Česku se podle Sobotky podařilo prosadit výhrady vůči novým sankcím

  • 353
České republice se podle premiéra Bohuslava Sobotky podařilo prosadit hlavní připomínky k sankcím Evropské unie vůči Rusku. Vyjednávači podle něj ochránili zejména export obráběcích strojů a technologií pro ropný průmysl. Kdyby je české firmy do Ruska nemohly dodávat, přišly by podle Sobotky o miliardy korun.

„Včera večer jsem mluvil s naším vyjednávačem. Potvrdil mi, že všechny připomínky se podařilo uplatnit v maximální možné míře,“ řekl v sobotu premiér. „Podaří se ochránit český strojírenský export, který by mohl být ohrožen, pokud bychom souhlasili s původním návrhem, jak ho připravila Evropská komise,“ dodal Sobotka.

Obsah už je jasný

Konkrétní znění sankcí by mělo být podle diplomatů zveřejněno v úředním věstníku v pondělí či v úterý, čímž opatření vstoupí v platnost. Nyní o víkendu diplomaté podle agentury DPA text pilují, týká se to však již jen právních nebo jazykových detailů. Jednání o obsahu opatření prý skončila.

Ohrožen byl podle něj zejména vývoz obráběcích strojů a technologií, které využívá ropný průmysl. „Roční ztráty, které zde bezprostředně hrozily, se blížily tržbám v rozsahu osmi miliard korun,“ uvedl premiér v tiskovém prohlášení.

„Příslušná ustanovení v sankcích jsou nyní formulována takovým způsobem, že by to naše klíčové exportéry v těchto strojírenským komoditách ohrozit nemuselo,“ míní Sobotka. Upravený návrh podle něj méně poškozuje evropskou ekonomiku a zejména už přímo neohrožuje české exportéry. Závěrečnou podobu dokumentu má Evropská unie představit v pondělí, platit by měla od úterka.

Všechny připomínky prosadili i Slováci, hlásí Fico

Rusko prostřednictvím ministerstva zahraničí zároveň v sobotu pohrozilo, že bude na rozšíření restrikcí reagovat. „Je možné, že každá nová sankce ze strany Evropské unie může vyvolat protisankce ze strany Ruska,“ připouští Sobotka. Jelikož však na východě Ukrajiny v pátek večer utichly zbraně, vyjednané sankce by podle premiéra nemusely začít hned platit.

„Bylo by to jisté gesto ze strany Evropské unie,“ poznamenal premiér. Příměří, na němž se v pátek dohodli zástupci Moskvy, Kyjeva i separatistů, je podle Sobotky prvním významným prvkem snížení napětí v regionu.

Podobné připomínky jako Česká republika mělo ke zpřísněným sankcím například i Slovensko. Týkaly se rovněž takzvaného zboží dvojího užití, tedy toho, které lze využít pro civilní i vojenské účely. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se prý nebudou schvalovat jednotlivé výrobky, ale ruské firmy, jimž toto zboží evropští výrobci nebudou moci dodávat.

Na „černé listině“ se nově objeví 26 lidí

Sankce by měly zasáhnout státem ovládané energetické firmy jako Rosněft či některé dceřiné společnosti plynařského gigantu Gazprom, tvrdí diplomatické zdroje Reuters. Samotnou plynařskou firmu podle diplomatů postihy trestat nebudou, neboť je stěžejním dodavatelem zemního plynu do evropských zemí.

Postihy budou zahrnovat také další omezení přístupu bank na evropské finanční trhy, které má Rusku ztížit financování významných infrastrukturních staveb. Zákaz se má týkat rovněž například prodeje vyspělých technologií v energetickém sektoru, třeba těch souvisejících s výzkumem ložisek břidlicového plynu či polárních oblastí.

Podle kuloárních informací se na "černé listině" osob se zákazem vstupu do EU a se zmrazeným majetkem v působnosti Unie nově ocitne 26 lidí, z toho deset představitelů separatistů a 16 Rusů. Původní návrh, aby se mezi nimi objevil i ministr obrany Sergej Šojgu, nakonec podle jednoho z diplomatů velvyslanci členských zemí zamítli.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue