí pušku, která ho...

Michail Kalašnikov na fotografii z roku 1997 předvádí pušku, která ho celosvětově proslavila. Zemřel 23. prosince 2013 | foto: AP

Obama zarazil dovoz kalašnikovů, v regálech se po nich zaprášilo

  • 457
Zbrojovka v ruském Iževsku nesmí kvůli ukrajinské krizi prodávat do Spojených států svou legendární útočnou pušku AK-47. A jakmile se to dozvěděli tamní milovníci zbraní, během jediného dne skoupili veškeré zásoby. Pravý kalašnikov je teď v zámoří nedostatkovým zbožím a jeho cena na černém trhu stoupá.

Pouhý den poté, co Bílý dům v polovině července zveřejnil seznam ruských firem, jejichž zboží už nesmí na americký trh, se po slavné útočné pušce ve skladištích zaprášilo. Přední marylandský dovozce střelných zbraní Atlantic Firearms od té doby hlásí, že všechny modely z Ruska jsou beznadějně vyprodány.

Sankce nás nepoškodily, rosteme dál, hlásí zbrojovka

Zákaz dovozu veškerého zboží z iževské zbrojovky Izmaš, která se letos v létě na důkaz úcty k nedávno zemřelému vynálezci přejmenovala na Koncern Kalašnikov, na americký trh, firmu prý nijak nepoškodil.

Její šéf Alexej Krivoručko v pátek podle ruské státní televize RT oznámil, že jeho koncern během následujících tří let zdvojnásobí svou produkci.

Ročně by měl vyrobit až 300 tisíc střelných zbraní. Donedávna se přitom pravidelně mluvilo o tom, že zbrojovka stojí před bankrotem.

„Spolu s naším dodavatelem se pokoušíme získat, co se dá, ale očekáváme zvýšení ceny,“ hlásí od července prodejce. I na začátku září jeho prodejní katalog stále nabízí pouze útočné pušky z Číny, Polska nebo třeba ze Srbska.

Ty však mezi milovníky zbraní nejsou zdaleka tak populární. Přestože existuje i řada technicky dokonalejších „klonů“ slavného kalašnikovu, mít doma originální zbraň z iževské továrny je mezi americkými sběrateli otázkou prestiže.

Ruský Kalašnikov se nedá koupit ani u K-Var Corporation z nevadského Las Vegas. A stejná situace panuje i u ostatních prodejců. Zákazníci vzali americké obchody útokem, ti zámožnější skupovali legendární AK-47 a jeho modernější sestry klidně i po deseti kusech najednou.

Kupuj, dokud můžeš, hlásají titulky inzerátů

Vycítili v nich totiž vhodnou investiční příležitost. Situace na východě Ukrajiny se podle analytiků hned tak neuklidní, americké sankce tudíž budou trvat ještě dlouho a cena útočných pušek s nápisem „Made in Russia by Izmash“ rychle poroste. Kalašnikov se tak vedle cenných kovů, nemovitostí a uměleckých děl stává další komoditou, díky níž Američané zhodnocují úspory.

Svět si kalašnikov oblíbil

Kalašnikov hrál v posledních šesti dekádách významnou roli snad v každém krvavém konfliktu světa. Oblíbili si jej islamisté v Nigérii i afghánské hnutí Tálibán, palestinský Hamas s jeho pomocí cvičí děti a Američané s ním měli co do činění už během války ve Vietnamu.

Svou těžko otřesitelnou výsadní pozici na trhu se zbraněmi, kvůli níž po něm často sahají i teroristé, si vydobyl zejména svou spolehlivostí a příznivou cenou. Ve Spojených státech se teď však stává nedostatkovým zbožím a jeho cena na neoficiálním trhu začíná růst.

„Obama ji nedávno zakázal. Do země už nikdy žádné další nepřijdou. Ber ji, dokud můžeš,“ hlásá jeden z inzerátů na periferii amerického internetu, kde mezi sebou milovníci zbraní domlouvají obchody bez úředních kontrol. Naléhavý tón inzerátu má zřejmě zákazníka vyplašit natolik, aby neváhal zaplatit požadovaných 1 100 dolarů, v přepočtu asi 23 tisíc korun.

O cenný artikl přišli i pašeráci v Mexiku

Nabídek v podobné cenové hladině napříč Spojenými státy stále přibývá a inzerenti je s oblibou zdůvodňují právě nedávným zákazem. Pro srovnání, oxfordský ekonom Phillip Killicoat v roce 2005 vypočítal, že celosvětově průměrná cena kalašnikovu je 534 dolarů, v přepočtu podle tehdejšího kurzu asi 13 tisíc korun.

Washingtonské sankce vůči Rusku nezkomplikovaly život jen americkým sběratelům, na problém zadělaly i pašerákům z „těch druhých“ Spojených států. Dostat se v Mexiku legálně ke střelným zbraním je sice možné, sehnat se však dají pouze ve státní prodejně v hlavním městě a i když se legální držitel zbraně s někým domluví na prodeji osobně, smlouvu je třeba podepsat na úřadě.

Členové mexických drogových gangů, kteří si kalašnikov oblíbili, proto spoléhali na černý trh. A nejvíce útočných pušek za nimi každoročně proudilo právě přes hranice na severu země. Mexičtí pašeráci teď musí najít náhradní trasu. Až uspokojí domácí poptávku, mohou si přivydělat dodávkami do USA. Ze země, přes kterou legendární kalašnikov dlouho načerno proudil do Mexika, by se tak stala cílová stanice.

Konstruktér legendární útočné pušky Michail Kalašnikov zemřel v prosinci 2013:

23. prosince 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue