Protest kvůli smrti mladého černocha rozehnali v USA těžkooděnci

  • 181
Americká policie ve Fergusonu nedaleko St. Louis ve středu večer rozháněla slzným plynem protesty. Proti neozbrojeným demonstrantům zasáhlo nejméně 70 těžkooděnců. Protesty vyvolala smrt černošského mladíka. Zastřelil ho místní policista, jeho jméno úřady odmítají sdělit.

Demonstrace na převážně černošském předměstí St. Louis se ve středu zúčastnilo asi 350 lidí. Mnozí z nich měli po celou dobu symbolicky zdvižené ruce nad hlavou. Podle serveru Huffington Post byli účastníci protestu klidní. Policie však přesto nařídila, aby se rozešli.

Proti davu následně zakročilo nejméně semd desítek těžkooděnců ze zásahové jednotky SWAT, kteří na místo přijeli obrněnými vozy. V policejních poutech skončila například i dvojice novinářů, Wesley Lowery z deníku Washington Post a Ryan Reilly ze serveru Huffington Post.

Oba reportéry policie celostátních médií policie brzy pustila. Takové štěstí však neměl místní zastupitel Antonio French. O průběhu demonstrace a policejního zásahu informoval své spoluobčany na sociálních sítích, před policejními dýmovnicemi se podle svých slov schoval v autě a natáčel, co se děje okolo. Těžkooděnci jej podle místního rádia KMOV z vozidla vytáhli, French pak strávil celou noc v policejní cele. Údajně proto, že „neposlouchal“.

Tvrdý zásah policie nelze omluvit, prohlásil Obama

K násilnému rozehnání fergusonské demonstrace se ve čtvrtek vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Na tiskové konferenci tvrdý policejní zákrok i zatýkání novinářů ostře odsoudil.

„Neexistuje nic, co by ospravedlnilo násilí vůči policii nebo zneužívání této tragédie k vandalismu a rabování,“ citovala Obamu agentura Reuters. „Stejně tak ovšem nelze omluvit, pokud policie použije proti klidným demonstrantům hrubou sílu nebo zavře účastníky protestů za to, že využijí práva, která jim zaručuje první dodatek ústavy,“ dodal šéf Bílého domu. První dodatek Američanům od roku 1791 zaručuje svobodu projevu a tisku, ale třeba i právo na pokojné shromažďování.

Vlna protestů zmítá Fergusonem už čtvrtý den. Rozpoutala ji smrt osmnáctiletého Michaela Browna. Černošského mladíka minulou sobotu zastřelil místní policista. Jeden ze svědků vypovídající v případu řekl místním médiím, že Brown během incidentu zvedal ruce na znamení, že není ozbrojen.

Střelce z Fergusonu známe, tvrdí anonymové na Twitteru

Policejní sbor ve Fergusonu má 53 členů, z nich jen tři jsou černoši. Ve čtvrti, kde žije 21 tisíc lidí, přitom tvoří Afroameričané dvě třetiny obyvatel.

Úřady jsou na informace o incidentu velmi skoupé. Jméno policisty, který Browna zastřelil, odmítají prozradit. Na internetu se však objevila zpráva od údajných hackerů ze skupiny Anonymous.

Ti tvrdí, že jméno dotyčného strážce zákona znají. Ke svému prohlášení doplnili i jméno údajného střelce a jeho fotografie z Facebooku.

„Přestaňte zveřejňovat informace o tomto náhodně vybraném občanovi,“ reagoval podle CNN policejní sbor s tím, že dotyčný člověk pro fergusonskou policii nikdy nepracoval. Pravé jméno střelce policie nehodlá zveřejňovat, dokud neskončí vyšetřování.

V neděli se ve Fergusonu uskutečnilo pietní shromáždění na památku zastřeleného chlapce, akce ale rychle přerostla v nepokoje. Rozzuřený dav raboval obchody, ničil zaparkovaná auta a zapálil budovu v areálu čerpací stanice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue