Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Lékaři odmítají ošetřit pacienty s HIV. Mohou si za to sami, říkají

  • 799
Lidé nakažení virem HIV musí každému lékaři sdělit svou diagnózu. Doktoři je však ze strachu odmítají ošetřit a pro HIV pozitivní je tak obtížné sehnat praktického lékaře či zubaře. Pacienti jsou chováním zdravotníků natolik znechuceni, že si sexuálně přenosné choroby léčí sami doma.

„Hlavně ze strany zdravotníků je to iracionální, protože i laici vědí, že se při společenském styku infekce nepřenáší,“ řekl právník z České společnosti AIDS pomoc Jakub Tomšej na besedě o diskriminaci HIV pozitivních, jež se uskutečnila během festivalu Prague Pride, který v sobotu vyvrcholil velkým průvodem.

Na předsudky zdravotníků naráží i šestatřicetiletý Tom, který se debaty v rámci festivalu také zúčastnil. „Naši doktoři se řídí zákony z 80.let, které neodpovídají moderní liberální době. V ambulanci vás čeká výslech, kázání o promiskuitě jako o něčem neetickém,“ říká. Pacienti jsou podle něho z chování lékařů mnohdy natolik znechuceni, že si raději sexuálně přenosné choroby léčí doma – antibiotika se dají sehnat na internetu.

Virus HIV se v Česku šíří převážně v gay komunitě a každým rokem přibývá patnáct procent nových pacientů. Celkově je evidováno přes dva tisíce nakažených, ve skutečnosti jich je podle odhadů až desetkrát tolik. Nejvíc nakažených je v Praze a ve Středočeském kraji. Vysoká čísla mají také kraje Jihomoravský, Moravskoslezský a severozápadní Čechy. 

Právě snaha zbavit tyto lidi stigmat se letos stala hlavním tématem festivalu hrdosti homosexuálů.

Češi ztratili z AIDS respekt

Mnoho HIV pozitivních lidí bez problémů pracuje, ale jiná situace nastává, pokud se zaměstnavatel o jejich nákaze dozví. 

„Většinou pak čelí silné negativní reakci, pomluvám, urážkám a výzvám k odchodu,“ popsal na besedě Michael Jettmar z pražského Domu světla. Podle něj mají lidé představu, že HIV pozitivní by měli chodit jen se stejně postiženým partnerem. A také je traumatizuje častý názor, že si za nákazu může automaticky každý sám. 

Prague Pride

Prahou pochodovali gayové a lesby, šéf lidovců demonstroval za rodinu

Ať je to jakkoli, obecně Češi ztratili z nemoci AIDS respekt. Díky pokroku medicíny a kvalitním lékům lze nástup onemocnění oddálit o desítky let a zmírnily se i vedlejší účinky. 

A proč se nákaza šíří zejména mezi homosexuály? Podle vedoucího AIDS centra pražské Bulovky Ladislava Machaly je to dáno jednak tím, že homosexuální praktiky usnadňují přenos, a jednak promiskuitním chováním. „Já ale vždy zdůrazňuji, že se nákaza šíří především mezi promiskuitními lidmi, ať už jsou gayové, nebo heterosexuálové,“ říká docent Machala.

S léčbou je třeba začít brzy

I když každý infikovaný podepisuje, že byl seznámen s pravidly včetně povinnosti informovat svého sexuálního partnera, někteří se chovají naprosto nezodpovědně.

„Prototypem pacienta je mladý gay. Mezi těmito lidmi existují jedinci, kteří o své nákaze vědí a bezohledně ji šíří třeba v klubech. No a pak jsou ti, kteří to o sobě nevědí. Lidé, kteří měli rizikový styk, by se měli nechat testovat, aby nákazu nešířili dál a aby se nepropásla doba k léčení,“ říká Machala.

Léčba se totiž zahajuje dávno předtím, než se nemoc rozvine, tedy v podstatě preventivně. V této fázi stojí asi 30 tisíc korun měsíčně. Léčení rozvinuté choroby AIDS pak i statisíce.

HIV pozitivní dnes vedou normální rodinný život:

16. srpna 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue