Nový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na sjezdu AKP (27. srpna 2014).

Nový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na sjezdu AKP (27. srpna 2014). | foto: AP

Erdogan složil přísahu, Turecko bude řídit skrze svého premiéra

  • 8
Prezidentského úřadu v Turecku se ujal Recep Tayyip Erdogan. Bývalý premiér, který zemi půlměsíce ekonomicky pozvedl a jemuž mnozí vyčítají autoritářský styl a islamistickou rétoriku. Jeho nástupcem v křesle premiéra a čele vládní strany AKP se stal dosavadní ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Turci si novou hlavu státu zvolili 10. srpna, poprvé prezidenta vybírali přímo. Šedesátiletý Erdogan získal v prvním kole téměř 52 procent hlasů. V čele vlády stál od března 2003, za tu dobu se mu podařilo z Turecka udělat hospodářského tahouna regionu.

Západ ho dlouho dobu dával za příklad úspěšného muslimského politika. Erdogan začal jednat o vstupu do EU,  podařilo se mu omezit moc armády, která dlouhá léta určovala směřování státu a uzavřel příměří s kurdskými separatisty.

V poslední době se nicméně na hlavu Erdogana snesla kritika kvůli korupci, autoritářskému způsobu vlády a islamistickým reformám. Proti vládě Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) loni na přelomu jara a léta protestovaly tisíce Turků. Policie proti nim tvrdě zasáhla a mnozí se domnívali, že Erdoganovo charisma uvadá. Jak však ukázaly prezidentské volby, Erdogan se nadále těší pevné podpoře venkova.

Budoucí premiér Davutoglu je pravou rukou Erdogana

„Dá-li Bůh, dám Davutogluovi ve čtvrtek mandát, aby vytvořil novou vládu. Nový kabinet bude představen v pátek,“ řekl ve středu Erdogan příznivcům AKP před začátkem stranického sjezdu v Ankaře, kde straníci zvolili dosavadního ministra zahraničí svým předsedou. 

Pětapadesátiletý Davutoglu na kongresu uvedl, že strategickým cílem Turecka je vstup do Evropské unie. Hodlá k tomu postupovat rozhodnými kroky, jeho vláda prý bude pokračovat v „mnohostranné diplomacii“. Podle budoucího premiéra země potřebuje novou ústavu s liberálním charakterem.

„Davutoglu bude pokračovat v politice, kterou nastavil Erdogan, včetně mírového procesu s Kurdy a boji proti paralelním strukturám“, míní ředitel ankarského think-tanku SETA Hatem Ete. Vláda měsíce bojuje proti stoupencům muslimského klerika sídlícího v USA Fethullaha Gülena, který Erdogana obvinil z korupce.

„Nejdůležitější bodem Davutogluovy agendy bude zajistit, aby AKP neztratila voliče, či lépe, aby jich získala více,“ doplnil Ete.

Jmenování Davutoglua, blízkého spojence Erdogana, je vnímáno jako signál, že nový prezident nechce ztratit dohled nad každodenním chodem země. Za nitky bude tahat v zákulisí, protože funkce prezidenta je převážně ceremoniální.

Analytici očekávají, že AKP v blízké budoucnosti prosadí zásadní změnu ústavy, aby se posílila moc prezidenta - tedy Erdogana.

Podívejte se na profil prezidenta Erdogana:

11. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue