Na pražské Kampě je nově zakázán průjezd cyklistům a vozítkům segway. Důvodem...

Na pražské Kampě je nově zakázán průjezd cyklistům a vozítkům segway. Důvodem byly časté stížnosti chodců | foto: iDNES.tv

Chodkyně napadla turistku na segwayi, Praha je chce vyhnat z chodníků

  • 838
V Praze se před zhruba dvěma týdny stala první „dopravní nehoda“ vozítka segway. Chodkyně z něj v Pařížské ulici srazila turistku. Incident se obešel bez zranění. Radnice první městské části ale poté zakázala dvoukolkám značkou vjezd na Kampu a lobbuje, aby je zákon úplně vykázal z chodníků.

„Incident se stal klientce jiné firmy, ale byla jsem přivolána za asociaci provozovatelů segway, abych ho řešila. Nakonec jsme ho policii neoznamovali, protože turistka neutrpěla žádné vážné zranění,“ řekla Zuzana Eliášová z firmy Segway Trip. Útočnice dala cizí turistce jasně najevo, že se jí nelíbí už pouhá jízda vozítka po chodníku. Po incidentu se vzdálila.

V Praze se tak vyhrocuje konflikt mezi chodci a firmami, které turistům nabízejí pro poznávání památek jako dopravní prostředek vozítko segway. Na jaře Ministerstvo dopravy oznámilo, že se připravuje návrh nového zákona, který by segway definitivně řadil do kategorie „chodců“ (více zde). Znamenalo by to, že jezdec na něm smí na chodník. Návrh zákona by měl být hotový do konce roku. Zatím si zákony s vozítkem nevědí rady.

Jak je to v cizině

Londýn - ve Velké Británii je jízda na veřejných komunikacích zakázána. Je povolena jen na soukromých pozemcích

Amsterdam - má podobný status jako moped. Jízda je povolena na cyklostezkách

Vídeň - v hlavním městě Rakouska musí jezdec na segwayi dodržovat stejné předpisy jako cyklista

Norimberk - segway má stejný status jako moped

Proti tomu se postavila radnice Prahy 1, která mohutně lobbuje, aby naopak zákon pohyb segwaye po chodníku výslovně zakázal. Před asi deseti dny radnice vztyčila na začátku parku Kampa dopravní značku „zákaz vjezdu segwayů“, první svého druhu.

Provozovatelé těchto jízd se začali obávat, že radnice jim značkami zakáže jízdu po celém centru. „Kampu teď musíme objíždět po rušné ulici, což je ještě nebezpečnější,“ říká Eliášová. Připojuje absurdní postřeh, že na rozdíl od Kampy nikdo nezakazuje segwayům třeba jízdu po Karlově mostě, ale provozovatelé se mu stejně snaží z rozumných důvodů vyhnout, aby se tam nestřetli s chodci.

Její asociace se podle Eliášové vícekrát snažila dohodnout s radnicí na jasných pravidlech, kde se bude jezdit, aby to vyhovovalo oběma stranám, ale jednání zatím nevedla k jasnému výsledku. Radnice Prahy 1 zatím další rozšíření značek nemá v úmyslu. Čeká na nový zákon a pak stanoví zakázané a povolené zóny pro provoz segwayů.

Kde asi budou, jasně prozrazuje titulek aktuální tiskové zprávy „Chodníky v Praze 1 brzy opustí jezdci na segway“. „Bude to stejný postup jako u vyhlášky zakazující pití alkoholu na veřejnosti,“ předeslal místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek.

Podívejte se na reportáž o zákazové značce na Kampě:

20. srpna 2014

Vznikne kategorie „osobní transportér“?

Praha mimochodem prosazuje, aby segway vytvořil v zákonech úplně novou kategorii „osobní transportér“. To by bylo i v Evropě výjimečné, protože jiná evropská města je vesměs berou buď jako jízdní kola nebo jako mopedy.

Fotogalerie

Podle mluvčího Ministerstva dopravy Martina Nováka ještě konečné rozhodnutí o zákoně nepadlo. „Stále se nacházíme v rovině odborných debat,“ uvedl Novák. Ministerstvo se však stále brání vyhradit segwayům pouze silnici. Ve hře je podle Nováka i možnost, že budou vozítka povolena na chodníku jen v pomalejším módu „chodec“, kdy je omezená rychlost zhruba na osm kilometrů v hodině. Některé firmy ho už dnes stejně používají. 

Mluvčí Novák si mimochodem neodpustil kritiku poněkud nesrozumitelné značky, kterou se omezuje provoz segwayů na Kampě. „Pokud by některá obec potřebovala konzultaci, jsme k dispozici. Značení na Praze 1 pravděpodobně rozumí jen jeho autoři. Na občany to může působit spíše jako nová vlna abstraktního umění,“ poznamenal Novák.