Ukrajinští vojáci z batalionu Donbas na předměstí Doněcku (12. srpna 2014)

Ukrajinští vojáci z batalionu Donbas na předměstí Doněcku (12. srpna 2014) | foto: AP

Ukrajinští vojáci vstoupili do Luhansku, povstalci jim sestřelili mig

  • 2031
Ukrajinské jednotky obsadily policejní stanici v Luhansku a vztyčily nad ní státní vlajku. Podle prezidenta Petra Porošenka dobyli vojáci také město Jasynuvata. Kyjev zároveň hlásí ztráty - proruští separatisté sestřelili ukrajinský bojový letoun MiG-29. Pilot se údajně stihl katapultovat.

O vstupu ukrajinské armády do Luhansku, který od dubna ovládají povstalci, informoval na tiskové konferenci v Kyjevě armádní mluvčí Andrij Lysenko. Armáda podle Lysenka obsadila část čtvrti Žovtneve v Luhansku a zmocnila se obvodní policejní stanice. Operace se uskutečnila v rámci širší ofenzivy na severovýchodním předměstí Velyka Verhunka.

Krize na Ukrajině

Lysenko novinářům také řekl, že v uplynulých 24 hodinách východní hranici země překročila nová várka ruské vojenské techniky včetně tři raketových systémů Grad. Podle Lysenka ukrajinský vzdušný prostor nejméně desetkrát narušily ruské drony.

Ukrajinské ozbrojené síly dnes podle prezidenta Petra Porošenka obsadily strategicky významné okresní město Jasynuvata, které leží na severních přístupech k Doněcku. Do čtyřicetitisícového města kromě armádních jednotek vstoupily i oddíly bojovníků Národní gardy, kteří podle prezidenta v pouličních bojích likvidují poslední hnízda odporu separatistů.

Sestřelený mig

O sestřelení ukrajinské stíhačky v Luhanské oblasti informoval mluvčí vojenské operace proti povstalcům Leonid Maťjuchin. Podle něj se pilot stihl katapultovat a nyní je na bezpečném místě.

Útok na letadlo se prý odehrál během noci na neděli poté, co stroj provedl úspěšný vzdušný úder, při kterém zničil bojovou techniku a zabil velké množství povstaleckých bojovníků. Podle agentury Interfax povstalci rovněž tvrdí, že poblíž Krasnodonu sestřelili dva bojové letouny Su-25. Tuto informaci ale z jiných zdrojů nelze ověřit.

Mig-29 je jednomístná stíhačka vyvinutá v 70. letech v Sovětském svazu, Ukrajinci jich mají přibližně osm desítek. Kyjev o stejný stroj přišel už 8. srpna, tehdy ho povstalci sestřelili asi 50 kilometrů od Doněcka. Povstalcům se od počátku povstání podařilo sestřelit také několik bitevníků Su-25 a několik bezpilotních letounů.

Záměna s vojenským letadlem podle názoru některých expertů způsobila i tragický konec malajsijského dopravního letadla, na jehož palubě v polovině července po zásahu raketou zahynulo bezmála 300 lidí.

Vesnice srovnaná se zemí

Z Luhanské i sousední Doněcké oblasti ukrajinská média hlásí další těžké boje. V Doněcku v noci při ostřelování z granátometů a raketometů zahynulo nejméně deset civilistů a osm dalších bylo zraněno. Po celém městě znovu zněly exploze dělostřeleckých granátů, z jejichž odpálení se armáda a povstalci vzájemně obviňují.

Podle ukrajinského velení v noci povstalci ostřelovali raketami obec Chrjaščuvate, která leží jihovýchodně od Luhanska na strategické silnici spojující město s ruskou hranicí. Právě po ní má být dopravena humanitární pomoc, o níž Kyjev a Moskva vyjednává (více čtěte zde).

Podle serveru Cenzor byla vesnice prakticky srovnaná se zemí. Údaje o obětech zatím nejsou k dispozici. Ostřelování je zřejmě součástí snahy povstalců dostat pod kontrolu úsek silnice, který v minulých dnech obsadily jednotky ukrajinské armády.

Server Novorossija píše, že armáda při raketovém ostřelování těžce poškodila obec Makijivku, která leží těsně vedle v neděli dobyté Jasynuvaty. Ve vesnici údajně hoří velká koksovna. Při útoku podle serveru umírali civilisté, není však jasné, kolik jich bylo.

Boje se dotkly i letiště v Luhansku, vypukl na něm požár:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue