The Vanishing of Ethan Carter

The Vanishing of Ethan Carter | foto: The Astronauts

Mrtvý žánr? Ani omylem. Podívejte se na přehled chystaných adventur

  • 10
Adventury zůstávají mimo hlavní zájem hráčů, to ale neznamená, že se na ně zapomnělo. Možná budete překvapeni, co všechno se na nás v nejbližší době chystá.

Na letošní Gamescom jsem se svezl s adventurními specialisty Petry Ticháčkem a Linhartem a přestože jsem se většinu času pohyboval po vlastní ose, dostal jsem se díky nim ke spoustě zajímavých informací. A byla by škoda nechávat si je pro sebe.

Oblíbený žánr zajisté není mrtvý, jak mu bylo kdysi předpovězeno, ale že by byl v nejlepší kondici a na vrcholu sil, to bohužel také nejde říct. Přesto se toho na adventurní scéně děje překvapivě mnoho.

Adventury über alles

Fire

Už pár let platí za adventurní velmoc Německo a nejspíš to tak ještě nějakou dobu bude. Tím nejvýraznějším představitelem je studio Daedalic, které si poctivou prací vybudovalo kultovní statut a bývá přirovnáváno k legendám typu Lucas Arts nebo Sierra.

A přestože již neplatí, že vše, na co sáhnou, se automaticky promění ve zlato, pořád mají dostatečnou reputaci, abychom náš přehled začali u nich. Rozhodně se totiž nešťourají v nose a momentálně mají ve výrobě rovnou čtyři hry najednou. Vezmeme to od té nejméně zajímavé k té nejlepší, ať je to trochu napínavé.

Devil’s Man

Fire je spíše drobnější záležitost pro mladé hráče, kteří v roli pračlovíčka Ungha podniknou výpravu za získáním ohně. Kromě ohromného podkusu hlavního představitele zaujme především možností jedním klikem přepínat mezi nocí a dnem, což bude samozřejmě základem pro mnoho hádanek. Vypadá to sice hezky, ale pro dříve narozené to bude nejspíše příliš infantilní.

To by mohl být na první pohled problém i pokračování Whispered World, skrývající se pod názvem Silence. Pokud jste však hráli první díl, tak víte, že pod roztomilou slupkou se skrývá celkem depresivní „emo“ příběh o šíleně smutném šaškovi. Největší změnou oproti minulosti prošlo grafické zpracování, ale klasická 2D point’n’click hratelnost díkybohu zůstala.

Silence

Oni to totiž Daedalic nejspíš ani jinak neumějí. Devil’s Man je v tuto chvíli nejambicióznější projekt, na němž se v hamburských kancelářích pracuje.

Steampunkový příběh z fiktivního britského městečka se točí kolem tajemné vraždy. Ok, nad originalitou zápletky jsme zrovna nebouchali šampaňské, ale dvě hratelné postavy, z nichž jedna má umělou nohu a druhá je vražedkyně, už v nás zájem probudily.

Vyloženě nás pak nadchla až předvedená nelinearita plnění úkolů. Některé hádanky mají více řešení, volby v dialozích skutečně ovlivňují, kam se příběh pohne, a vaše rozhodnutí budou mít skutečný dopad na vyznění příběhu. Že by 2D Heavy Rain? Uvidíme, ale již teď hra vypadá fantasticky.

Randall’s Monday

Poslední předváděnou hru Daedalic pouze produkuje, na svědomí ji má neznámá španělská společnost Nexus Game Studios. A musím říct, že jsem se do ní z fleku zamiloval. V Randalls Monday se vtělíte do asociálního opilce a kleptomana, který je shodou nešťastných náhod nucen prožívat znovu a znovu nejhorší den svého života.

Na rozdíl od podobné zápletky nedávného filmového hitu Na hraně zítřka, je Randall’s Monday černočerná komedie toho nejhrubšího zrna. Milovníci tvorby Kevina Smithe, zbystřete. Nejen, že mají autoři hodně podobný styl humoru, parodující bez servítků současnou popkulturu, ale povedlo se jim k dabování ulovit Jasona Matthewse, který si ve Smithových filmech zahrál parťáka Mlčenlivého Boba.

The Vanishing of Ethan Carter

U německy mluvících studií zůstaneme i nadále, jen se posuneme o kousek níže, konkrétně do Rakouska. Zdejší vydavatelství Nordic Games připravuje kromě ničím zajímavého pokračování ničím zajímavé, leč nepochopitelně úspěšné Book of Unwritten Tales také zřejmě nejambicióznější adventuru dneška. Tedy adventuru… Ani po půlhodině, kterou jsem strávil se hrou The Vanishing of Ethan Carter, si nejsem úplně jistý, do jakého žánru hra vlastně spadá.

Jistý jsem si pouze faktem, že jde o zřejmě nejlépe vypadající hru, s jakou jsem měl kdy čest. Ona půlhodina se skládala z běhání po neskutečně krásné přírodě a pátráním nad tím, co mám vlastně dělat. Ale i tak mě atmosféra nejen díky úchvatné grafice úplně vtáhla.

Návrat legend

Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

Nezapomnělo se samozřejmě ani na pokračování úspěšných sérií. Již za pár týdnů vyjde další díl ze série o Sherlocku Holmesovi. Ta vyrostla z budgetových kořenů, ale s každým dílem se kvalita zvyšovala a u nejnovějšího přírůstku s názvem Crimes & Punishments se nebojím použít přirovnání až k L.A. Noire.

Šest samostatných, nicméně příběhem provázaných případů nabídne nejen nelinearitu, ale dokonce i možnost označit na základě nedostatečných důkazů falešného pachatele. Pokud vše bude fungovat alespoň z poloviny tak dobře, jak momentálně vypadají ukázky, tak tu máme horkého kandidáta na adventuru roku.

Ale nepředbíhejme, protože v ringu jsou ještě další těžké váhy. A jednu z nejtěžších představuje Ragnar Tornquist a jeho nově vzniklé studio Red Threat Games. Když se Dreamfall Chapters objevila na konferenci Sony v balíčku časových exkluzivit pro konzoli PS4, notně v nás hrklo. Jak se ukázalo, tak naštěstí zbytečně, prioritou je stále staré dobré PC. Ale ať už si pro hraní zvolíte jakoukoli platformu, budete se muset popasovat s epizodickou formou vydávání, jelikož Tornquist nadobro odvolal, co odvolal, a definitivně slíbil, co slíbil.

Dreamfall: Chapters

Další velké noviny přicházejí z čerstvě oživené Sierry, kde se šušká cosi o Jane Jensenové a Gabriel Knightovi 4. Obezřetnost ovšem bude na místě i v případě, že se nakonec šuškanda potvrdí. Přeci jen od roku 1999, kdy vyšel Gabriel Knight 3, nabrala kariéra kdysi slavné vývojářky sestupnou tendenci vrcholící letošním vlažně přijatým kickstarterovým projektem Moebius.

Fanoušci (ale i nováčci) by raději měli upřít pozornost na připravovaný remake prvního dílu, kterého se dočkáme již brzy. Jedna z nejlepších adventur všech dob si rozhodně nový kabátek zaslouží, po stránce hratelnosti totiž nezestárla ani o den. O již dříve oznámeném remaku Grim Fandanga na Gamescomu nepadlo ani slovo, stejně jako o novém přírůstku k další slavné sérii. Syberia 3 bude. Ale více jsme se od zástupce Anumanu, kteří odkoupili všechna práva na všechny značky od Microids, nedostali ani párem volů.

Ti ostatní

Asylum

Ale zajímavé hry se dělají i mimo velká vydavatelství (byť slovo velký v souvislosti s adventurami má trochu odlišný význam, než je v herní branži obvyklé). Na vskutku osobité prezentaci v hotelovém pokoji nám Thomas Grip z Frictional studios (Penumbra, Amnesia) ukázal fantasticky atmosférickou Somu.

Je to opět hororová adventura z pohledu z vlastních očí, tentokrát nás ovšem zavede pod hladinou moře, kde se bude odehrávat zajímavý příběh s filozofickým přesahem, zaobírající se podstatou vědomí. Nejde se samozřejmě vyhnout porovnání s Bioshockem a to srovnání je pro Somu více než lichotivé, alespoň tedy co se týče atmosféry.

Life is Strange

U hororů na chvilku ještě vydržíme. Argentinské studio Senscape snad již brzy vypustí dlouho vyvíjenou adventuru Asylum. Na nepříliš originální prostředí psychiatrické léčebny se budeme dívat z pohledu vlastních očí ve stylu klasického Mystu.

Popravdě mě hra podle dosavadních ukázek příliš nepřesvědčila, ale ambice jejím tvůrcům nechybí. Jakmile totiž hru dokončí, chtějí spustit další kickstarterovou kampaň na „nejlepší hororovou hru všech dob“. Na podobná velkohubá prohlášení od člověka, který má za sebou k dnešnímu dni pouze budgetovou (leč ucházející) hru Scratches, ovšem nejde příliš spoléhat.

To více věříme projektu Subject 13 od již výše zmíněného Anumanu. Klasická point’n’click hratelnost v lákavém sci-fi prostředí na první pohled připomíná vynikající The Moment of Silence, což je jedině dobře. Na rozdíl od pohádkových a detektivních příběhů je poctivých vědeckofantastických adventur jako šafránu. Navíc na hře dělá Paul Cuisset, což je autor kultovního Flashbacku. Že to tito Frantíci myslí s adventurami vážně, dokládá i téměř hotová A.B.C. murders (česky Vraždy podle abecedy) na motivy detektivek Agathy Christie.

Svůj příspěvek do žánru přidají i Dontnod Entertainement, autoři nedoceněné akční mlátičky Remember Me. Life is Strange si bere inspiraci v její nejlepší části a díky hrátkám s časovou linií nabídne neokoukanou herní náplň a originální hádanky. V Remember Me přetáčení času a s tím spojené přetváření reality fungovalo skvěle, takže není důvod nevěřit, že by se jim to nepovedlo znovu.

Perils of Man

A na závěr ještě nenápadná, nicméně po bližším prozkoumání více než slibná tabletovka Perils of Man. Příběh mladé holky pátrající po svém otci, geniálním vynálezci, nemá nejlepší grafiku, originální příběh ani náročné hádanky, přesto je mu vlastní jisté těžko popsatelné kouzlo.

Na Appstoru je momentálně ke stažení demo, které určitě vyzkoušejte a posuďte sami. Pozitivní je i fakt, že téměř na jistotu se počítá i s PC verzí, jen to bude holt chvilku trvat.

Jak je tedy vidět, nabídka žánru, který už je několik let „mrtvý a pohřbený“, je stále bohatá. Bohužel tentokrát zcela bez české účasti. Našli jste si mezi zmíněnými hrami svého favorita? Podělte se o názory v diskusi.


Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte