VE SKLUZU. Plzeňský kapitán David Limberský zastavuje skluzem slávistický útok....

VE SKLUZU. Plzeňský kapitán David Limberský zastavuje skluzem slávistický útok. Z této akce sice domácí fotbalisté gól nedali, ale utkání stejně vyhrála 1:0. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Slavia - Plzeň 1:0, šlágr o první místo rozhodla Zmrhalova hlavička

• 224
Vydařený úvod ligového ročníku pro fotbalovou Slavii pokračuje. V pátém kole doma v Edenu porazila Viktorii Plzeň 1:0 a minimálně do nedělního večera se vrátila na první místo v tabulce. Rozhodující gól dal ve druhém poločase po rohovém kopu hlavou Zmrhal.

Na zaplněné severní tribuně, odkud tradičně fandí skalní slávističtí příznivci, se rozhořely bengálské ohně. Běžela 66. minuta a fanoušci oslavovali jediného střelce zápasu.

"Jaromír! Zmrhal!"

Jedenadvacetiletý slávistický odchovanec, kterého v tu chvíli měl hlídat Bakoš, u vzdálenější tyče vyskočil na centr z rohového kopu a hlavou poslal míč do brány - 1:0.

Eden, kam dorazila rekordní návštěva sezony 11 003 diváků, bouřil. K oslavám měli fandové i fotbalisté důvod. Vždyť Slavia završila výborný vstup do sezony, ve kterém z pěti zápasů čtyřikrát vyhrála a kraluje nejvyšší soutěži.

Z prvního místa ji ještě může sesadit Sparta, kterou malé pražské derby proti Dukle čeká až v neděli večer. Pokud letenský rival vyhraje o tři a více gólů, dostane se do čela tabulky.

Ohlasy po utkání:

Slavia nebyla lepší než Plzeň, ale jako už tradičně v tomto ročníku působila agresivněji, hladověji, důrazněji. Právě tento styl ji drží daleko od sestupových starostí, které měla až do posledního kola minulého ročníku.

Přálo jí také štěstí. Plzeň trefila tyč, břevno a několikrát výborně zasáhl brankář Hrubeš. Možností na otevření skóre nebo vyrovnání měla dost. Třeba když...

...Pilař prokličkoval až na hranici pokutového území a pravačkou nebezpečně vystřelil. Slávistický gólman Hrubeš se však položil na zem a levou rukou míč vyrazil.

...Kolář po Hrošovského centru hlavičkoval do břevna.

...Bakoš z přímého volného kopu obstřelil zeď a trefil levou tyč.

...Kolář podruhé v zápase hlavičkoval, ale výborně refelexivně zasáhl Hrubeš.

...Řezník ve skluzu vystřelil, těsně před brankovou čárou však zasáhl obránce Nitrianský.

...rozhodčí Zelinka odpískal Nitrianského ruku, ale místo penalty nařídil přímý volný kop.

Plzeň, kterou vedl ještě nedávný slávistický trenér Koubek, se v koncovce trápila. To Slavia se soustředila na defenzivu a vyrážela do rychlých protiútoků.

Ale k největší šanci ji v prvním poločase pomohl plzeňský kapitán Limberský, jehož zaváhání mohl využít Vukadinovič. Kousek za hranicí pokutového území však vystřelil jen doprostřed brány, kde stál připravený gólman Kozáčik.

Slavii to však nakonec vadit nemuselo. Stejně jako to, že si jinak moc šancí nevytvořila. Ve druhém poločase se totiž prosadil Zmrhal a Slavia v duelu o první místo sesadila svého soupeře z čela.

Diváci za to pak svým oblíbencům tleskali ve stoje.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37