St. Louis se loučilo se zastřeleným černochem velkými slovy i hudbou

  • 197
V americkém St. Louis se lidé rozloučili s černošským mladíkem Michaelem Brownem, jehož smrt před dvěma týdny odstartovala masové nepokoje. Během bezmála dvě a půl hodiny dlouhého obřadu zazněla slova útěchy pro rodinu i burcování za boj o práva americké černošské komunity.

Rozloučení se zesnulým černošským mladíkem se odehrálo v baptistickém kostele v St. Louis, pietní akt byl veřejný. S Brownem se přišlo rozloučit nejméně 2 500 lidí, kteří zaplnili všechna místa v kostele, píše server CNN

Za zvuků gospelu do kostela krátce po páté hodině odpoledne SELČ vstoupila Brownova rodina a nejbližší příbuzenstvo. Reverend Al Sharpton, který celý pietní akt zorganizoval, všem přítomným sdělil, že rodina Browna si nepřeje, aby se během rozloučení v prostorách kostela fotografovalo.

Po usazení všech přítomných z pódia z úst trojice duchovních zazněly tři krátké pasáže z Nového zákona. Jeden z vystupujících namísto z tištěné Bible předčítal přímo z telefonu. Emocionální přednes přerušovalo aplaudování všech přítomných a spontánní potlesk.

Následně na pódium vystoupali přátelé zesnulého. „Pokud bychom měli víc tady toho,“ prohlásila jedna z kamarádek Browna a ukazovala směrem k zaplněnému kostelu, „mohli bychom mít méně toho,“ dodala a ukázala na rakev Browna. Michael byl podle ní velký chlap, milý, s něžnou duší a v den, kdy zemřel, „byl venku a hlásal slova Ježíše Krista“.

Pár dní před smrtí se jí prý svěřil, že se mu zdálo o tom, jak umřel. „Viděl jsem obrazy smrti. Viděl jsem krvavá prostěradla, jak visí na šňůře na prádlo,“ svěřil se Michael své kamarádce.

Reverend Sharpton požaduje spravedlnost

Reverend Charles Ewing posléze přednesl krátkou modlitbu a zamyšlení věnované rodině Browna. Osobní tón piety následně vystřídalo celonárodní burcování z úst reverenda Ala Sharptona. Ten opětovně vyzval ke spravedlivému prošetření celého případu. „Tohle není o nás, tohle je o spravedlnosti,“ zaburcoval Sharpton směrem k přítomným. Černošská komunita ve Fergusonu ovšem podle něj rozhodně není proti policii. „Policii respektujeme,“ ubezpečil Sharpton.

Zároveň dodal, že děti ve Fergusonu nedokáže ochránit nikdo jiný, než obyvatelé Fergusonu. Všechny přítomné vyzval k občanské angažovanosti a k boji za lepší Spojené státy. „Nezáleží mi na tom, jestli jste bohatí, nebo ne. Jestli jste studovaní, nebo ne,“ prohlásil za bouřlivého potlesku Sharpton. „Neměli bychom sedět a dělat, jako že je všechno v pořádku,“ myslí si.

Sharpton na závěr svého vystoupení vyzval trojici ministrantů, aby přednesli krátké modlitby adresované rodině. Během modlitby se všichni lidé v kostele drželi za ruce. „Doufám, že se držíte za ruku s někým, koho nemáte rádi,“ zavtipkoval Sharpton. Po modlitbě vyzval přítomné, aby jejich případné demonstrace v následujících dnech byly poklidné a bez násilností. Rodina se posléze vydala na místní hřbitov, kde během večerních hodin SELČ proběhne samotný pohřeb Browna.

Na rakvi s ostatky mladíka během obřadu ležela baseballová čepice místního klubu St. Louis Cardinals, jehož byl Brown fanouškem. To dokazovala i jedna z vystavených fotografií. Stejnou kšiltovku měl na hlavě, když byl zabit.

V programu, který dostali všichni přítomní, byly otištěny i krátké dopisy, které rodiče adresovali zesnulému Brownovi. „V den, kdy si přišel na tento svět, jsem věděla, že mi Bůh seslal požehnání a tím požehnáním jsi byl ty," napsala matka Browna Lesley McSpadden. „Vždycky jsem ti říkal, že nikdy nedovolím, aby se ti něco stalo. To teď bolí nejvíc, že jsem tě nemohl ochránit,“ dodal otec Browna. Oba rodiče během samotné pietní akce k přítomným přímo nepromlouvali.

Pietního aktu se kromě rodiny a stovek obyvatel Fergusonu účastní také někteří politici či aktivisté. Americký prezident Barack Obama vyslal do St. Louis tři své poradce, informovala agentura Reuters.

Lidé před kostelem zpívali hymnu za občanská práva

Mezi truchlícími byl také Will Acklin, který přijel až ze státu Arkansas. „Když jsem to slyšel, cítil jsem, že musím přijet a projevit svou úctu,“ řekl agentuře AP 63letý černoch, jenž tvrdí, že má z dětství zkušenosti s policejní šikanou.

Před kostelem už před zahájením obřadu lidé zpívali hymnu amerického hnutí za občanská práva We Shall Overcome. Pokojná atmosféra podle agentury Reuters ostře kontrastovala s násilnými protesty ve Fergusonu v minulých dnech.

Smrt osmnáctiletého Michaela Browna zůstává i po dvou týdnech obestřena nejasnostmi. Podle rozlícené veřejnosti byl mladík zastřelen, přestože dal ruce nad hlavu a nekladl odpor. Jiní říkají, že začal prchat, když jej zastavil policista. Podle policie se odehrála mezi Brownem, jeho komplicem při krádeži a zasahujícím strážcem zákona roztržka (více o případu se dočtete zde).

V prvních dnech po incidentu policie odmítala navzdory nátlaku veřejnosti prozradit jméno policisty, který Browna zastřelil. Později se ukázalo, že jím je osmadvacetiletý Darren Wilson. V polovině října se rozhodne, jestli kvůli smrti černošského mladíka stane před soudem. 

Zastřelený Michael Brown krátce před svou smrtí kradl v obchodě:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video