Jak je těžké získat české občanství? U testu tápali i politici

  • 213
Co můžete obdivovat při návštěvě Českého ráje? A kde leží krajský úřad Středočeského kraje? Tyto a další otázky musí zodpovědět uchazeči o české občanství. Redakce iDNES.cz položila vybraným politikům čtyři otázky z testu. A ukázalo se, že někteří by se získáním občanství měli potíže.

Český stát se už zřejmě dopředu u cizinců ujišťuje, že se budou umět správně rozvést. Jedna z otázek v povinném testu při žádosti o občanství se totiž ptá, jak se jmenuje přesně dokument, kterým se žádá o rozvod. To ale není jediná absurdita.

Když cizinec žádá o české občanství, musí nově od letošního roku složit i test z českých dějin, zeměpisu a práva. Otázek je v katalogu celkem 300 a testovaný je zná předem podobně jako otázky do autoškoly. Tázaný dostane v testu vybraných třicet otázek, správně jich musí zodpovědět alespoň 18. Vybírá ze čtyř možností, z nichž je striktně jen jedna správně.

Prošli byste u testu?

V originálním testu dostávají žadatelé 30 otázek a minimálně 18 z nich musí zodpovědět správně. V našem testu je otázek deset. Otázky sestavil Národní ústav pro vzdělávání.

Úspěšnost je velká. Test zatím psalo 971 lidí a neuspělo pouze deset. Těm se to ale prodražilo, protože museli znovu zaplatit 1 600 korun za nový termín zkoušky.
Redakce iDNES.cz položila některým z českých poslanců vybrané otázky z testu. Ukázalo se, že kvíz garantovaný ministerstvem vnitra a ministerstvem školství je tak obtížný, že některé z otázek nezodpověděli ani vzdělaní politici.

Konkurz nebo úpadek?

Redakce oslovila celkem sedm politiků, otestovat se nechali čtyři. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z TOP 09 a poslankyně Jana Černochová z ODS se omluvili, že nemají čas. Speciálním případem byl předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD, který předem rezignoval, že by s otázkami měl problém a leccos by nevěděl.

Poslanci měli pochopitelně výhodu třeba u „politické“ otázky „Kde leží krajský úřad Středočeského kraje?“. To je totiž chyták. Úřad sídlí v Praze, úplně mimo kraj.

Zkusili jste si test? Pochlubte se, kolik otázek jste zodpověděli správně.

celkem hlasů: 4205

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 1. září 2014. Anketa je uzavřena.

7-9
7-9 2896
4-6
4-6 817
Všechny
Všechny 346
1-3
1-3 146

Každý z politiků dostal čtyři otázky. Nejlepší předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a poslankyně za TOP 09 Nina Nováková nasbírali jen jednu chybu, Helena Langšádlová (TOP 09) udělala dvě chyby a ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) dokonce čtyři chyby.

Hamáček se netrefil u jedné otázky: „Pan Svoboda má více dluhů, které není dlouhodobě schopen splácet. Jak se tento stav nazývá?“ Nebyla to ani pohledávka, konkurz, ani třetí exekuce, kterou hádal, ale „úpadek“.

Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová netrefila rozlohu Česka, ale chybovala i u další otázky z práva: „Jaký dokument podá u soudu pan Svoboda, když se rozvádí?“ Opět chyták: Lidově se tomuto papíru říká „žádost o rozvod“, ale správně je „žaloba“. Langšádlová tipla „smlouvu“. „Některé otázky nejsou přiměřené tomu, co bychom měli chtít po cizincích,“ reagovala poslankyně Langšádlová.

Po politicích přišli na řadu náhodně čtyři chodci v Praze na nábřeží. Jejich skóre bylo podobné. Ale i oni měli problémy s otázkou, kde leží sídlo Středočeského kraje. Někteří ani nezkoušeli tipovat.

Pan Novák jede na dovolenou

Autorem otázek je Národní ústav ve vzdělání, jeho postoj k obtížnosti testu se ale redakci iDNES.cz nepodařilo získat. Ředitel ústavu v pátek vzkázal, ať redakce pošle své otázky mluvčí. Ta nebrala telefon.

S úředníky v druhé fázi spolupracovalo i Sdružení pro integraci a migraci, které první verzi otázek kritizovalo. „Úředníci ale stejně všechny naše připomínky nevyslyšeli. Zůstaly tam třeba otázky, které nemusí vědět člověk bez řidičáku,“ míní právnička sdružení Klára Holíková.

Noví Češi

Zájem o české občanství letos prudce vzrostl, uspěly už tisíce cizinců

V testu se najdou i nejednoznačné otázky. Namátkou: „Pan Novák chce jet na dovolenou do Českého ráje. Co tam může vidět?“  Na výběr jsou skalní města, vysoké hory, hluboká jezera a velké rybníky. Autoři otázky počítají správně „skály“, ale kdo byl někdy v Českém ráji, ví, že je odtamtud rovněž pěkný výhled na Krkonoše a dá se tam i koupat v rybnících.

Nebo další příklad, na který upozorňuje Holíková. Jedna otázka se ptá na lhůtu, po které se smí žádat o trvalý pobyt. Správně je za jistých okolností pět let, ale také dva roky.

Předseda Asociace učitelů občanské výchovy Michal Řezáč vítá, že test požaduje řadu praktických informací. „V některých otázkách však jde za hranice běžných znalostí,“ řekl Řezáč. Český systém není v Evropě výjimkou. Například žadatel o britské občanství musí složit test nazvaný „Život ve Spojeném království“. Jeho součástí je třeba otázka, z čeho se vyrábí lucerny o svátku Halloween.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Český ráj

Video