Na podobě služebního zákona se strany domluvily při dvou jednáních ve sněmovně. Prezidentu Zemanovi, který odmítá politické náměstky, už nebudou ustupovat. | foto: ČTK

Zeman s výhradami k budižkničemům neuspěl, političtí náměstci zůstanou

  • 124
Snaha prezidenta Zemana, aby ze služebního zákona zmizeli političtí náměstci, jež označil za „budižkničemy“, u politiků narazila. Dohodu uzavřenou mezi vládou a ODS i TOP 09 už strany měnit nechtějí. Politické náměstky od začátku nechtěly ODS a TOP 09. Andrej Babiš dal ve čtvrtek také najevo, že je mu Zemanova kritika politických náměstků sympatická.

„Pan prezident má právo na svůj názor, ale dohodu s opozicí, která nám zajišťuje pro zákon kolem 150 hlasů, kvůli tomu bourat nebudeme. Změna dohody a další vyjednávání by definitivně znemožnily, aby zákon začal platit od prvního ledna, a to by zpozdilo čerpání peněz z fondů EU. Věřím, že si pan prezident stejně jako vláda nepřeje, aby byla Česká republika, pokud jde o evropské fondy, opět nejpomalejší a nejhorší,“ uvedl pro iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Názor prezidenta na politické náměstky je naopak sympatický předsedovi hnutí ANO, ministrovi financí Andreji Babišovi. „Já jsem nikdy nenominoval žádného politika jako náměstka a byl jsem proti tomu. Ale respektuji politickou dohodu a to, že je třeba ji mít i s opozicí,“ řekl ministr financí Babiš.

Prezident Zeman se ve středu v České televizi opřel do podoby dohody, kterou uzavřely strany vládní koalice s ODS a TOP 09. Ta počítá se dvěma typy náměstků. Odbornými, kteří povedou sekce na ministerstvech, a politickými.

„Budu chtít, aby nebyli političtí náměstci. Dobře, ať jsou koaliční náměstci, když už to vláda chce. Ale vezměte si třeba příklad pana Prose ze sociální demokracie, který je excelentní odborník, takže pan Babiš ho zaměstnal jako náměstka na ministerstvu financí. Ale ten náměstek odpovídá za zcela konkrétní úsek práce, a nečeše si pěšinku,“ řekl Zeman.

„Tady se vlastně vytváří při zhruba patnácti ministerstev třicet budižkničemů, dejme tomu zasloužilých stranických funkcionářů, kteří nebudou nic dělat. Budou brát stotisícové platy. No, a tím pádem budou naprosto zbyteční,“ kritizoval část dohody stran prezident republiky (více o jeho interview v ČT zde).

Kalousek: Je to jediný bod, u kterého jsme koalici ustoupili

Dohodu uzavřenou s vládní koalicí hájí první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ačkoli věcně je mu blízký Zemanův názor na náměstky. „Víte, že tohle je jediný bod, u kterého jsme vládní koalici ustoupili. Byť je mi sympatický postoj pana prezidenta, ctím dohodu, kterou jsme uzavřeli s partnery,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Kdyby koalice sama změnila názor a vyšla Zemanovi vstříc, tak by měl Kalousek radost, ale je rozhodnutý dodržet politickou dohodu s ČSSD, ANO, KDU-ČSL a ODS. Ta prakticky znamená, že by tyto strany mohly přehlasovat i případné Zemanovo veto.

Kalouska překvapilo, že teď Babiš říká, že nikdy nebyl politickým náměstkům nakloněn. „Zní to nevěrohodně a směšně,“ řekl Kalousek. Dokládá to na tom, že vládní koalice, včetně Babišova ANO, při jednání politické náměstky chtěla. A že byla opozice, která v tomto bodě ustoupila.

Opoziční ODS názor prezidenta Miloše Zemana líbí, ale podle šéfa poslanců Zbyňka Stanjury také dodrží uzavřenou dohodu a nebude iniciovat nové jednání s vládou. „Současně chci připomenout, že jednou z našich zásadních připomínek ke služebnímu zákonu bylo vypuštění politických náměstků, kteří skutečně nebudou mít co dělat, a navrhovali, aby byl jeden typ náměstků, kdy by každý řídil část úřadu. To vládní koalice bohužel odmítla,“ uvedl Stanjura.

Kdyby vláda předhodnotila své stanovisko a chtěla vyjít prezidentovi vstříc, ODS podle šéfa svých poslanců podpoří svůj původní návrh shodný s tím, co si přeje Miloš Zeman. Jenže koalice už názor měnit nebude, což iDNES.cz potvrdil nejen premiér, ale také vyjednavač lidovců, místopředseda sněmovny Jan Bartošek.

Babiš na otázku, co říká tomu, že premiér, lidovci ani Kalousek už dohodu o služebním zákonu měnit nechtějí, odvětil, že jsou pod tlakem svých stran, ale zopakoval, že respektuje politickou dohodu, která vznikla.

Budeme se to snažit prezidentovi vysvětlit, řekl Bartošek

„Budeme se to snažit panu prezidentovi vysvětlit. Osobně bych nepovažoval za vhodné, kdybychom měli přehlasovávat veto pana prezidenta, a právě proto si myslím, že je správné ho přesvědčit. Pravda, vím, že hlasy na to, aby to strany prosadily i přes případné veto, díky politické dohodě stran ve sněmovně jsou, ale věřím, že to nebude třeba,“ uvedl Bartošek.

Služební zákon by se měl schvalovat na záříjové schůzi, kdy před tím na konci srpna na mimořádné schůzi zákon politici vrátí do druhého čtení. To už bude napsaný pozměňovací návrh vyplývající z dohody stran. „Dohoda koalice s opozicí ve věci služebního zákona umožnila zprůchodnit záříjovou schůzi sněmovny, na které vláda potřebuje schválit zákony, jež mají začít platit od prvního ledna,“ připomíná premiér Sobotka. Jde třeba o zrušení poplatků u lékaře či daňové změny jako třetí sazbu DPH na léky, knihy a dětskou výživu.

Miloš Zeman také v rozhovoru pro ČT přiznal, že největší zkouškou v prezidentské funkci bylo nejmenování Miroslavy Němcové premiérkou:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video