Evropští modeláři za jediný den postaví kolejiště přes celou halu

  • 2
V moravské obci Hluk probíhá jedna z našich největších akcí železničních modelářů. Během jediného dne na ploše 1 200 m² postaví model železnice a dva dny si pak užijí společné ježdění.

Aby bylo možné podobný obří model v tak krátké době postavit, používá se modulový systém, který při stavbě přesně definuje rozměry styčných bodů jednotlivých modulů i elektrické zapojení, aby bylo možné navzájem je spojovat.

Tento systém už třicet let funguje v celé Evropě pod hlavičkou FREMO (Freudeskreis Europäischer Modellbahner). „U nás podobné systémy existují už zhruba 10 let, takže to není vyloženě novinka, ale v Hluku je to na obrovské ploše, přes celou tělocvičnu,“ popisuje jeden z pořadatelů Martin Kejhar z místního klubu Zababov.

Akci inzerují i na stránkách mezinárodní organizace FREMO, takže není divu, že na takové kolejiště (moduliště) se nalákají i fanoušci ze zahraničí. „Teď začínáme stavět. Zatím dorazili Rakušané a Němci, čekáme Poláky, Slováky a Holanďany. Večer už se budou kolejiště zkoušet a v pátek v devět ráno už čekáme první diváky,“ popisuje Kejhar.

Projektovat tak obrovské kolejiště je mnohdy dobrodružství. Vychází se z toho, kdo se a s jakými moduly přihlásí, a z toho se vymýšlí, jak a do jakého tvaru je možné moduliště sestavit.

Zároveň by měl model vypadat pěkně a atraktivní by měla být i trať, aby nakonec nevznikl jen jednoduchý okruh. Po propojení elektrovýbavy se z modelu stane trať podobná skutečné železnici.

Základ FREMO modulárního systému vznikl v 80. letech minulého století proto, aby se vymanil z dosud zažitého systému, kdy modelář jedinec je omezený místem ve svém domě nebo bytě, anebo pracuje na společném modelu v klubu v místě svého bydliště. Evropský klub podporuje setkávání tak, aby se modeláři díky jednotnému rozhraní mohli dát kdykoliv dohromady a sestavit si funkční kolejiště, na kterém samostatně pracovali.