Islamisté z Boko Haram vyhlásili chalífát. Utrhli si kus Nigérie

  • 93
Šéf islamistů z radikálního hnutí Boko Haram vyhlásil ve městě Gwoza na severovýchodě Nigérie islámský stát. Území nedaleko kamerunských hranic už podle něj nemá s africkou zemí nic společného. Podle nigerijské armády jde o snůšku nesmyslů.

„Děkujeme Alláhovi, který našim bratrům v Gwoze umožnil zvítězit a učinil město součástí islámského chalífátu,“ oznámil na zveřejněném videu vůdce islámských radikálů Abubakar Šekau. Citovala nahrávku televize al-Arabíja.

Abubakar Šekau, šéf islamistů z radikálního hnutí Boko Haram

„Této zemi říkají Nigérie, my jsme ovšem v islámském chalífátu, který s Nigérií nemá nic společného,“ dodal šéf teroristické skupiny. Během natáčení jej doprovázela pětice ozbrojenců.

Video trvá 52 minut, dvacetiminutový záznam Šekauova proslovu následují záběry z pouličních bojů. Kromě přestřelek ukazuje také odpalování raket v režii islamistů nebo popravy civilních obyvatel.

Nigerijská armáda tvrzení islamistů tvrdě odmítla. „To prohlášení je naprosto nesmyslné. Suverenita a územní celistvost Nigerijské federativní republiky nebyly porušeny,“ uvedla v prohlášení.

V bojích s Boko Haram padlo už 10 tisíc lidí

Gwozu, administrativní centrum státu Borno, islamisté obsadili už na začátku srpna. Boko Haram ovládá na severovýchodě země i řadu dalších měst, odkud se stáhla nigerijská armáda. Jak píše místní deník Vanguard, vedle rozsáhlých oblastí na severu i jihu státu Borno se islamisté zmocnili také nejméně jednoho města v sousedním státu Yobe.

Členové radikálního hnutí rozpoutali v poslední době nevídanou vlnu násilí, která se ze severovýchodních států Borno, Yobe a Adamawa začala přelévat i do hlavního města Abuja. Jen za letošní rok zabila skupina při zhruba stovce teroristických útoků více než tři tisíce lidí.

Od roku 2009 zemřelo v bojích mezi Boko Haram a nigerijskou armádou více než 10 tisíc lidí. Řada analytiků upozorňuje, že strategie skupiny se posunula od gerilových praktik k dobyvačným tažením.

Spojené státy šéfa islamistické skupiny již dříve označily za celosvětového teroristu. Na jeho hlavu je vypsaná odměna ve výši sedmi milionů dolarů, v přepočtu téměř 150 milionů korun. Koncem května zařadila hnutí na seznam teroristických organizací také Rada bezpečnosti OSN.

Z Nigérie utekly stovky vojáků, míří do Kamerunu

Po bojích s hnutím Boko Haram uteklo asi 480 nigerijských vojáků do sousednígo Kamerunu. V pondělí o tom informovala kamerunská armáda. Jak upřesnila agentura AFP s odvoláním na místní obyvatele, islámští ozbrojenci ve značném počtu napadli vojenské a policejní stanice v nigerijském městě Gamboru Ngala u kamerunských hranic a přiměli tisíce lidí k útěku.

Útok začal v ranních hodinách, kdy ozbrojenci zaútočili na hlavní policejní stanici a vojenskou základnu známou jako Tábor Harmonie. „Střelba sílila. Většina lidí uprchla do Kamerunu,“ citovala agentura AFP svědky.

Kamerun 18. srpna oznámil, že uzavřel hranici s Nigérií, aby své území ochránil před šířením eboly. Jen málokdo ale věří, že má Kamerun k dispozici dostatek prostředků, aby mohl uzavřít všechny hraniční přechody na hranici dlouhé 1600 kilometrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video