RECENZE: Nové filmové Želvy Ninja zdětinštěly a cílí na předškoláky

  • 26
Zmutovaní plazi znalí bojového umění a komiksoví hrdinové dětství se vracejí do kin. Předělávka filmu Želvy Ninja přidala pouze 3D a pár modernizovaných hlášek včetně Harryho Pottera.

Po celém světě je zná několik generací, každá jinak. První Želvy Ninja objevila roku 1984 v komiksu, o tři roky později v animovaném seriálu, jenž k nám dorazil se zpožděním. Od 90. let vznikaly i filmy, jiné seriály, počítačové hry; zkrátka zmutovaní želví dorostenci, kteří ovládají bojová umění a milují pizzu, patří k hrdinům dětství.

To ovšem neznamená, že by museli sami zdětinštět, a přesně to se jim stalo v novém filmu Želvy Ninja, jenž po úspěšném zahraničním startu právě přichází do Česka. Je opatřen dosti zbytečnou trojrozměrnou verzí a k ní českým dabingem, jehož rozverné hlásky občas zní jako směs Muzikálu ze střední a Studia Kamarád.

Také se chlubí, že někdejší herce v maskách nahradil metodou motion capture neboli nasnímaným lidským pohybem převedeným do digitálního modelu, jenže to dávno není žádná novinka, od slavného Gluma z Pána prstenů si ji půjčila i česká Saxána. Pravda, želví hrdinové díky ní vypadají dobře, ale to už se u trikových hollywoodských produkcí považuje za samozřejmost.

A dál?

Dál nic. Historka s mírnými obměnami zůstala, vedle čtyř plazích bojovníků nechybí jejich krysí mistr ani kamarádka reportérka, jejíž představitelka Megan Foxová si za každé situace hlídá hlavně umně aranžovanou hřívu. Hlavní zlosyn hovoří dunivě a William Fichtner coby jeho klíčový poskok působí unyle, v krimi Bez hranic se rozhodně cítí víc na koni. I Whoopi Goldbergová v roli novinářčiny šéfky je tu jen do počtu. Ostatně o herce nejde, hlavní jsou „želváci“, jejichž původ i poslání vyloží v úvodu komiksové leporelo se vznosnými projevy - a pak reportérka znovu, ještě několikrát každému, koho zrovna potká.

Z filmu čiší okatá sázka na nostalgii, vděčnou smířlivost divákovy paměti, nicméně zároveň skoro hmatatelně líčí nástrahy na pokolení novější éry. A pro ně halí životní styl hrdinů z kanálu do moderních reálií. Nestačí mobily a počítače, i hacker se v želvím světě najde; hlavně však snaživě veselé průpovídky odkazují tu k současné muzice - Natočíme hiphopové vánoční album, tu k Harrymu Potterovi - Tohle jsou naše Bradavice. Jestliže se želvy odjakživa pokládají za teenagery, tentokrát své publikum vidí v daleko nižších věkových skupinách. Současně však v úporné aktualizaci vnějších znaků jinak neměnné základní zápletky lze vyčíst obchodnický záměr: až si děti najdou náhradu za rap i Bradavice, stačí jejich příští idoly dosadit do dalších a dalších verzí Želv Ninja.

Želvy Ninja

40 %

USA, 2014, 101 min

režie: Jonathan Liebesman

hrají: Megan Fox, Jeremy Howard, Will Arnett, Jesse McCartney, Whoopi Goldberg, Jason Marsden, Greg Cipes, Alan Ritchson, Noel Fisher, William Fichtner, Johnny Knoxville, Tony Shalhoub, Minae Noji, K. Todd Freeman, Abby Elliott, Pete Ploszek

Kinobox: 61 %

IMDb: 5.8

Možná by pak stálo za úvahu najmout alespoň o milimetr osobitějšího filmaře, což je ve srovnání se strůjcem premiérového kousku Jonathanem Liebesmanem vlastně každý.

Režisér, jehož vypravěčské limity plně vyčerpaly Světová invaze a Hněv Titánů, zná jen velebné řeči, rádoby žertovné pšouky, dramaticky burácející hudbu včetně za vlasy přitažených chórů a zběsilé střihové „bafání“ zpoza rohu. Navíc tak dělá medvědí službu akci, protože jedinečné kouzlo bojových umění nepostihne zmatečný propletenec rychlých úderů kdesi v temnotě, nýbrž nápaditá baletní choreografie a la Jackie Chan. Jenže ten tu právě není.

Pokračování nynější předělávky Želv Ninja už se ohlašuje na červen 2016. Pokud dopadne stejně, pak skutečný ctitel legendy po návratu z kina vyhledá stařičké kazety s původním seriálem, který nadsázku neučesával pro předškoláky; prostě ji měl.