VIDEO: Nuru je vděčným pronásledovatelem staršího bráchy Kiburiho

  • 1
Jakmile se čtyřletý gorilí sameček Kiburi pustí do nějaké zajímavé činnosti, je to pro jeho mladšího jedenapůlletého sourozence Nurua výzva zkusit něco nového. A pozadu rozhodně nezůstává. Většinou je ve svém snažení a „opičení se“ natolik urputný, že to - samozřejmě adekvátně svému věku a velikosti - zvládne také.

Pro Nurua je soužití se starším sourozencem výhodou, ze které dokáže hodně vytěžit. Kiburi je pro něj prostě vzor. A i když to někdy nevypadá, protože jejich hry jsou poměrně drsné a Kiburi si troufne dokonce i na Shindu (více zde), díky mladšímu bratrovi se zase učí, jak se chovat k mláďatům.

Nuru se správnému gorilímu chování učí od všech členů skupiny, ale největší vliv ze všech na něj má právě Kiburi, se kterým tráví nejvíce času. Mladší brácha tak od něj odkoukal třeba šplhání, pití vody z hadice a při krmení v zázemí, jak se pije z lahve. A nejen to.

„Díky Kiburimu se také naučil, jak rychle uniknout samicím, když mu chtějí ukrást nějakou dobrotu z ruky či přímo z pusy. Ze začátku jen smutně koukal, když mu některá ze samic, většinou Kijivu či Kamba, ukradla kus okurky, čekanky či nektarinky. Dnes už se jim ve většině případů dokáže mrštně vyhnout a uteče,“ popisuje další konkrétní příklad kurátor primátů Vít Lukáš. (Jak gorily kradou žrádlo i mláďatům, si můžete přečíst zde.) 

Sociální chování se musí učit

Podle kurátora primátů Víta Lukáše je pro mláďata zcela zásadní naučit se správnému chování ve složité sociální struktuře gorilí skupiny. „V Pavilonu goril pražské zoo je možné sledovat, jak nejen Kiburi, ale i ostatní členové skupiny pomáhají Nuruovi učit se kontaktnímu chování, jako je objímání, doteky či uchopování rukou, i neméně důležité neverbální komunikaci za pomocí symbolů, jako jsou hrozby, usmiřování, rituály při setkávání a podobně.“

Současně se Nuru od Kiburiho učí, co si může dovolit k ostatním gorilám a co ne. I když platí, že mláďata toho mají povoleno mnohem více než dospělí jedinci.

„U Kiburiho třeba občas pozorujeme, že když si jde při obědě pro vitaminovou kouli a přiblíží se k němu Shinda nebo Kijivu, neváhá na ně zahuhlat. Což mu ale většinou není nic platné, protože samice ho stejně předběhnou, nebo se snaží mu kouli ukradnout,“ uvádí kurátor. „A když je občas naštvaný Nuru, také už se snaží zahuhlat, ale zatím mu to moc nejde. Jen si prostě dovoluje víc a víc.“

Také Kijivu má na rychlém osamostatňování se svého nejmladšího potomka velkou zásluhu. Nuru je její čtvrté mládě, takže se ho jako zkušená matka nebojí předat dalším samicím ve skupině. Nuruovi ještě nebyl ani měsíc a už jim ho za pečlivého dohledu samce Richarda sama nabízela k půjčení (více zde).