Hodně slimáčků a málo kapustičky, ironizoval Zeman politické náměstky

  • 96
Prezident Miloš Zeman je připraven dát ústavní stížnost na služební zákon, když ho politici nezmění a přehlasují jeho avizované veto. Vadí mu v něm funkce politických náměstků. Přišel osobně přesvědčit poslance, ať je škrtnou. Důvod, proč chtějí strany politické náměstky, je podle prezidenta jediný: „Hodně slimáčků a málo kapustičky,“ řekl Zeman.

Jinými slovy, že strany potřebují umístit své zasloužilé a loajální funkcionáře. Prezident zdůraznil, že v jeho vládě žádní političtí náměstci nebyli, protože měli přímou odpovědnost za řízení části úřadu.

„Všichni moji náměstci odpovídali za určitou sekci nebo odbornou činnost jednotlivého ministerstva,“ řekl prezident. A zmínil v té souvislosti jako příklad současného ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD, který byl náměstkem na Ministerstvu financí.

Šéf poslanců vládní sociální demokracie Roman Sklenák řekl novinářům, že jediné nové, s čím prezident přišel, byla právě avizovaná ústavní stížnost. „Ve věci politických náměstků ke změně zákona nedojde,“ předpověděl. Premiér Bohuslav Sobotka ve sněmovně vůbec nebyl. Vystoupení hlavy státu ke služebnímu zákonu si nechal ujít. Osobně se ale potkají ve středu na Hradě.

Zatím jsem zákon vetoval jednom jednou, připomněl Zeman

Prezident poslance přesvědčoval i tím, že se škrtáním návrhů, které mu posílají politici z parlamentu, výrazně šetří. „Za půldruhého roku jsem právo veta uplatnil pouze v jednom případě,“ připomněl poslancům Zeman.

Právě v případě služebního zákona je připraven právo veta využít podruhé. Už dříve dal najevo, proč to udělá. Politické náměstky doslova označil za budižkničemy (více zde).

Strany ale již před prezidentovou cestou do sněmovny deklarovaly, že větší cenu má jejich politická dohoda a že jsou připraveny prezidenta přehlasovat, pokud to bude třeba. Politici ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodli s opozičními stranami ODS a TOP 09, že nezřídí post „superúředníka“, který by byl v čele generálního ředitelství státní služby. Na vrcholu úřednické hierarchie bude místo toho náměstek ministra vnitra. ODS a TOP 09 pak ustoupily od blokování přijetí zákona ve sněmovně obstrukcemi.

Dojde k zabetonování politické šlechty, varuje prezident

Zeman poslancům řekl, že služební zákon ve stranami dojednané podobě nepovede k žádoucí depolitizaci státní správy. Připomněl, že model, kdy místo státního tajemníka bude mít pravomoc náměstek ministra vnitra, je jen v Bulharsku a v pobaltských státech.

Zákon, tak je napsán, podle něj povede k „zabetonování politické šlechty“. Jen po volbách dojde ke kosmetické změně. „Do politické šlechty se nalije nový beton, ale hra bude pokračovat dál,“ řekl doslova Zeman.

Vlastně tím pouze parafrázoval předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který naopak ostře kritizoval původní návrh vládní koalice s generálním ředitelstvím státní služby, což by podle něj vedlo k vybudování pevnosti úřednické šlechty.

ODS a ČSSD? Mně se ty strany pletou, vtipkoval Zeman

Zeman ve svém vystoupení pobavil poslance, když mluvil o tom, jak ministr financí Andrej Babiš akceptoval politického náměstka za ODS Martina Prose. Prose ovšem ve skutečnosti nominovala ČSSD. Zemana na to někdo, když prezident mluvil u řečnického pultíku, za jeho zády upozornil.

Prezident na chvíli zastavil své vystoupení. Omluvil se za chybu a přidal hlášku, která poslance pobavila. „Mně se ty strany někdy pletou.“ Asi jen Zeman ví, zda to byla skutečně chyba, nebo dopředu připravená scénka, aby mohl dát do jednoho pytle politicky slábnoucí ODS a vládní sociální demokraty.

Jen opoziční Úsvit přímé demokracie dal ještě před Zemanovým vystoupením ve sněmovně najevo, že se chce prezidentovi zalíbit. Šéf klubu Radim Fiala řekl, že jeho klub návrh na škrtnutí politických náměstků podá. Jenže Úsvit má pouhých čtrnáct poslanců. A nemá tak šanci návrh prosadit. O zákonu budou poslanci hlasovat 10. září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue