Lesní mateřská školka Větvička je první svého druhu v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Lesní mateřinky v ohrožení. Zachránit je může pozměněný návrh zákona

  • 15
Poslanci budou mít šanci zachránit lesní školky a další organizace, které ohrožoval nedotažený návrh zákona o dětských skupinách. Senát kritizovaný návrh pozměnil a vrátil do sněmovny. Nově by registrace k dětské skupině měla být dobrovolná a lesní školky by tak nemusely plnit náročná kritéria vyplývající ze zákona.

Původní návrh zákona, který vzešel po několika letech příprav, by podle kritiků lesní školky v podstatě zlikvidoval. Registrace k dětské skupině by totiž byla povinná, takže lesní školky, ale také další zařízení poskytující péči o děti, by měly rok na to, aby splnily požadavky vztahující se na dětskou skupinu, které zahrnují například hygienické předpisy a nutnost zázemí v pevné budově.

Dětské skupiny

V dětské skupině by podle zákona mohlo být maximálně 24 dětí. Provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče. Zajistit by musel vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek.

Podle pozměněného senátního zákona by registrace k dětské skupině byla dobrovolná a lesní školky a další organizace pečující o předškolní děti by náročná kritéria splňovat nemusely.

Na tahu jsou tedy nyní opět poslanci, kteří mají šanci napravit původní „likvidační“ návrh a přistoupit na senátní změny. Rozhodovat budou v polovině září. Pokud schválí změny navržené senátory, lesní školky budou zachráněny.

Poplach je zbytečný, říká ministryně. Kritici nesouhlasí

Zda nový návrh projde, ale zatím není vůbec jisté. Proti se totiž postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), která by upřednostnila návrh původní. „Snad především, kvůli okruhu povolání, kde v senátním návrhu vypadly profesionální chůvy. Co se týče skautů a dobrovolných hasičů, tak naše právní stanovisko je, že jejich obavy jsou naprosto nesmyslné. Co se týče lesních školek - ty do našeho zákona vůbec patřit neměly, usilují o zařazení do sítě mateřských škol. Nemyslím, že jejich poplach je na místě,“ uvedla pro iDNES.cz ministryně.

Lesní školky

Lesní školky v Česku fungují již pátým rokem. Za tu dobu jich vzniklo na 120, dochází do nich tři tisíce dětí a zaměstnávají asi šest set pracovníků. Pedagogové připravují program, který navazuje na roční období a místo, které se pro daný den stává učebnou pod širým nebem.

Zdroj: Asociace Lesních MŠ

Lesní mateřské školky by v dlouhodobé perspektivě měly přejít pod síť mateřských škol a roční přechodné období podle ministryně na tento přechod stačí. „Já samozřejmě nechci, aby lesní školky fungovat přestaly. Nemyslím si, že senátní verze je velmi špatná, a raději tu než zákon nepřijmout vůbec. Shodujeme se, že lesní školky dále existovat musí, “ dodala Marksová Tominová.

S tím, že by lesní školy během roku stihly přejít pod kategorii mateřských škol zásadně nesouhlasí Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol. „Jsem nemile překvapená, že ministryně stále trvá na tomto. Lesní školky nejsou legislativně ukotvené a do roka ani nebudou. V Česku právní řád nefunguje tak, aby se do roka schválilo cokoli,“ říká Valkounová. „Zákon definuje dětskou skupinu. Je tam jen napsáno, že to je pravidelná péče o děti předškolního věku. Z toho nijak nevyplývá, že se to netýká skautů a podobně,“ dodává Valkounová. 

Děti běhají po lese. Stálé prostory nepotřebují

Původní zákon podle kritiků neohrožuje jen lesní školky, ale také další organizace pracující s předškolními dětmi. „Malí hasiči, skauti, turistické oddíly mládeže, Česká tábornická unie, Liga lesní moudrosti, folklorní sdružení, křesťanská sdružení,“ vyjmenovává předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček organizace, které by návrh ohrozil. Řada z nich totiž nemá prostory, které zákon o dětských skupinách stanovuje. „Spousta z nich se schází například ve vypůjčených prostorách. Často jsou to jednoduché místnosti, kde je třeba umyvadlo, záchod, stůl, ale nemají to hygienické zázemí tak, jak je definováno,“ dodává Sedláček.

Tyto organizace prostory z principu nepotřebují. „Naprostá většina vzdělávacího programu probíhá venku. To znamená, že když jdete do lesní školky, tak se musíte pořádně obléknout, pořádně vybavit a to, co potřebujete, si vezmete s sebou tak, jako když jdete s dětmi na výlet,“ vysvětluje Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol.

„Mateřská, rodinná či komunitní centra vznikají z potřeby místních obyvatel. Reagují na aktuální poptávku, často jsou závislá na dobrovolné práci organizátorů. Mnohde zastávají jedinou volnočasovou, kulturní či vzdělávací možnost pro místní obyvatele. Pestrost práce center je klíčová, a proto by pro velkou část z nich striktní parametry navržené pro dětskou skupinu byly likvidační,“ komentuje Michaela Bernardová z Unie center pro rodinu a komunitu.

Lesní školky nyní spouštějí petici, v níž vyzývají poslance, aby podpořili senátní návrh. Zároveň na začátku září vyhlašují týden otevřených dveří ve všech 120 lesních školkách. Zváni jsou zejména politici, aby se přišli seznámit s tím, o čem budou ve sněmovně rozhodovat.

Petici za lesní školky podpořily i známé tváře:

Dětské skupiny vítají pracující rodiče i zaměstnavatelé

Proč byl vlastně zákon o dětských skupinách navržen? Měl ulehčit zaměstnavatelům i rodičům, kteří chtějí pracovat a nemají kam umístit své děti.

Zřizovateli dětských skupin by mohly být firmy, úřady, obce, vysoké školy, neziskové organizace nebo spolky. V případě registrace by měly daňové úlevy v podobě uznání nákladů spojených s provozem dětské skupiny. Na slevu na dani by měli nárok i rodiče.

Dětské skupiny vítají zaměstnavatelé, kteří o jejich nové zřizování stojí. „Umožnit vznik dětských skupin jako volitelné alternativy považujeme za dobrý kompromis. Pro nás je klíčové, aby mohly začít vznikat co nejdříve,“ uvádí Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video