Cigarety české pobočky společnosti Philip Morris | foto: Philip Morris / koláž iDNES.cz

Senátoři potěšili Philip Morris, dražší cigarety zdaní méně než ty levné

  • 206
Senátorský výbor chce, aby dražší cigarety zdražily méně a levnější více. Novelu zákona hodlá vrátit sněmovně se změnami, které se líbí společnosti Philip Morris.

Ve starobylé Valdštejnově pracovně se v úterý odehrála důležitá bitva o zdražování cigaret, kvůli které krabička cigaret může od příštího roku zdražit o šest až sedm korun místo plánovaných tří až čtyř korun.

To je pro většinu výrobců cigaret děsivá zpráva. Tvrdí, že lidé zvládnou dvoukorunové zvýšení ceny, ale každé vyšší je nutí shánět kuřivo na nelegálním trhu. A to se nehodí ani státu. Navýšení daně totiž nakonec může znamenat nižší příjmy rozpočtu. Philip Morris, jediný tuzemský výrobce, chce, aby co nejméně vzrostla daň na dražší kuřivo, včetně jeho nejprodávanější cigarety na světě – Marlbora.

Hospodářský a zemědělský senátní výbor včera rozhodl navrhnout horní komoře, aby vrátila novelu zákona o spotřební dani do sněmovny, i když čas tlačí. Krabička zdraží o tři až čtyři koruny, jedině, pokud zákon vstoupí v platnost do konce září. Jinak do hry vstoupí kurz slabší koruny a bude nutné počítat s ještě výraznějším zdaněním v korunách.

Senát by ve středu na doporučení výboru měl vložit do novely i daň na zelenou naftu pro zemědělce. Je to zajímavá finta, která zajistí návrat novely do dolní komory a podpoří její tamní úspěch. Senátní postup by měl totiž zabránit ústavní stížnosti na divoké schvalování novely o pohonných hmotách ve sněmovně z července (více čtěte zde). A zároveň protlačí změnu daně na cigarety, kterou předtím sněmovna odmítla.

INFOGRAFIKA: Zdanění cigaret

S minimální daní zahýbala změna kurzu koruny

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová senátorům vysvětlila, že cílem novely nebylo zdražit drahé cigarety více, ale splnit minimální daň v Unii 90 eur za tisíc cigaret. Protože kurz koruny oslabil, bylo nutné ji zvednout.

„Snažili jsme se rozložit zvýšení daně tak, aby stejně zatížilo všechny cenové segmenty. Protože se daň skládá ze tří složek, naprosto stejné rozložení nejde. Koncipovali jsme růst maximálně neutrálně tak, abychom daní nezasáhli do konkurence a nezvýhodnili nějakou skupinu: ani dovozce, ani místního výrobce,“ řekla náměstkyně.

Od senátorů si vyslechla kritiku, že novelou nahrává dovozcům levnějších cigaret, že zákon není připraven dobře. Paradoxně však i za to, že neví, jaký bude další vývoj kurzu koruny k euru.

Ukázalo se, že podobně jako při projednávání ve sněmovně jsou i v senátním výboru pro hospodářství experti přes daně na tabák a výnosy rozpočtu. Senátor Jan Veleba například navrhl zvýšit sazby daní na cigarety jinak, než chce vláda. Jeho argumenty se podobají tomu, co prosazuje společnost Philip Morris. Zdatně mu sekundovali senátoři Jaromír Strnad a Karel Korytář, který navrhl sloučit tabákovou novelu se zelenou naftou a dát šanci změnám ve sněmovně.

Veleba navrhuje zvýšit minimální pevnou sazbu daně na cigaretu na 2,40 Kč, zatímco vláda o tři haléře méně. „To by mohlo přinést státu navíc až 350 milionů korun,“ tvrdí senátor. Jak řekl, chce, aby nebyli zvýhodňováni dovozci.

Jeden z nich vyčísluje dopady. Když se minimální sazba daně zvýší na 2,40 koruny za kus, bude to znamenat nárůst ceny krabičky levných cigaret o čtyři koruny. Přitom vládní novela předpokládá nárůst cen pouze o tři koruny.

„Zato by se paradoxně snížila sazba daně na dražší značky cigaret. Lze tvrdit, že senátní sazby daní zásadně zvyšují ceny tabákových výrobků spotřebovávaných většinou kuřáků, a to jen z toho důvodu, aby kuřáci drahých značek mohli platit méně,“ říká Kamil Provazník, jednatel společnosti Imperial Tobacco.

Náměstkyně Hornochová odcházela ze senátu zasmušile. „Po takto intenzivní a detailní rozpravě není důvod ten zákon vracet a riskovat, že to bude mít velký dopad na obě strany, jak na dovozce, tak na výrobce, prostě na všechny, kteří prodávají cigarety v ČR, tak na státní rozpočet. Nepovažuji to za odpovědné,“ uvedla.

Jestli ve středu senát na návrh výboru přistoupí, měli by o novele opět hlasovat poslanci na řádné schůzi, která má začít 16. září. Zbývá jim souhlas s celou senátní změnou s nadpoloviční většinou přítomných, nebo její svržení silou 101 hlasů či nový začátek a hrozba pokuty z Bruselu.

Podívejte se, jak se vyrábějí cigarety v Kutné Hoře:

19. ledna 2014