Články z produkce státní agentury KCNA přebírají všechny severokorejské deníky, rozhlas i televize. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Češi velebí Kima a mají dvě komunistické strany, píše tisk v KLDR

  • 690
V Praze působí hned dvě komunistické strany a místní si každoročně připomínají narozeniny Kim Ir-sena. Takový obrázek si o Česku udělají Severokorejci ze státních médií. Patří v nich mezi nejčastěji zmiňované evropské země. Pohled na severokorejský tisk ukazuje, že tuzemsko slouží propagandě totalitního režimu.

„Sedmého května byla v Praze s náležitým obřadem zahájena činnost Českého výboru pro připomenutí prezidenta Kim Ir-sena. U příležitosti dvacátého výročí prezidentova úmrtí se výbor rozhodl uspořádat od prvního června do desátého července řadu různorodých politických a kulturních akcí,“ hlásila letos na jaře státní agentura KCNA. Články z její produkce přebírají všechny severokorejské deníky, rozhlas i televize.

Evropa ve zprávách KCNA

1. Rusko (7069)
2. Velká Británie (1785)
3. Německo (1606)
4. Itálie (1161)
5. Francie (1028)
6. Švýcarsko (985)
7. Polsko (780)
8. Česko (758)
9. Rumunsko (755)
10. Bulharsko (748)

Počty všech zpráv Korejské centrální zpravodajské agentury, které zmiňují příslušné státy od ledna 2000 do července 2014, zjistil redaktor iDNES.cz s pomocí webové aplikace STALIN (zkratka pro STatistical Analyzer of Language In North Korean Propaganda).

Tuzemští příznivci Kim Čong-unova režimu se skutečně několikrát sešli, naprostá většina Čechů však neměla o vzpomínkových akcích ponětí a žádnou reportáž z nich nakonec nepřinesla ani samotná pchjongjangská agentura.

Když se pak KLDR na začátku léta ponořila do smutku a Severokorejci na náměstích truchlili za dvacet let mrtvého vůdce, přinesla agentura další ohlas z Česka. Její redaktoři čtenářům zprostředkovali údajný projev Josefa Gottwalda.

Předseda obvodního výboru KSČM pro Prahu 6 se podle Pchjongjangu nechal slyšet, že Kim Ir-sen byl „velkým vůdcem korejského lidu, kterého progresivisté po celém světě bezmezně uctívají za vybudování strany, armády a státu“. Kimovi novináři jeho řeč otiskli společně s projevy komunistů z Bangladéše a Tádžikistánu.

Gottwald ovšem podle svých slov nic takového neřekl. „K tomuto tématu jsem nikdy nehovořil, takže takový výrok nikde nemohl zaznít,“ vysvětlil iDNES.cz s tím, že by jej samotného zajímalo, jak k němu Severokorejci přišli.

Počty zpráv o Česku ve zpravodajském servisu agentury KCNA

Článek o Česku každý třetí den

Ačkoli Česko obecně na stránky světového tisku příliš často neproniká, severokorejští čtenáři najdou podobné zprávy z tuzemska ve státních médiích až překvapivě často. Za posledních čtrnáct let mu agentura KCNA věnovala víc než 750 článků.

V žebříčku evropských zemí je to vysoce nadprůměrné číslo. Pokud totiž nepočítáme značně protežované Rusko, připadá na každý z evropských států v průměru 347 zpravodajských textů. V rámci Evropy patří Česku osmá příčka, s přehledem předběhlo například Španělsko (556 zmínek). Pozadu zůstává i hospodářskou krizí zmítané Řecko (154) nebo Kosovo, o jehož nezávislost se už dlouhá léta vedou mezinárodní spory (15). A třeba sousednímu Slovensku se KCNA od přelomu tisíciletí věnovala pouze 219krát.

Zprávy o Česku v číslech

Nejvíce textů o Česku přibylo za poslední čtyři roky, například v roce 2010 o něm státní agentura psala v průměru zhruba každý třetí den. Zatímco počty článků meziročně kolísají, samotný výběr témat se příliš nemění.

„Existuje tam jednoduchá agenda - poskytovat takové zprávy, které podporují stávající režim. Českou republiku můžeme vnímat jako prostředek k dosažení cíle, neboť v takových případech je naše vlast jako taková zmiňována jen okrajově a účelově,“ řekl iDNES.cz Michal Kraus z Česko-korejské společnosti.

Česká politika dle Pchjongjangu: KSČM, KSČ a nikdo další

Nejoblíbenějším tématem zpravodajských článků o Česku jsou vzpomínkové akce na počest některého z bývalých vůdců Pchjongjangu. Češi podle agentury letos již devětkrát vzpomínali na „věčného prezidenta“ Kim Ir-sena nebo jeho syna, který Severokorejcům vládl do roku 2011.

O publicitu se Česku stará spolek přátel KLDR

Výroky českých komunistů se podle Michala Krause v severokorejských zprávách objevují, pokud se dají využít k upevnění pozitivní image totalitního režimu. „Ze stejného důvodu agentura KCNA ve svých výstupech zmiňuje i levicově orientovaný spolek Pektusan, též známý jako Společnost česko-korejského přátelství,“ všímá si expert.

Pektusan na svých webových stránkách prezentuje materiály, kterými aktivně oslovuje a podporuje Severní Koreu a tamní režim. Ze strany KCNA se proto podle odborníka na česko-korejské vztahy jedná o vděčný zdroj zpráv.

„Některé články jsou dokonce zaměřené výhradně na konkrétní příspěvky Pektusanu," upozorňuje Kraus.

Redakce iDNES.cz se neúspěšně snažila se členy spolku spojit. Na webových stránkách žádný oficiální kontakt není. Telefon, který se redakci podařilo získat, byl po několik dnů nedostupný.

Tuzemsko si rovněž údajně připomíná celou řadu korejských státních svátků, například Den zářící hvězdy. Ten připadá na šestnáctý únor, kdy celá KLDR slaví nedožité narozeniny Kim Čong-ila.

Název zmíněného svátku se však podle databáze Newton, která uchovává elektronické verze článků z většiny tuzemského tisku, rádií i televizí, letos v českých médiích objevil jen jednou, a to v nepříliš lichotivém kontextu:

„Zatímco všude na světě se slaví Valentýn, komunistická Korea oslavuje blížící se Den zářící hvězdy, tedy narození zesnulého Kima, který nelítostně zemi vládl 17 let. Žezlo po něm převzal jeho syn Kim Čong-un, který v sobě diktátorské geny rozhodně nezapře,“ líčila letos v únoru redaktorka televize Nova v hlavní zpravodajské relaci.

Neméně zajímavý pohled na Česko nabízí i zpravodajství z místní politiky. KCNA totiž monitoruje výhradně komunistické strany, a to hned dvě.

Parlamentní KSČM doplňuje Komunistická strana Československa, kterou v roce 1995 „obnovili“ někdejší straníci nespokojení s vývojem po roce 1989. Před dvěma lety získala v krajských volbách celkem 0,55 procenta hlasů a do Poslanecké sněmovny vůbec nekandiduje. Severokorejská média přesto „nové“ KSČ věnují náležitou pozornost.

„Samozřejmě nelze vyloučit, že na základě těchto zpráv vzniká v Severní Koreji záměrně pokřivený obraz o politické situaci v Česku a vztahu občanů ke KLDR,“ podotýká Kraus.

Severokorejci si v prosinci 2013 připomněli výročí úmrtí Kim Čong-ila:

8. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video