Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Jste pro nás bezcenní, tvrdí vývojářské studio o zákaznících

  • 74
Společnost Puppy Games poodhaluje pohled do zákulisí herního prodeje a naznačuje, že Steam pro menší vývojáře není jen výhra. Autor vystupující pod přezdívkou Cas má stávající situace plné zuby a nehodlá o ní již mlčet.

Na webu společnosti tak zveřejnil příspěvek, ve kterém rozebírá problémy nezávislých vývojářů a zákazníkům v něm vzkazuje: "Jste pro nás bezcenní." Vysvětluje to na názorném příkladu, podle kterého na začátku milénia cena jejich her odpovídala zhruba čtyřem stům korun.

"Některým vývojářům se s touto cenovkou vedlo vážně dobře. Většině z nás ne a vydělávali jsme si na pivo. Ale hry jsme vytvářeli i nadále, protože nás to bavilo, i když naše tituly nikdo nechtěl. A když jsme získali zákazníka, mohli jsme se o něj starat jako o šlechtu," píše Cas.

Podle vývojáře lidé za tu cenu pochopitelně očekávali, že věci poběží bez problémů. Pro vývojáře to zároveň byly i příjmy, které jim umožňovaly trávit čas jako technická podpora pro zákazníky. Cas však tvrdí, že většinu problémů způsobovaly špatné ovladače nainstalované na počítačích.

"Dělo se tedy to, že jsme trávili nezanedbatelnou část času, který jsme mohli využívat na tvorbu nových her a vydělávání peněz, opravou zákaznických počítačů. Ze srandy jsme tak říkávali, že jsme vám hru prodali za dolar a zbylých devatenáct byla podpora." Cas dokonce tvrdí, že při propočtu časových nákladů na jednotlivé prvky to i odpovídalo.

Vývojáři se tak spoléhali na to, že hry prodají dostatečnému počtu zákazníků, kteří podporu potřebovat nebudou. A na celém procesu tak něco vydělají. Svět se však změnil s nástupem digitální distribuce Steam. "Závěr byl, že hodnota nezávislých her spadla ze zhruba čtyř set na přibližně dvacet korun a to s jen několika málo výjimkami," vysvětluje vývojář.

Steam podle něj umožňuje prodat spoustu titulů, ale pouze s cenou nižší než v přepočtu 200 korun. "Technicky Valve nediktuje ceny, o které si říkáme. Ve skutečnosti to tak je. Naprosto. Jen se o tom nemluví. Řekl bych, že o tom nikdo mluvit nesmí."

Další změnu dynamiky nastolil trend balíků Humble Bundle. V tom je možné získat základní sadu her za libovolný příspěvek, či rozšířený balík při platbě vyšší částky, než je stávající průměr. "Najednou čelíte obrovskému problému. Prodali jste čtyřicet tisíc her. Ale vydělali jste pouze na přežití dvou týdnů na plný úvazek, protože každou prodáváte za dvě koruny."

V souvislosti s tím se prý na vývojáře obrací stovky lidí, kteří najednou chtějí opravit i počítač. A společnost následně očekává, že hodnota podobných her odpovídá jednomu dolaru.

"Mají být za dvě stě korun, ale za tu cenu je nikdo nekupuje. Oni je kupují s 90% slevou, když se objeví na Steamu. Přežíváme jen díky laskavosti těchto slev, které jsou čistě pod kontrolou Valve. Na míře našeho marketingu v současné době nezáleží, náš přítok peněz ovládá Valve."

To prý vývojáře vede k závěru, že jsou pro ně zákazníci bezcenní. V minulosti totiž fanoušek mohl koupit čtyři hry a při 400 korunách za kus to ve finále odpovídalo šestnácti stům. "Váš počítač jsme museli opravit jen jednou, takže ty další čtyři hry umořily úvodní náklady na technickou podporu."

Nyní však podle Puppy Games jedna hra odpovídá dolaru a při nákupu čtyř her tak jednotlivec přinese čtyři dolary. "Poté, co si svůj podíl vezmou Valve a výběrčí daní, vaše hodnota neodpovídá ani polovičnímu hrnku kafe." V takové situaci je prý jakákoliv technická podpora ztrátová.

"Ale nesmíme o tom mluvit, protože se kvůli tomu zákazníci cítí špatně. Všichni si myslí, že pro nás mají nesmírnou hodnotu. Veselé je, že mají. Bez zákazníků jsme mrtví, bezdomovci žijící v banánové krabici. Ale individuálně jste jako mravenci. Všichni vývojáři to tajně vědí a nemluví o tom."

Firma tak dochází k závěru, že je lepší veškerou technickou podporu ignorovat. Puppy Games dokonce věří, že řada vývojářů jejich článku využije ke zlepšení vlastní image. Údajně budou jako rytíři na bílém koni, kteří hájí zájmy zákazníků. "Ale jí i oni víme, že to dělají jen proto, že je to ještě temnější strana veřejných vztahů."


Témata: Valve