Tomáš Necid v dresu Zwolle zpracovává míč, došlápnout si na něj chce Jakub Brabec ze Sparty. | foto: Profimedia.cz

Necidův hořký návrat do Prahy: spálená šance, pak pískot a střídání

• 45
Možná se těšil, že se znovu po čase podívá do rodného města. Jenže na tuhle krátkou návštěvu Prahy Tomáš Necid v dobrém vzpomínat nebude. Jeho Zwolle prohrálo v play-off Evropské ligy na Letné 1:3 a sparťanští fanoušci bývalého slávistu nevítali zrovna nadšeně.

A přitom nechybělo moc, aby právě Necid Spartě zkomplikoval postupové sny. Už po čtyřech minutách stál sám před gólmanem Bičíkem, jenže prostřelit ho nedokázal. Dál už od něj sparťanům velké nebezpečí nehrozilo, stopeři si ho dobře hlídali.

„Ta neproměněná šance byla klíčová. Kdybych dal gól, mohl to být jiný zápas. Ale to je jen kdyby,“ klopil hlavu Necid, když v černé čepici naražené kšiltem dozadu přišel mezi novináře.

Nebyl zpocený ani zadýchaný, zápas pro něj totiž skončil dřív než pro všechny ostatní hráče: po 54 minutách. Trenér Jans místo něj krátce po pauze poslal do hry jiného útočníka Nijlanda a když se na světelné tabuli objevilo Necidovo číslo 15, stadionem se roznesl pískot.

Sparťanští fanoušci nezapomněli, že je odchovancem Slavie, za kterou nastupoval ještě na jaře při hostování z CSKA Moskva. Část z nich na něj pískala už během první půle, k tomu se pak přidaly ještě vulgarity.

„Jejich volba. Ať si křičí, co chtějí, zakazovat jim to nebudu. Člověk to samozřejmě slyší a vnímá, když to řve celý stadion. Ale je to jejich věc,“ pokrčil vytáhlý útočník rameny.

Že by ho trenér Ron Jans střídal právě proto, aby ho ušetřil dalších nadávek a pískotu?

„Ne, kvůli tomu to nebylo,“ objasnil na tiskové konferenci Jans. „Vím, že hrál za Slavii, takže tu není populární. Ale tím přece jako trenér nemůžu být ovlivněný. Dlouhé míče na něj dnes zkrátka nebyly úspěšné. Jednu šanci měl, škoda že ji nedal. Musí být hodně zklamaný.“

Jans naopak jako zklamaný člověk moc nevypadal. Když ho tiskový mluvčí vyzval, aby zhodnotil zápas, mluvil bez přestávky pět minut a chvílemi se usmíval, jako by si svůj monolog užíval. Tak, jako si Zwolle užilo pohárovou účast, první po 104 letech.

„Rozhodlo prvních 10 minut a naše dvě zahozené šance. Bičík obě chytil, naši hráči měli střílet víc nahoru,“ hledal příčiny porážky. „Záloha dělala chyby, kazila přihrávky. Škoda, že jsme neudrželi do poločasu skóre 0:1. Druhý gól byl důležitý, třetí už rozhodující.“

Na závěr ještě poděkoval fanouškům, kterých za týmem přicestovalo několik stovek a slušně zaplnili sektor pro hosty. A pochválil také Spartu: „Tentokrát byla lepší, vyspělejší. Musíme jí poblahopřát k postupu.“