Ještě před třiceti lety byl Ferguson téměř výhradně bělošské město. Postupně se

Ještě před třiceti lety byl Ferguson téměř výhradně bělošské město. Postupně se sem začaly stěhovat černošské rodiny ze St. Louis. V současnosti tvoří černoši 70 procent obyvatel. Na složení městské rady ani policejního sboru to však není znát. Místní černoši proto žádají spravedlnost (17. 8. 2014). | foto: AP

Černé město, bílá radnice. Za rasové nepokoje může i nechuť volit

  • 214
V americkém Fergusonu, kde se kvůli zastřelení mladíka tmavé pleti bouří černošská komunita, panuje rasové napětí už léta. Ovšem nebylo tomu tak vždy. Ještě před třiceti lety zde žily téměř výhradně bělošské rodiny.

Fergusonem zmítají masivní rasové nepokoje od minulého týdne, kdy místní policista zastřelil neozbrojeného černocha Michalea Browna (více čtěte zde). Incident v dlouhodobě napjaté atmosféře posloužil jako rozbuška násilných nepokojů a demonstrací.

Kořeny tohoto napětí sahají až do začátku dvacátého století. St. Louis, na jehož předměstí se Ferguson nachází, se v té době ocitlo na trase černochů, kteří z jihu migrovali za prací do továren v Detroitu a Chicagu. Řada z nich však na sever USA nedorazila a usadila se v St. Louis, píše The New York Times.

Realitní kanceláře a vedení města se tehdy domluvily a stejně jako v dalších měste USA držely lidi tmavé pleti jen v centru, zatímco předměstské oblasti zůstaly čistě bílé. Využívaly k tomu tzv. zónování a různé vyhlášky.

Když byla v sedmdesátých letech většina těchto omezení zrušena, začaly se černošské rodiny stěhovat i do předměstských oblastí a běloši se posunuli ještě dále od centra. Spousta předměstských čtvrtí tak v té době „změnila barvu“. To byl také případ Fergusonu, tehdy poklidného města s rozlehlými parky a úhlednými cihlovými baráčky obývanými bělošskými středostavovskými rodinami.

Do jednobarevného předměstí se postupně začaly stěhovat černošské rodiny, které se rozhodly opustit upadající St. Louis zamořené zločinností. A bílí se z Fergusonu začali stěhovat pryč.

Demonstrace ve Fergusonu končily tento týden srážkami s policií:

14. srpna 2014

Černošské město vede bílá rada a stráží bílí policisté

V současnosti tvoří sedmdesát procent obyvatel ze 120tisícového města černoši. Policejní sbor je ovšem z devadesáti procent bělošský. Z toho plyne nedůvěra velké části obyvatel ve strážce zákona, která se minulý týden vyhrotila na maximum.

„Byla to poslední kapka,“ říká o zabití mladého černocha Garland Moore, rovněž černoch, který se ve městě před 33 lety narodil. „Lidé v kraji jsou již policejní šikanou unavení,“ dodal.

Podle fergusonského policejního šéfa Thomase Jacksona jsou mezi 53 členy místního policejního sboru pouze tři černoši. Policista s třicetiletou praxí ze St. Louis se stal policejním šéfem ve Fergusonu před čtyřmi lety a z přijímání černošských kandidátů prý tehdy učinil svoji prioritu. Během prvního roku proto povýšil dva černošské důstojníky na seržanty, jeden z nich však z policejního sboru odešel na lépe placené místo.

„Neustále se snažím přijímat Afroameričany i příslušníky dalších menšin. Ale je to boj. Zastoupení minorit v tomto policejním oddělení není takové, jaké bych si ho představoval,“ řekl Jackson.

Téměř čistě bělošské je také vedení města. Běloch je starosta i pět ze šesti členů městské rady. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá. Účast ve volbách do místní samosprávy je mizivá, naposledy se zúčastnilo pouze dvanáct procent obyvatel. Podle členky volební komise Patricie Bynesové to je částečně způsobeno tím, že černošské obyvatelstvo své domovy na předměstí bere do jisté míry jako přechodné a není s nimi příliš spjaté.

Policie nás šikanuje, stěžuje si černošská mládež

Podle řady mladých černochů mají policisté rasistické sklony a při kontrolách se nespravedlivě zaměřují na obyvatele tmavé pleti. Své zkušenosti s tím má i devatenáctiletý Jarrett Snider. Na ulici jej prý bezdůvodně zastavili policisté a žádali jeho doklady. Mladík jim je tedy ukázal, strážnici však přesto přivolali další posily, píše server ABC.

„Obtěžují vás. Už je toho opravdu příliš. To, co se přihodilo Mikeovi, není první případ,“ řekl Snider, který žije v bytě nedaleko místa, kde byl zastřelen Michael Brown. Další případ popisuje devětadvacetiletý Stephen Bussey, kterého prý nedávno zastavili při cestě do obchodu. „Polda mi řekl, že vypadám jako chlap, který vyloupil banku. Nechtěl jsem z toho dělat vědu, ale od kdy je chůze po ulici zločin?“ zlobí se Bussey.

Starosta Fergusonu James Knowles III. problém nepopírá. „Afroamerická komunita a zejména její mládež má s vymáháním práva v mnoha ohledech problém. Cítí nevoli vůči policejním orgánům a věří, že policie má něco proti nim,“ řekl Knowles. To je podle něho také důvod, proč má město takový nedostatek černých policistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue